Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1042/-1/79/
|
Informacje
Numery
Numer 08-09/2007
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 18.09.2007 17:19
|
ArcelorMittal jest największym na świecie producentem stali, zatrudniającym 320 tys. pracowników w ponad 60 krajach. Firma łączy dwie największe dotychczas światowe firmy stalowe – Mittal Steel i Arcelor – zajmujące w rankingach odpowiednio pierwsze i drugie miejsce na świecie. Ten połączony tandem jest liderem na wszystkich głównych światowych rynkach konsumentów stali włącznie z rynkiem samochodowym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego oraz opakowań, posiada również znaczne złoża surowców i własną sieć dystrybucji. Dzięki zakładom w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, firma jest obecna na wszystkich, od rozwijających się do rozwiniętych, kluczowych rynkach stali, dąży do rozwoju także na najdynamiczniej rosnących rynkach Chin i Indii.
Według wstępnych wyników finansowych łączne przychody ArcelorMittal za rok 2006 osiągnęły 88,6 miliarda dolarów, przy produkcji wynoszącej 118 milionów ton surowej stali, co stanowi około 10 proc. światowej produkcji.
Akcje ArcelorMittal notowane są na giełdach papierów wartościowych w Nowym Jorku (pod symbolem „MT”), Amsterdamie (MT), Paryżu (MTP), Brukseli (MTBL), Luksemburgu (MT) oraz na hiszpańskich giełdach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie (MTS) oraz Walencji.
ArcelorMittal Poland jest częścią grupy ArcelorMittal. Firma dysponująca pełnym ciągiem technologicznym skupiając w swoich rękach 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego grupując cztery największe polskie huty położone w Krakowie (dawna Huta im. T. Sendzimira), w Dąbrowie Górniczej (dawna: Huta Katowice), w Sosnowcu (dawna Huta Cedler) oraz w Świętochłowicach (dawna Huta Florian). Zdolności produkcyjne ArcelorMittal Poland sięgają obecnie 7,6 mln ton stali surowej rocznie oraz ok. 6,6 mln ton wyrobów walcowanych.
Nowouruchomiona walcownia gorąca blach w Krakowie to typowa półciągła walcownia gorąca składająca się z: urządzeń załadowczych slabów, grzewczego pieca pokrocznego, piecowego łamacza zgorzeliny, nawrotnej klatki wstępnej, systemu osłon termicznych ENCOPANEL, nożycy bębnowej, wtórnego łamacza, zgorzeliny, 6 klatkowego zespołu klatek wykańczających, układu chłodzenia laminarnego, 2 zwijarek podpodłogowych oraz linii pakowania i znakowania kręgów. Materiałem wejściowy są slaby o grubość 220 lub 250 mm, długość od 6 do 11 m i szerokość od 700 do 2100 mm oraz wadze maksymalnej do 35 ton. Wyrobem gotowym jest tutaj blacha gorącowalcowana o grubość od 1,2 do 25,4 mm i szerokość od 750 do 2100 mm zwijana w kręgi o maksymalnej średnicy 2200 mm.
Oprócz walcowni gorącej w Krakowie nowe inwestycje w zakładach ArcelorMittal w Polsce to m.in.
-
Trzecia 2-żyłowa linia ciągłego odlewania stali w Dąbrowie Górniczej, która wytwarza slaby o wymiarach od 1000-2190 mm i grubości 220, 250, 300 mm oraz długości od 4200 do 12 000 mm.
-
Nowa linia powlekania organicznego w Świętochłowicach o wydajności 200 tys ton rocznie. Materiałami wsadowymi nowej linii są taśmy zimnowalcowane ocynkowane ogniowo, taśmy zimnowalcowane ocynkowane elektrolitycznie, taśmy zimnowalcowane żarzone, które mogą być powlekane poliestrem, PVDF, PVC, poliuretanem, plastizolem.
-
Modernizacja walcowni walcówki w Sosnowcu, która wytwarza walcówkę ze stali o wysokiej zawartości węgla, stali spawalniczej oraz stali sprężynowej o średnicy od 5.5mm do 21mm.
-
Wielki piec nr 2 w Dąbrowie Górniczej, który po remoncie i kompleksowej modernizacji jest obecnie najnowocześniejszą jednostką wielkopiecową w Europie, a jego parametry produkcyjne są porównywalne z uzyskiwanymi w najlepszych piecach na świecie. Wydajność pieca została zwiększona z 6 000 do 7 000 ton surówki na dobę.
-
Modernizacja i budowa nowych baterii koksowniczych w Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice, gdzie jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w największej koksowni w Europie była budowa nowej baterii nr 11 typu PWR, gdzie zastosowano m. in systemy odpylania operacji zasypu komór oraz wypychania i gaszenia koksu. Podjęto także decyzję o rozpoczęciu budowy nakładem 180 mln zł nowej baterii nr 12 oraz zaplanowano modernizacje kolejnych baterii oznaczonych numerami: 9 i 10. (jb)
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1042/-1/79/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|