Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

Polska należy do krajów średnio lub nawet mało zasobnych w gaz ziemny. Zużycie gazu w Polsce na tle innych krajów Europy jest małe. W 2000 roku wynosiło ono na jednego mieszkańca 287 m3, podczas gdy w Austrii 962 m3, w Czechach 837 m3, w Niemczech 965 m3, we Francji 672 m3, w Rosji 2562 m3, na Ukrainie 1352 m3, na Litwie 735 m3. Zgodnie z najnowszymi materiałami opracowanymi w PGNiG, przewiduje się wzrost wydobycia gazu ziemnego ze źródeł krajowych z 3831,8 mln m3 - w 2000 roku do 4546,4 mln m3 - w roku 2005.
Więcej... |  Numer 12/2002

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że w procesie prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich S.A. zostały złożone dwie wiążące oferty zakupu. Złożyły je: Konsorcjum Dalkia Termika S.A. i kontrolowana przez Dalkię Termikę Poznańska Energetyka Cieplna S.A. oraz Stadtwerke Leipzig GmbH z Niemiec. Po raz pierwszy firma z dawnych Wschodnich Niemiec (pogardliwie zwanych przez tych z Zachodu Ossi) stanęła do walki o dużą polską firmę ciepłowniczą z dużym francuskim koncernem. Przypomnijmy, że inwestorzy z Lipska nie mieli do tej pory szczęścia w Polsce – przed kilku laty próbowali, zresztą bez skutku walczyć o okocimski browar.
Więcej... |  Numer 12/2002

12 listopada zarządy Rafinerii Gdańskiej i Petrobalticu podpisały umowę na dostawy do rafinerii ropy naftowej. Zgodnie z umową, w 2003 roku Petrobaltic dostarczy do RG SA całość wydobywanej przez siebie ropy - około 300 tys. ton. Ropa będzie pochodzić ze złoża B3 z obszaru morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Podpisano wieloletni kontrakt z możliwością powiązania skali dostaw w zależności od zdolności wydobywczych Petrobalticu.
Więcej... |  Numer 12/2002

Minister Janik w Krakowie: Nie mogę się nie zgodzić…
Czy wyda Pan zgodę na sprzedaż STOENU zagranicznemu inwestorowi? W tej chwili jedynie Pan jako minister Administracji i Spraw Wewnętrznych, zgodnie z zapisem kontraktowym, może zablokować tę transakcję – zapytaliśmy przebywającego w Krakowie ministra Krzysztofa Janika.
- Jeśli minister obrony narodowej powiadomił by mnie o tym, iż w kominie należącym do STOEN-u zamierza umieścić wyrzutnię rakiet to wtedy mógłbym przeciwstawić się tej transakcji. A ponieważ nic takiego nie ma miejsca to nie mogę nie wydać takiej zgody. To wcale nie musi tak być, że najpierw prywatyzujemy wytwarzanie, a później dopiero dystrybucję. Niemcy przed laty zaczęli od prywatyzacji właśnie dystrybucji, zostawiając sobie przesył. To właśnie przesył jako gałąź strategiczna musi być pod kontrolą państwa. A poza tym jest to rynek ściśle regulowany więc nic nam nie grozi. Chcę powiedzieć przy okazji kolegom z Ligi Polskich Rodzin, że RWE plus jest własnością samorządową, jego akcjonariuszami są landy: Brandenburgii, Meklemburgii, Górnej Saksonii. Na przykład Rzym wraz z Watykanem zaopatrywany jest w energię elektryczną przez koncern Electrabel, którego jednym z akcjonariuszy jest Kongres Żydów i jakoś nic się nie dzieje... STOEN nie jest jedyną spółką dystrybucyjną, która będzie w zagranicznych rękach. Na Śląsku Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny kontrolowany jest przez szwedzki koncern Vattenfall AB i jakoś nic złego tam się nie dzieje. Ceny energii nie poszły w górę i wszyscy są zadowoleni. Chciałbym przestrzec przed uleganiem nadmiernym emocjom: idziemy drogą, którą przed nami szły inne państwa...
Notował: Jacek Balcewicz


Świat może zostać niebawem dotknięty dużym wzrostem cen ropy i trudnymi do oszacowania ograniczeniami w jej dostawach, chyba że prezydent Bush zdecyduje się na rozwiązanie irackiego problemu bez sięgania po siłę, ale na to raczej się nie zanosi.
Problem ten najboleśniej odczują kraje rozwijające się, w których ceny ropy już dziś stanowią duże obciążenie dla ich gospodarek. To, jak droga będzie ropa, uzależnione jest od czasu, jakiego Amerykanie będą potrzebowali na pokonanie i podbicie Bagdadu.
Więcej... |  Numer 11/2002

Nie chciałbym być złym prorokiem, ale restrukturyzacja i prywatyzacja polskiej energetyki zaczyna mi przypominać historię wyboru strategicznego partnera dla żerańskiej fabryki samochodów osobowych, którą w połowie lat osiemdziesiątych nazwano - nie bez racji - Fabryką Samochodów Omawianych.
Więcej... |  Numer 11/2002


<< Poprzednie  1-10  11  12  13  14  | < 15 >  16  17  18  19  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator