Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka tradycyjna

Energetyka tradycyjna

resja ze strony konkurencji oraz wymogi ochrony środowiska sprawiają, iż rafinerie południowe, chcąc przetrwać, zmuszone są do poszukiwania niszowych obszarów produkcji. Realizują indywidualne programy modernizacyjne i inwestycyjne, mające umożliwić im funkcjonowanie w zmienionych realiach rynkowych. Rafinerie w Jedliczu i Trzebini schroniły się pod skrzydła potężnego PKN Orlen. Rafinerie Jasło i Czechowice stoją przez nieuchronną koniecznością zaprzestania przerobu ropy i zmiany profilu produkcji. Rafineria Nafty Glimar w Gorlicach pozostanie producentem paliw i specyfików naftowych za cenę bardzo gruntownej przebudowy.
Więcej... |  Numer 11/2002

Z głośno zapowiadanej drugiej już reformy górnictwa tej ekipy rządowej nie pozostało już praktycznie wiele. Prezydent podpisał ustawę, która nie pozwoli upaść kopalniom węgla kamiennego, jedynie minister gospodarki Jacek Piechota stracił stanowisko. Nie jest to strata chyba zbyt wielka, bo nie zaznaczył się, ani jako postać barwna – ani też tym bardziej skuteczna. Premier Miller, aby wyjść z twarzą, zrobił sztuczkę taką, jaką kiedyś zrobiono z owianym złą sławą Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Z dwóch zrobiono jedno. Tak jak kiedyś sprawy wewnętrzne połączono z zupełnie niewinną administracją, tak teraz gospodarkę pożeniono z bezrobociem pozostawiając na czele profesora Jerzego Hausnera, któremu wiernie towarzyszy dr Andrzej Zdebski, obaj zresztą z Krakowa. Natomiast o górnictwie węglowym pozostała nam prawda liczb, czy też - jak kto woli - liczby prawdy. Zebrane, zestawione i przeliczone dzięki skrupulatności inspektorów i specjalistów śląskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.
Więcej... |  Numer 01/2003

W końcu 2001 roku na świecie pracowało 438 reaktorów jądrowych. Łączna ich moc wynosi 354 GW(e). Produkują one 16% energii elektrycznej na świecie. 150 elektrowni jądrowych, stanowiących 36% mocy zainstalowanej na świecie, znajduje się w Europie Zachodniej, gdzie pokrywa 30% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Więcej... |  Numer 01/2003

Rozwój energetyki w Chinach od dawna przyciąga uwagę specjalistów i inwestorów tej branży z całego świata. Ten drugi pod względem wielkości rynek energii na świecie (za Stanami Zjednoczonymi) będzie wymagał, dla kontynuacji dotychczasowego tempa wzrostu, corocznych inwestycji w wysokości 125 mld USD.
Więcej... |  Numer 01/2003

Podczas konferencji Polski Rynek Paliw - rewolucja czy stabilizacja, Maciej Gierej, prezes Zarządu Nafty Polskiej podsumował procesy prywatyzacyjne w polskim sektorze naftowym w roku 2002.
Prezes Gierej przypomniał, że w roku 1998 kluczowa koncepcja prywatyzacji zakładała tworzenie dwóch konkurencyjnych ośrodków produkcyjno-handlowych w Gdańsku i Płocku. Dlatego podstawowym zadaniem, jakie postawiono przed Naftą Polską było sprywatyzowanie Rafinerii Gdańskiej i Polskiego Koncernu Naftowego. Środki uzyskane z prywatyzacji obu firm miały być przekazywane do Skarbu Państwa na sfinansowanie reformy systemu emerytalnego.
Więcej... |  Numer 01/2003

Odbiorcy nie są dobrze przygotowani do korzystania z prawa dostępu do sieci – stwierdził zupełnie niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” Dariusz Lubera, prezes Polskiego Towarzystwa Rozdziału i Przesyłu Energii, a zarazem szef Tarnowskiej Energetyki. Jesienią ubiegłego roku z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynikało, że na blisko 6000 podmiotów uprawnionych do swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej, ze swojego prawa skorzystało zaledwie 6 firm. I liczba ta w ostatnim czasie miała tendencję... malejącą.
Na liście uprawnionych do swobodnego zakupu energii elektrycznej od samego początku jej istnienia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Zapytaliśmy więc dlaczego „wodociągi” nie kupują energii elektrycznej na wolnym i konkurencyjnym rynku?
Więcej... |  Numer 01/2003


<< Poprzednie  1-10  11  12  13  14  15  16  | < 17 >  18  19  20  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator