Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1095/-1/81/

Tauron i KGHM zbudują wspólną elektrownię na Dolnym Śląsku


Informacje Numery Numer 11/2007

Zarządy Spółek - KGHM Polska Miedź i TAURON Polska Energia oraz EnergiaPro Koncern Energetyczny podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie dużego źródła wytwarzania energii elektrycznej na Dolnym Śląsku. Strony zgodnie wyraziły wolę współpracy w zakresie przeprowadzenia niezbędnych analiz, wyboru potencjalnej lokalizacji, określenia najlepszej technologii oraz opracowania potencjalnego modelu biznesowego wspólnej inwestycji polegającej na budowie elektrowni konwencjonalnej na terenie Dolnego Śląska.

W ramach zadeklarowanej w porozumieniu współpracy, do zadań KGHM należeć będzie wskazanie kilku potencjalnych lokalizacji elektrowni, udostępnienie informacji na temat dotychczas prowadzonych badań w tym zakresie oraz zdefiniowanie przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do zadań TAURON Polska Energia należeć będzie ocena potencjalnych lokalizacji pod kątem wymagań technicznych i technologicznych, analiza możliwych do zastosowania technologii budowy bloków energetycznych, określenie propozycji paliwa oraz sposobu jego dostarczenia. EnergiaPro będzie odpowiedzialna za analizę możliwości przyłączenia planowanej jednostki do krajowego systemu elektroenergetycznego, a w szczególności określenie niezbędnej rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych na tym terenie, a także współpracy z Operatorem Systemu Przesyłowego pod kątem identyfikacji możliwości wyprowadzenia mocy w poszczególnych lokalizacjach. Zadaniem wspólnym dla wszystkich partnerów będzie określenie potencjalnego modelu biznesowego przedsięwzięcia.

Strony zobowiązały się do zachowania w poufności wszelkich informacji oraz wyników prac, które powstaną podczas współpracy. W liście intencyjnym założono możliwość zaangażowania na etapie prac studialnych także innych podmiotów, w szczególności jednostek naukowo-badawczych oraz partnerów technologicznych pod warunkiem wyrażenia na to zgody przez wszystkich sygnatariuszy porozumienia.

Na obecnym etapie, poddanie analizie zostanie możliwości budowy dużego bloku o mocy 800-1100 MWe, na parametry nadkrytyczne, w oparciu o węgiel kamienny lub gaz ziemny. Ewentualne wykorzystanie węgla brunatnego znajdującego się w lokalnych złożach będzie przedmiotem badań. Z uwagi na aktualny brak technologii wydobycia węgla brunatnego bez znaczącej szkody dla środowiska naturalnego, na razie nie zakłada się rozpoczęcia prac nad jego wydobyciem. (Budowę elektrowni na węgiel brunatny w tym rejonie zapowiada z kolei Vattenfall – przyp. red.).

Wspólne przedsięwzięcie będzie korzystne zarówno dla KGHM – jednego z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, jak i TAURON Polska Energia największego w kraju sprzedawcy i drugiego wytwórcy energii elektrycznej. Inwestycja w dużą elektrownię wpisuje się w strategię obu firm - strategia działalności KGHM zakłada dywersyfikację działalności m.in. przez rozpoznanie i wdrożenie projektów inwestycyjnych w nowych obszarach działalności, w tym w sektorze energetycznym, natomiast strategia Grupy TAURON zakłada budowę dużych, wysokosprawnych bloków energetycznych o mocy powyżej 800 MWe na parametry nadkrytyczne.(jb)




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1095/-1/81/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002