Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1253/-1/88/
|
Energomontaż-Północ buduje w Kozienicach
|
Informacje
Numery
Numer 07/2008
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 07.07.2008 23:07
|
W konsorcjum z japońskim koncernem Hitachi, Energomontaż-Północ zbuduje instalację odsiarczania spalin (IOS) w Elektrowni Kozienice. Będzie to jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce w ostatnich latach. Całkowita wartość kontraktu to ponad 77 mln euro (ponad 260 mln zł), z czego udział Energomontażu-Północ wyniesie około 39 mln euro (ponad 131 mln zł).
Oferta konsorcjum Hitachi Ltd i Energomontażu-Północ na budowę nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin (IOS III) w Elektrowni Kozienice została uznana przez za najlepszą spośród wszystkich ofert na początku czerwca 2008 roku. Do formalnego podpisania umowy konieczne jest uzyskanie formalnych pozwoleń.
Całkowita wartość kontraktu w Kozienicach wynosi ponad 77 mln euro (ponad 260 mln zł). Z tego udział Energomontażu-Północ – jako członka konsorcjum – wyniesie około 39 mln euro (ponad 131 mln zł).
- Jest to jedna z największych inwestycji proekologicznych w polskiej energetyce w ostatnich latach i kolejny dowód na to, że zapowiadane od kilku lat projekty modernizacyjne przechodzą z fazy planów do realizacji – komentuje Włodzimierz Dyrka, prezes zarządu Energomontażu-Północ, czołowej polskiej firmy specjalizującej się w budownictwie przemysłowym dla energetyki, przemysłu chemicznego i petrochemicznego oraz przemysłu offshore.
– Jesteśmy przygotowani do kolejnych wielkich projektów w energetyce – dodaje Włodzimierz Dyrka.
Budowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Kozienice rozpocznie się we wrześniu 2008 r. i będzie poprzedzona wykonaniem prac projektowych. Zakończenie robót planowane jest w ciągu 32 miesięcy od rozpoczęcia. W szczytowym okresie realizacji zlecenia w Kozienicach zaangażowanych będzie około 300 pracowników Energomontażu-Północ. W kontrakcie uczestniczyć będą także spółki zależne Energomontażu-Północ ZRE Lublin oraz Energop Sochaczew.
Instalacja ta będzie obsługiwać 10. blok kozienickiej elektrowni o mocy 500 megawatów. W ramach kontraktu w Kozienicach Energomontaż-Północ wykonywać będzie przede wszystkim prace budowlano-montażowe, a także prace projektowe. Grupa Energomontażu-Północ wykona m.in. większość potrzebnych konstrukcji stalowych i rurociągów, a także przebuduje część taśmociągów. Japoński koncern Hitachi dostarczy natomiast część urządzeń instalacji odsiarczania oraz licencje na ich użytkowanie.
Prezes Włodzimierz Dyrka podkreśla, że Energomontaż-Północ od wielu miesięcy przygotowywał się do realizacji kontraktu z Hitachi. – O tym, że zdobyliśmy ten kontrakt zadecydowało m.in. bardzo duże doświadczenie naszej firmy w podobnych pracach. Jesteśmy obecni w Kozienicach od 1970 r. W praktyce to Energomontaż-Północ budował i prowadzi remonty w tej elektrowni. Współpracę z Hitachi przy realizacji tego kontraktu uważam za wyróżnienie i potwierdzenie naszej klasy – mówi Dyrka.
Kontrakt w Elektrowni Kozienice jest trzecim pod względem wartości pojedynczym zleceniem pozyskanym przez Energomontaż-Północ w 2008 roku. Poprzednie wielkie umowy dotyczyły budowy instalacji PTA (produkcja kwasu tereftalowego) w Anwilu Włocławek - umowa o wartości 74,38 mln zł podpisana 9 czerwca z Polimexem-Mostostalem. Z kolei w marcu br. Energomontaż-Północ zdobył kontrakt na budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego HON-VII w płockim PKN Orlen (ponad 56 mln zł).
W ocenie zarządu Energomontażu-Północ, wartość inwestycji budowlano-remontowych w polskim sektorze energetycznym w najbliższych latach może przekroczyć nawet 50 mld zł. W najbliższych latach wielkie programy inwestycyjne planowane są m.in. w elektrowniach Bełchatów, Opole, Pątnów (ZE PAK), Jaworzno III oraz Łagisza. – Ponad 60% energii elektrycznej w Polsce wytwarzają teraz bloki zainstalowane ponad 25 lat temu, które wymagają pilnych modernizacji – mówi Włodzimierz Dyrka.
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1253/-1/88/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|