Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1137/-1/83/
|
Budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza
|
Informacje
Numery
Numer 01-02/2008
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 13.02.2008 01:44
|
W przyszłym roku popłynie prąd...
Największa w Południowym Koncernie Energetycznym inwestycja – budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza - wchodzi w decydującą fazę. W 2008 roku firmę czeka wiele istotnych wydarzeń związanych z tym strategicznym przedsięwzięciem. Na 2 grudnia planowana jest synchronizacja bloku. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku.
Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 500 mln euro i jest finansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla, a także muły i biomasę. Prace przy budowie trwają od stycznia 2006 roku.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki - emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w najlepszych jednostkach wytwórczych w Polsce. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg – Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw UE i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego.
Postęp prac można obserwować na stronie internetowej www.nowyblok.pke.pl, dzięki bezpośredniej transmisji z kamer umieszczonych na terenie budowy. Jednak dziś jest to już mniej ciekawy widok, ponieważ większość zewnętrznych prac – widocznych na stronie - zakończono. Teraz trwają roboty wewnętrzne.
Budowę płaszcza chłodni kominowej zakończono 30 listopada 2007 roku. Konstrukcja osiągnęła planowaną wysokość 133,2 metra. W porównaniu do pracujących w Łagiszy chłodni jest ona wyższa o 43 metry.
Przełomowym momentem budowy było pozytywne przeprowadzenie próby wodnej seperatorów części stałych. Zadanie to zostało wykonane 23 listopada ubiegłego roku. Jego sprawny przebieg i pozytywny finał pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie budowy wymurówek seperatorów kotła.
Jednym z milowych kroków inwestycji było także zabudowanie ważącego 288 ton stojana generatora z wirnikiem o wadze 60 ton. Jest on największym pojedynczym elementem, który został zainstalowany na bloku. Montaż tego mierzącego 11 metrów długości elementu został wykonany w październiku 2007 roku.
Nowe zadania
2008 rok będzie stał pod znakiem pierwszych prób najważniejszych na nowym bloku instalacji i urządzeń. Jednym z istotnych wydarzeń będzie zapewne pierwsze rozpalenie kotła, które zostało zaplanowane na 2 sierpnia. Zwieńczeniem najważniejszych prac stanie się synchronizacja bloku planowana na pierwsze dni grudnia.
***
Do 2020 roku – zgodnie ze strategią - PKE wybuduje kilka nowych bloków o mocy 2260 MW (Łagisza ma 460 MW). Decyzje w sprawie lokalizacji kolejnych inwestycji zostaną podjęte w najbliższym czasie. – Planujemy budowę dwóch bloków 800-1000 MW, najprawdopodobniej w elektrowniach: Jaworzno II i Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu oraz mniejsze przedsięwzięcia w Elektrowni Halemba i Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała – zapowiada prezes PKE Jan Kurp. Nowe bloki zastąpią wycofywane najstarsze i nieekologiczne jednostki.
***
Kalendarium najważniejszych wydarzeń na budowie bloku w Elektrowni Łagisza w 2007 roku:
25 czerwca – podniesienie Butli Bensona;
12 października – zakończenie montażu mostów skośnych układu nawęglania;
15 października – dostawa stojana generatora;
6 listopada – początek montażu części niskoprężnej turbiny;
23 listopada – próba wodna separatorów części stałych;
30 listopada – zakończenie budowy płaszcza chłodni kominowej;
13 grudnia – dostawa transformatora rezerwowego.
Plan najważniejszych przedsięwzięć na budowie bloku w Elektrowni Łagisza w 2008 roku:
22 lutego – próba wodna parownika kotła;
21 kwietnia – próba wodna układu przegrzewu wtórnego kotła;
20 maja – próba wodna układu pary świeżej kotła;
17 czerwca – zakończenie montażu mechanicznego turbiny;
30 lipca – zakończenie montażu mechanicznego kotła;
2 sierpnia – pierwsze rozpalenie kotła;
13 listopada – pierwsze podanie pary na turbinę;
2 grudnia – synchronizacja bloku.
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1137/-1/83/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|