Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/133/-1/23/

Umowa handlowa Rafineria Gdańska – Petrobaltic. Ropa bałtycka dla Gdańska.


Informacje Numery Numer 12/2002

12 listopada zarządy Rafinerii Gdańskiej i Petrobalticu podpisały umowę na dostawy do rafinerii ropy naftowej. Zgodnie z umową, w 2003 roku Petrobaltic dostarczy do RG SA całość wydobywanej przez siebie ropy - około 300 tys. ton. Ropa będzie pochodzić ze złoża B3 z obszaru morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Podpisano wieloletni kontrakt z możliwością powiązania skali dostaw w zależności od zdolności wydobywczych Petrobalticu.

- Dwie duże gdańskie firmy podpisały ze sobą dobry kontrakt - podkreślił Paweł Olechnowicz, prezes Zarządu RG SA. Rafineria Gdańska od lat już współpracuje z Petrobalticem. Umowa na dostawy ropy naftowej jest korzystna dla obu firm.
Rzeczywiście ta umowa jest opłacalna dla obu stron - powiedział Jan Kurek, prezes Zarządu Petrobalticu. Między innymi z uwagi na fakt, że jest to najkrótsza droga dostaw ze złoża B3. Ropa z naszych złóż to produkt wysokiej jakości z minimalną zawartością siarki. Dołożymy wszelkich starań, aby współpraca firm w regionie funkcjonowała bez zakłóceń.
Ropa bałtycka stanowi niecałe 7 proc. w puli surowców przerabianych przez Rafinerię Gdańską. Morscy górnicy planują jednak zwiększenie wydobycia ropy spod dna Bałtyku.
- Prowadzimy intensywne prace poszukiwawcze- podkreśla prezes Kurek. Myślę że w ciągu trzech najbliższych lat mamy szansę na zwiększenie wydobycia do 500 tys. ton ropy rocznie. W przyszłym roku rozpoczniemy już przygotowania do zagospodarowania kolejnego złoża ropy naftowej.
Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu "Petrobaltic" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, istnieje od listopada 1990 r. Od 1 stycznia 1999r. zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Spółka jest jedyną firmą w Polsce zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej z Morza Bałtyckiego.
Poszukiwania oraz eksploatacja złóż ropy naftowej i gazu, prowadzone są za pomocą platform wiertniczych: "Petrobaltic", "Baltic Beta" oraz bezzałogowej platformy głowicowej tzw. Jacket'u.
Ropa naftowa wydobywana jest przez platformę wiertniczą Petrobalticu z głębokości 1450 metrów i transportowana podmorskimi rurociągami do specjalnej boi cumowniczo-przelewowej. Stąd zbiornikowiec Ikarus II transportuje ją do portu. Poprzez system rurociągów Naftoportu ropa trafia do Rafinerii Gdańskiej

Robert Stępniak




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/133/-1/23/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002