Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2008

Numer 11/2008

-
Listopad 2008
( 30.11.2008 11:35 )

Gazprom Nieft’ należy obecnie do średniej wielkości rosyjskich kompanii naftowych. Mimo że w ostatnich latach firma borykała się z wieloma problemami, w tym ze spadającym poziomem wydobycia, to ma niezwykle ambitne plany rozwoju oraz ekspansji na rynkach rosyjskim i zagranicznych. Perspektywa znacznego wzrostu Gazprom Niefti związana jest przede wszystkim ze wsparciem, na jakie może liczyć ze strony Gazpromu, swojego właściciela. Po tym, jak w 2005 roku niepowodzeniem zakończył się plan połączenia Gazpromu z Rosnieftią, gazowy gigant zdecydował o rozwijaniu własnej działalności w sektorze naftowym w oparciu o przejętą w tym czasie Sibnieft’ (przemianowaną na Gazprom Nieft’). Firma pozostaje jednak oddzielnym podmiotem gospodarczym, ale ściśle współpracującym z Gazpromem.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 11:38 )

Od blisko 20 lat polska polityka energetyczna opiera się na tych samych filarach, jednak stabilność myślenia o rozwoju energetyki nie jest wykorzystywana albo jest wykorzystywana za słabo. Proces opracowania „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” potwierdza tę regułę.

W grudniu tego roku dokument „Polityka energetyczna Polski do 2030 r.” ma być gotowy do przyjęcia – zapowiada Ministerstwo Gospodarki, odpowiedzialne z mocy ustawy Prawo energetyczne za opracowanie polityki energetycznej państwa i koordynację jej wykonania. We wrześniu na stronie internetowej resortu pojawiła się druga przygotowana po wyborach parlamentarnych wersja projektu „Polityki – 2030”. W połowie października wicedyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki - Rafał Miland przyznał na konferencji Izby Gospodarczej Gazownictwa *, że dopiero na przełomie listopada i grudnia resort otrzyma zamówione prognozy, dotyczące bilansu energetycznego kraju.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 11:40 )
Kilkaset osób wraz z aktywistami Greenpeace zgromadziło się koło odkrywki węgla brunatnego Jóźwin IIB, aby symbolicznie odzyskać zniszczony przez kopalnię teren. W południe przedstawiciele organizacji z całej Polski wraz z samorządowcami z terenów zagrożonych ekspansją kopalni Konin zebrali się w Stacji Greenpeace „Ziemia na krawędzi”. Domagają się odstąpienia od budowy nowej odkrywki Tomisławice, która będzie miała zgubny wpływ na klimat, jezioro Gopło i warunki życia ludzi.
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 11:45 )

Z prof. Stanisławem Rychlickim przewodniczącym Rady Nadzorczej PGNiG SA rozmawia Jacek Balcewicz


- Jest takie polskie powiedzenie, które mówi, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak zatem zmienił się punkt widzenia prof. Stanisława Rychlickiego, byłego prodziekana Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH, kierownika katedry, niezależnego eksperta - w porównaniu z punktem widzenia prof. Stanisława Rychlickiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa?
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 11:47 )
W dniach 13-15 listopada 2008 odbyły się I Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS 2008. Impreza miała miejsce w Centrum Targowo-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Lubelskich S.A., na terenie Parku Ludowego.

Podczas trzech dni targowych swoje wyroby zaprezentowało ponad 70 wystawców zarówno z Lublina i regionu, jak i z całej Polski (Warszawa, Wrocław, Białystok, Toruń, Łódź, Chorzów, Bydgoszcz, Kraków, Katowice, Gdańsk). Pełna lista wystawców jest dostępna na stronie internetowej Międzynarodowych Targów Lubelskich www.targi.lublin.pl
Więcej... |  Numer 11/2008

( 30.11.2008 11:50 )
Kopalnia Bogdanka chce pozyskać co najmniej 400 mln zł z debiutu na GPW w I kw. 2009 r. Celem programu inwestycyjnego, na który wydatkowano już 1 mld zł, jest zwiększenie zdolności wydobywczych Bogdanki do 11,0 mln ton z 5,5 mln ton obecnie.


33 wiatraki mają stanąć na wysokości plaży w Dębkach, 5 do 7 km od brzegu. Ich wieże mają mieć 105 m, długość łopaty śmigła - 45 m. Farma miałaby moc 100 MW, a jej koszt to pół miliarda złotych. Problem jednak w tym, że Wiatropol (zarejestrowana w Gdańsku spółka z duńskim kapitałem) ulokował farmę na obszarze Natura 2000. Autorzy raportu środowiskowego przygotowanego dla Wiatropolu przekonują, że elektrownię można budować, ponieważ "potencjalny wpływ na populację ptaków morskich wydaje się być pomijalnie mały". Nie zgadzają się z tym ekolodzy, mieszkańcy Dębek i turyści.
Więcej... |  Numer 11/2008


<< Poprzednie  1  2  | < 3 >  4  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator