Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1159/-1/83/ |
Jaka energia w XXI wieku? |
Decydującym czynnikiem w określaniu źródeł pozyskiwania nośników energii w bliższej i dalszej perspektywie jest zwiększające się zaludnianie naszej planety. Do roku 2050 będzie nas na tej ziemi prawie 9 miliardów, tj. trzy razy tyle, ile było przed stu laty.
W dodatku z pokolenia na pokolenie wzrasta silnie średnie zużycie energii na przeciętnego człowieka. Odczuwa się to szczególnie teraz w ramach rozwijającej się globalizacji oraz intensywnego rozwoju przemysłu w Chinach i Indiach. Aktualnie sektor światowego transportu (łącznie z morskim oraz lotniczym) zużywa połowę wydobywanej ropy.
Szacuje się, że globalna ilość pojazdów samochodowych na świecie – dziś wynosząca 800 mln – ulegnie podwojeniu do 2030 roku.
Rozwój lotnictwa szacuje się na 5% rocznie, co oznacza jego podwojenie na przestrzeni 15 lat.
Tymczasem w latach 1960–2000 zużycie ropy:
- w USA uległo podwojeniu,
- w Europie wzrosło czterokrotnie,
- w obszarze Pacyfiku powiększyło się aż dziesięciokrotnie.
W skali światowej zapotrzebowanie na energię będzie w latach 2000–2010 wzrastało o średnio 1,2% rocznie, a w okresie 2010–2030 o około 0,7% rocznie. Trzeba w tym miejscu podkreślić ogromne różnice w zaludnieniu oraz w zużywaniu energii między krajami uprzemysłowionymi, a rozwijającymi się, co ilustruje rys. 1. Czołowe kraje gospodarki światowej zużywają ponad połowę wszystkich nośników energii, mając tylko 15% zaludnienia planety. Same tylko USA, mając 5% światowego zaludnienia, zużywają aż 26% wydobywanej z wnętrza naszej planety ropy.
|
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1159/-1/83/ |
Copyright (C) Gigawat Energia 2002 |