Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1080/-1/80/

Mniej azotu w ściekach oczyszczonych i więcej wyprodukowanego biogazu ...


Informacje Numery Numer 10/2007

...który zostanie wykorzystany w celach energetycznych, a przede wszystkim redukcja ładunku zanieczyszczeń, odprowadzanych wraz z oczyszczonymi ściekami i – w konsekwencji – poprawa czystości wód Zatoki Gdańskiej – to najważniejsze, ale wcale nie jedyne korzyści ekologiczne, które odniesie aglomeracja gdańska w efekcie realizacji kolejnego etapu rozbudowy Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód i przystosowania obiektów oczyszczalni do zaostrzonych wymogów usuwania azotu ogólnego.

Prace projektowe oraz roboty budowlane i technologiczne, które zostaną wykonane w ciągu 28 miesięcy, związane są z realizacją Kontraktu nr 3.1 ujętego w Gdańskim projekcie wodno-ściekowym.

Jak twierdzi Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o., beneficjenta Gpw-ś, dzięki pozyskiwaniu większych ilości biogazu z oczyszczalni ścieków i zużywaniu go na cele energetyczne, zyska nie tylko środowisko. Do Gdańska popłyną też przeliczalne na złotówki tzw. „zielone certyfikaty”, przyznawane za wykorzystywanie energii odnawialnej.

W wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego na wykonanie prac określonych w Kontrakcie nr 3.1 wyłoniono Wykonawców i zawarto umowę na kwotę ponad 20 mln euro, z konsorcjum firm: VEOLIA Water Systems Sp. z o.o. z Krakowa, Korporacją Budowlaną DORACO sp. z o.o. z Gdańska i Kruger A/S z Danii.

Zakres inwestycji objętej Kontraktem 3.1 będzie obejmować 3 odcinki:

1. Przystosowanie obiektów oczyszczalni do zaostrzonych wymogów usuwania azotu ogólnego. W ramach realizacji tego odcinka przewidziane są: wymiana krat, budowa piaskowników, remont osadników wstępnych, przebudowa reaktorów biologicznych, montaż instalacji dozowania metanolu i przebudowa instalacji odbioru flotatu z osadników wtórnych.

2. Przystosowanie obiektów oczyszczalni do zwiększenia produkcji biogazu, w tym: system dezintegracji osadu i modernizacja zamkniętych komór fermentacyjnych.

3. Prace budowlane przy pozostałych obiektach oczyszczalni, jak np: remont otwartych basenów fermentacyjnych, budowa instalacji wody technologicznej i instalacji do płukania piasku ze studzienek kanalizacyjnych.

Inwestycje te zostały ujęte w Gdańskim projekcie wodno-ściekowym, na którego realizację Komisja Europejska przyznała dotację w wysokości 91 mln euro. Pozwoli ona dostosować infrastrukturę wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji gdańskiej do europejskich standardów.

Po zakończeniu inwestycji ilość azotu ogólnego w oczyszczonych ściekach komunalnych będzie zgodna z wymogami Unii Europejskiej (10mgN/dm3). Jakość oczyszczonych ścieków, odprowadzanych do wód Zatoki Gdańskiej będzie w pełni odpowiadać krajowym i unijnym standardom, co doskonale wpisuje się w powstały w 1994 r. ”Program ochrony wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej”.




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1080/-1/80/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002