Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

Morski kabel.
Morskie linie kablowe od dawna stanowiły ważny obszar zastosowań technologii przesyłu energii elektrycznej wysokiego napięcia stałego (HVDC - High Voltage Direct Current – linie prądu stałego o wysokim napięciu).
Więcej... |  Numer 09/2002

Rusza wreszcie zapowiadana przez ministra Wiesława Kaczmarka konsolidacja spółek dystrybucyjnych branży energetycznej.
Więcej... |  Numer 09/2002

Zespół prądotwórczy firmy Aggreko na arenie piłkarskich mistrzostw świata.
W miarę powtarzających się przerw w dostawie energii elektrycznej w różnych regionach świata, agregaty prądotwórcze stają się niezastąpionym źródłem zasilania rezerwowego lub awaryjnego. Nowoczesne zespoły prądotwórcze są w stanie zapewnić niezbędne zasilanie energią o wymaganych parametrach w przypadku awarii układów sieciowych oraz planowych lub awaryjnych odstawień źródeł mocy. Mogą także zasilać prowizorycznie place budowy i inne obiekty lub tereny pozbawione w normalnych warunkach odpowiednich źródeł zasilania. Chociaż obecnie w tej coraz ważniejszej gałęzi elektroenergetyki zmniejszyła się koniunktura związana z kryzysem kalifornijskim, to nie ulega wątpliwości, że branża ta stała się trwałym ogniwem sektora energetycznego wielu krajów świata. Łączne obroty na rynku agregatów prądotwórczych w 2002 r. wyniosą - według wstępnych prognoz - około 3,6 mld USD, przy czym w przyszłości będą one wzrastać w tempie 10% rocznie.
Więcej... |  Numer 09/2002

Rysunek 1. Schematy układów do podgrzewania wody kolektorami słonecznymi
Warto uświadomić sobie fakt, że jeszcze 300 lat temu do celów energetycznych stosowano na naszej planecie wyłącznie odnawialne źródła energii. Biopaliwa (głównie drewno) używane były do celów grzewczych, a do transportu używano zwierząt, wiatru i wody. Dopiero rewolucja przemysłowa spowodowała gwałtowne zapotrzebowanie na energię dla przemysłu oraz transportu i od tej pory kopalne nośniki energii zajmują czołową pozycję.
Więcej... |  Numer 10/2002

Podczas pracy generatory wytwarzają duże ilości ciepła rzędu 1-2% wydawanej mocy, które muszą być na bieżąco odprowadzane. W przeciwnym razie następuje niedopuszczalny przyrost temperatury izolacji uzwojeń oraz elementów konstrukcji stojana i wirnika prowadzący do skrócenia żywotności lub nawet awarii maszyny.
Więcej... |  Numer 10/2002

A komu „Gdańska”?
W kolejce ORLEN, Rotch, MOL, Łukoil…
Więcej... |  Numer 10/2002


<< Poprzednie  1-10  11  12  13  14  15  16  17  18  | < 19 >  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator