Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1155/-1/83/

Nowa edycja programu Inteligent Energy Europe. Inteligencja energii.


Informacje Numery Numer 01-02/2008

Krajowej Agencja Poszanowania Energii kontynuuje kilka projektów prowadzonych w Polsce w ramach programu Intelligent Energy Europe.

Pierwszy z nich to CEECAP mający za zadanie promować w krajach Europy Środkowej i Wschodniej implementację przepisów promujących efektywny energetycznie sprzęt gospodarstwa domowego. Promocja ma polegać na rozpowszechnianiu wśród sprzedawców, producentów i decydentów wiedzy na temat sprzętu AGD i zacieśnienie współpracy pomiędzy tymi uczestnikami rynku. Projekt trwa od stycznia 2006 r. do czerwca 2008.

Innym projektem jest Kids4Future adresowany do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Ma na celu zwiększenie świadomości znaczenia poszanowania energii oraz świadomości konsekwencji ekologicznych nieefektywnego wykorzystywania energii. Projekt trwa od stycznia tego roku do końca roku 2009.

Kolejny projekt w ramach programu to PromoSCene dzięki któremu propagowane jest wykorzystywanie Funduszy Strukturalnych i Funduszy Spójności do finansowania projektów energetycznych w nowych krajach UE. Projekt trwa od stycznia tego roku do końca roku 2009 i ma na celu zwiększenie ilości projektów finansowanych w ten sposób. Autorzy projektu zakładają ambitny cel zwiększenia o 15% w latach 2007-2013 wykorzystania tych funduszy na cele energetyczne.

Projekt ThERRA dotyczy produkcji ciepła ze źródeł odnawialnych. Jego celem jest rozwój i rozpowszechnienie monitoringu produkcji energii z OZE oraz ujednolicenie metodologii pozwalającej gromadzić dane statystyczne w ramach UE dla organów Unii, np. Komisji Europejskiej lub EUROSTAT-u. W tym celu zostaną wyznaczone instalacje do monitorowania. Projekt trwa od stycznia roku 2006 do końca roku 2008, obejmuje 7 krajów i jest finansowane w 49% z funduszy Inteligent Energy Europe.

Z kolei projekt Biodiesel Chains promuje korzystne warunki do przygotowania rynku biopaliw w krajach, w których rozwój warunków kreujących ten rynek jest najbardziej ograniczony, m.in. w Grecji, Polsce, Cyprze, Bułgarii, Belgii i Rumunii. Działania polegają m.in. na promowaniu korzystania z biopaliw oraz badanie struktury rynku i przygotowanie strategii przemian. Projekt trwa od stycznia 2006 do końca tego roku i jest finansowane z funduszy Inteligent Energy Europe w 50%.

Inteligent Energy Europe jest programem międzynarodowym dlatego projekty muszą mieć wyłącznie charakter współpracy ponadgranicznej. Finansowane są działania oddziałujące na poziomie międzynarodowym w UE. Uwzględniane są wnioski zgłaszane przez co najmniej trzy podmioty z różnych krajów, które znoszą pozatechnologiczne bariery rozwoju rynku. Są to na przykład programy: Solcamp – promujący wykorzystywanie kolektorów słonecznych na kempingach w 9 krajach, w tym w Polsce, SURGE – projekt realizowany w 17 krajach polegający na wymianie floty transportowej na samochody zasilane alternatywnymi źródłami energii oraz Solpool promujący wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w odkrytych i zamkniętych basenach kąpielowych.




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1155/-1/83/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002