Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1136/-1/83/
|
Informacje
Numery
Numer 01-02/2008
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 13.02.2008 01:41
|
Południowy Koncern Energetyczny, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, kontynuuje rozpoczęty w 2006 roku program odbudowy mocy. Od kilkunastu miesięcy trwa budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza, w 2007 roku prowadzono rozmowy na temat budowy nowych mocy w ZEC Bielsko-Biała i elektrowniach Halemba i Blachownia. Wkrótce podjęta zostanie również decyzja o lokalizacji bloku o mocy 800-1000 MW w jednej z elektrowni koncernu.
Od maja w większej grupie
Zgodnie z „Programem dla elektroenergetyki” – w kraju powstały cztery duże grupy energetyczne. Południowy Koncern Energetyczny w maju br. stał się częścią, założonego w grudniu 2006 roku, holdingu Energetyka Południe, który w październiku zmienił nazwę na Tauron Polska Energia.
Tauron posiada 85 proc. akcji PKE. Do holdingu należą także: Enion, EnergiaPro i Elektrownia Stalowa Wola.
Budowa nowych mocy
Spółka w 2005 roku opracowała strategię odbudowy mocy. Aby zachować 14 proc. udział w rynku energii, firma zakłada utrzymanie potencjału wytwórczego na dotychczasowym poziomie około 5000 MW, jednak wyeksploatowane jednostki będą zastępowane nowymi blokami energetycznymi na paliwo węglowe, spalane w kotłach fluidalnych. Do 2020 rokuw PKE zostanie oddane do użytku kilka bloków o łącznej mocy 2260 MW. W efekcie co prawda koncern nie zwiększy potencjału produkcyjnego, jednak radykalnie poprawi się jego sprawność i efektywność.
Plany inwestycyjne PKE powinny znaleźć potwierdzenie w tworzonej właśnie strategii holdingu Tauron Polska Energia.
460 MW w Łagiszy
Pierwszy prąd z nowego bloku w Elektrowni Łagisza popłynie w grudniu 2008 roku w ramach tzw. ruchu próbnego. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji z końcem marca 2009 roku. Prace trwają od stycznia 2006 roku.
Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 500 mln euro. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla, a także muły i biomasę.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki - emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w najlepszych jednostkach wytwórczych w Polsce. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg na Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw Unii Europejskiej i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego.
Halemba i Blachownia
PKE na początku października 2006 roku przygotował dwa memoranda w sprawie odbudowy i rozwoju mocy elektrowni Halemba i Blachownia. Firma chce, aby za 5-6 lat w Rudzie Śląskiej i Kędzierzynie-Koźlu powstały nowe jednostki wytwórcze.
W Elektrowni Halemba planowana jest budowa źródła wytwarzania energii elektrycznej pracującego w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe. Rozważa się też budowę spalarni odpadów komunalnych, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu.
W przypadku Elektrowni Blachownia celem jest budowa źródła wytwarzania energii elektrycznej funkcjonującego w oparciu o węgiel kamienny, bądź wykorzystującego technologię współspalania węgla kamiennego z gazem koksowniczym, który może być dostarczany przez istniejące już gazociągi przesyłowe z Koksowni Zdzieszowice.
Porozumienie z bielskim samorządem
14 września br.PKE podpisał porozumienie z bielskim samorządem oraz Przedsiębiorstwem Komunalnym Therma. Celem jest zapewnienie wieloletniego bezpieczeństwa zaopatrzenia miasta w ciepło.
Na terenie Bielska-Białej znajduje się - należący do PKE - Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała. ZEC posiada dwa zakłady – EC1 w centrum miasta i EC2 w Czechowicach-Dziedzicach. Zainstalowana moc elektryczna ZEC wynosi 136,2 MWe, a zainstalowana moc cieplna – 447 MWt. Obecnie elektrociepłownie PKE są podstawowym źródłem ciepła dla stolicy Podbeskidzia. Urządzenia EC1, ze względu na zgłoszenie do „derogacji naturalnej” wszystkich zainstalowanych kotłów, zakończą pracę w 2011 roku.
Przy zachowaniu mocy cieplnej EC2 na obecnym poziomie - zmodernizowana zostanie EC1. PKE odtworzy jej moc wytwórczą do poziomu docelowego zapotrzebowania na ciepło Bielska-Białej. Szacuje się, że w 2011 roku będzie ono wynosić 328 MWt. Paliwem podstawowym zmodernizowanej elektrociepłowni pozostanie węgiel kamienny.
Zmiany kadrowe
Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej z października 2006 roku, kiedy powołano wiceprezesów Igora Styna i Piotra Peckę – Zarząd PKE pracował w sześcioosobowym składzie. W czerwcu br. rezygnację złożyła wiceprezes Joanna Strzelec-Łobodzińska, która od grudnia 2006 roku była równocześnie prezesem Energetyki Południe. Pod koniec sierpnia Rada Nadzorcza wybrała szóstego członka Zarządu – wiceprezesa Marka Gralca, któremu powierzono zarządzanie Grupą Kapitałową. 17 grudnia br. Rada Nadzorcza PKE odwołała wiceprezesów: Piotra Peckę (z dniem 31 grudnia br.) i Igora Styna (z dniem 10 stycznia 2008 r.).
We wrześniu i listopadzie rezygnacje z zasiadania w Radzie Nadzorczej złożyli dwaj przedstawiciele Energetyki Południe (obecnie: Tauron Polska Energia), w tym przewodniczący Filip Grzegorczyk.
*
Tauron Polska Energia SA rozpoczął działalność 9 maja 2007 roku,kiedy – zgodnie z rządowym „Programem dla elektroenergetyki” - wniesiono do spółki akcje: EnergiiPro SA, Enionu SA, Południowego Koncernu Energetycznego SA i Elektrowni Stalowa Wola SA. Tauron jest podmiotem obejmującym swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Spółka jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.
Ważniejsze wydarzenia w PKE w 2007 roku
15 stycznia
Południowy Koncern Energetyczny, Kompania Węglowa i Węglokoks podpisały list intencyjny rozpoczynający procedurę, która może doprowadzić do przejścia kopalni Bolesław Śmiały z Kompanii Węglowej do Południowego Koncernu Węglowego, firmy z naszej Grupy PKE.
9 maja
Minister skarbu – w ramach realizacji „Programu dla elektroenergetyki” - wniósł akcje PKE, Enionu, EnergiiPro i Elektrowni Stalowa Wola do Energetyki Południe.
11 maja
Zakończył się proces certyfikacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania w PKE na zgodność z normami ISO 9001, ISO 14001 oraz PN-N-18001. Jego ukoronowaniem było uroczyste wręczenie certyfikatów w Centrum Szkolenia Kadr PKE w Jaworznie.
14 czerwca
W Bełchatowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie. Prezes Jan Kurp ponownie – po raz czwarty - został wybrany szefem tej organizacji.
26 czerwca
Obradowało Zwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy PKE, które przyjęło sprawozdanie finansowe i sprawozdanie Zarządu z działalności w 2006 roku.
1 lipca
Polski rynek energii elektrycznej został formalnie uwolniony – również klienci indywidualni otrzymali prawo zmiany dostawcy.
6 lipca
Rada Nadzorcza PKE wybrała nowe prezydium w składzie: przewodniczący – Filip Grzegorczyk, zastępca przewodniczącego – Ireneusz Komoszyński, sekretarz - Marian Kasperczyk.
18 lipca
W Elektrowni Jaworzno III, na budowie trzeciej nitki odsiarczania spalin, został podpisany akt erekcyjny, który uroczyście wmurowano wraz z kamieniem węgielnym.
21 sierpnia
Rada Nadzorcza PKE rozstrzygnęła - ogłoszony w lipcu - konkurs na stanowisko wiceprezesa Zarządu – dyrektora ds. zarządzania Grupą Kapitałową. Wybrano Marka Gralca.
14 września
PKE zawarł porozumienie z bielskim samorządem oraz Przedsiębiorstwem Komunalnym Therma. Celem jest zapewnienie wieloletniego bezpieczeństwa zaopatrzenia Bielska-Białej w ciepło.
16 września
Miała odbyć się Rada Nadzorcza PKE. Po protestach kilkuset pracowników koncernu i Południowego Koncernu Węglowego oraz na wniosek jednego z członków RN, kwestionującego prawidłowość zwołania posiedzenia, ostatecznie do niego nie doszło.
1 października
Kazimierz Szynol rozpoczął urzędowanie na stanowisku dyrektora Elektrowni Łaziska. Zastąpił on Klemensa Ścierskiego, który z końcem września odszedł na emeryturę.
3 października
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaprezentowano Energetykę Południe. Jak poinformował Zarząd holdingu – firma nosi nazwę Tauron Polska Energia.
13 listopada
Filip Grzegorczyk złożył rezygnację z przewodniczenia Radzie Nadzorczej PKE.
17 grudnia
Rada Nadzorcza podjęła uchwały o odwołaniu dwóch wiceprezesów: Piotra Pecki i Igora Styna.
|
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1136/-1/83/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|