Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1432/-1/96/
|
Informacje
Numery
Numer 05/2009
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 10.05.2009 22:21
|
Branża energetyki jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się branż w Polsce. Zgodnie z normami jakie narzuca nam Unia Europejska niezbędne jest unowocześnienie zakładów energetycznych. W związku z tym pojawia się coraz więcej programów unijnych wspomagających tego typu przedsięwzięcia.
Należą do nich ogólnopolskie programy w tym Innowacyjna Gospodarka oraz Regionalne Programy Operacyjne w poszczególnych województwach. W tym artykule skupimy się tych drugich. Zatem w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych można uzyskać środki na następujące projekty:
- budowa i modernizacja jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu,
- budowa nowych oraz modernizacja istniejących sieci ciepłowniczych,
- budowa jednostek wytwórczych energii elektrycznej i ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii,
- budowa i modernizacja sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy naftowej oraz urządzeń technicznych zapewniających prawidłową pracę systemów przesyłowych,
- budowa infrastruktury zapewniającej dywersyfikację źródeł dostaw nośników energii do kraju.
Jak najbardziej wspierane są tutaj wszelkie działania mające pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Nabory wniosków są zwykle organizowane cyklicznie.
Beneficjentami mogą być przede wszystkim jednostki działające na zlecenie samorządów terytorialnych, bądź podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych. Samodzielne przedsiębiorstwa z branży energetycznej również mogą starać się o dofinansowanie. Jednak w tym przypadku mogą skorzystać wyłącznie z działań dla przedsiębiorstw na inwestycje w zakup środków trwałych, innowacje bądź powiązane bezpośrednio z energetyką i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Decydując się na pozyskiwanie środków z UE beneficjenci powinni wiedzieć, że cały proces pozyskiwania dotacji wiąże się z następującymi etapami:
I. Planowanie projektu oraz wyszukanie najkorzystniejszego programu pomocowego – jedna inwestycja może być sfinansowana wyłącznie z jednego programu.
II. Przygotowanie dokumentacji na dofinansowanie.
III. Złożenie wniosku w odpowiedniej instytucji wdrażającej.
IV. Ocena formalna - trwa 60 dni, jednak w praktyce może przeciągnąć się do ok. 3 miesięcy, na tym etapie istnieje możliwość uzupełnienia dokumentów.
V. Ocena merytoryczna - ostatni etap oceny decyduje o uzyskaniu dofinansowania.
VI. Podpisanie umowy o dofinansowanie z właściwą Instytucją Zarządzającą.
VII. Realizacja projektu.
Zachęcając do skorzystania z dotacji UE warto nadmienić, iż od 1 stycznia 2009 uległa zmianie ważna zasada realizacji projektu. Do tej pory projekt można było realizować dopiero po wynikach oceny formalnej, która czasem trwała nawet ok. 3 miesiące. Obecnie jednak można ponosić koszty już na dzień po złożeniu wniosku.
Dodatkową zachęta będzie możliwość uzyskania zaliczek podczas ponoszenia kosztów związanych z realizacją wnioskowanych planów inwestycyjnych. Kwota dofinansowania będzie wypłacana na bieżąco w formie zaliczek. Same zaliczki będą mogły być wypłacane po podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Dodatkowym krokiem, który został podjęty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, który jest niejako odpowiedzią na pogarszającą się sytuację gospodarczą jest zwiększenie puli środków w wielu działaniach nawet o 50% lub uruchomieni dodatkowych, nieplanowanych naborów. W ten sposób MRR chce zachęcić przedsiębiorstwa i inne instytucje do inwestowania i aktywizacji gospodarczej.
Zainteresowanie ze strony instytucji branży energetycznej programami unijnymi jest dość duże, zatem aby zwiększyć szansę na uzyskanie dofinansowania należy bardzo dobrze przygotować całą dokumentację, zgodnie z wytycznymi. Dlatego wiele jednostek samorządów i innych instytucji działających w tej branży szuka pomocy u firm doradczych wyspecjalizowanych w pisaniu wniosków.
Katarzyna Marcinkowska
Technodat Sp. z o.o.
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1432/-1/96/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|