Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1254/-1/88/

Reaktor dla Fermi 2


Informacje Numery Numer 07/2008

Detroit Edison (DTE), największy producent energii w amerykańskim stanie Michigan, wybrała zaawansowany reaktor nowej generacji ESBWR firmy GE Hitachi Nuclear Energy do planowanego nowego bloku w istniejącej elektrowni jądrowej Fermi 2. Elektrownia Fermi 2 znajduje się na wybrzeżu jeziora Erie, 56 km na południe od Detroit. Firma DTE planuje zastosowanie reaktora ESBWR o mocy 1520 MW.
DTE jest czwartą amerykańską firmą energetyczną, która wybrała reaktor ESBWR do zastosowania w sześciu planowanych blokach jądrowych.

Projekt związany z ESBWR może stworzyć do 3000 tymczasowych miejsc pracy w firmach budowlanych, a także do 700 stałych stanowisk inżynierskich i pomocniczych, które na zasadzie ekonomicznego efektu fali zasilą gospodarkę stanu Michigan kwotą 500 milionów dolarów rocznie.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają 104 licencjonowane reaktory jądrowe, które wytwarzają około 20% energii elektrycznej. Jednakże, jak podaje amerykański Instytut Energetyki Jądrowej, zapotrzebowanie USA na energię rośnie szybciej od tempa wzrostu produkcji, a to oznacza, że zakłady energetyczne będą musiały do 2030 r. zbudować między 20 a 25 reaktorów tylko po to, aby utrzymać 20-procentowy udział energii jądrowej w krajowej produkcji energii.
GEH oferuje amerykańskim zakładom energetycznym nie tylko model ESBWR, ale także ABWR. Jest to interesująca propozycja dla firm szukających sprawdzonego komercyjnie modelu, certyfikowanego przez Amerykańską Komisję ds. Energetyki Atomowej, który wyposażono ponadto w niektóre udogodnienia eksploatacyjne i usprawnienia bezpieczeństwa z modelu ESBWR. ABWR jest pierwszym na świecie reaktorem trzeciej generacji, który trafił do komercyjnej eksploatacji. Reaktor ESBWR jest technologicznym rozwinięciem reaktora ABWR i należy do generacji III+.
„W miarę jak zakłady energetyczne przygotowują się do sprostania przyszłym wymogom produkcyjnym, będą musiały mieć do dyspozycji możliwie jak najwięcej opcji wytwórczych pracujących w podstawowym trybie produkcyjnym, tzw. base-load, włączając w to zaawansowaną, bezpieczną technologię jądrową” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Środkowej i Wschodniej.
Decyzja DTE o inwestycji w rozwiązania ESBWR zbiega się w czasie z analizami, jakie podejmuje coraz więcej firm energetycznych w USA. Oceniają one zasadność inwestowania w nowe floty zaawansowanych reaktorów, które pomogą zmniejszyć rosnące obawy obywateli USA o bezpieczeństwo energetyczne kraju i globalne zmiany klimatyczne.
Energetyka jądrowa cieszy się coraz większym poparciem amerykańskiej opinii publicznej, jako jedno z nielicznych dostępnych źródeł energii, które nie powoduje emisji dwutlenku węgla w procesie wytwarzania energii. Badanie opinii publicznej przeprowadzone
w maju 2008 r. przez Zogby International pokazuje, że 67% Amerykanów popiera budowę elektrowni jądrowych.




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1254/-1/88/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002