Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1434/-1/96/
|
W Zabrzu mogą śledzić kombajny pracujące pod ziemią na całym świecie
|
Informacje
Numery
Numer 05/2009
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 10.05.2009 22:24
|
Ciężkie maszyny polskim atutem
Maszyny dla górnictwa węglowego stają się bezsprzecznie polską specjalnością eksportową. I to nie za sprawą rządowych programów, a na skutek osobistych decyzji inwestycyjnych prywatnych inwestorów. Pomimo nieprzychylnych dla górnictwa węglowego wiatrów wiejących z Brukseli i Strasburga, Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne (ZZM) otworzyły na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nową halę do montażu kombajnów ścianowych dużych mocy.
Umożliwi ona firmie zwiększenie udziałów na największych górniczych rynkach świata, zwłaszcza w Chin i Australii, gdzie dostarczone zostały już obudowy ścianowe Tagor. Cała inwestycja realizowana będzie do końca grudnia 2011 roku kosztem 63,6 mln zł. Dzięki niej ZZM stworzy 100 nowych miejsc pracy.
Budowa hali jest jednym z najważniejszych elementów strategii rozwoju ZZM. Firma produkować tutaj będzie kombajny ścianowe dużych mocy, a zwłaszcza model KSW-2000E, który stanowi przełom technologiczny. W nowoczesnych przestronnych wnętrzach zainstalowano specjalne suwnice i linie technologiczne. Będzie również dyspozytornia do zdalnego nadzorowania pracy kombajnów.
- Nasze wyroby reprezentują światowym poziomie – podkreśla Andrzej Meder, prezes Zarządu ZZM. - To efekt realizacji strategii rozwoju poprzedniego zarządu spółki, polegającej na przygotowaniu firmy pod względem inwestycyjnym, technologicznym i kadrowym do konkurowania z największymi producentami na świecie. W hali, która ma powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych, pracownicy ZZM będą mogli montować jednocześnie kilkanaście kombajnów. Sprowadzono najnowocześniejsze linie technologiczne oraz kilka specjalnych suwnic, w tym jedną z siostrzanej serbskiej spółki MIN FITIP. Kombajny wyjeżdżać będą do odbiorców z magazynu wyrobów gotowych. Transport ułatwi Drogowa Trasa Średnicowa, która powstaje tuż za ogrodzeniem ZZM. Wyjątkowym miejscem, na miarę technologii XXI wieku, jest dyspozytornia, gdzie przekazywane będą docelowo informacje z kopalń, umożliwiające stałe nadzorowanie pracy kombajnów. Na ich podstawie będzie można zdalnie sterować maszynami, na bieżąco analizować sytuację w ścianach wydobywczych i – w razie potrzeby - stawiać właściwe diagnozy. W ten sposób monitorowane będą kombajny pracujące w kopalniach znajdujących się w dowolnej części świata – niezależnie od tego, czy będą oddalone od Zabrza o 10 km, czy o 10 tys. km.
W hali montowane będą przede wszystkim najnowsze kombajny: KSW-2000E oraz KSW-1500. Ten pierwszy przeznaczony jest głównie na rynek chiński, drugi – na rynek australijski. Tutaj powstawać będą także kombajny dla odbiorców w Polsce, Rosji czy Czechach m. in. KSW-1140, KSW-880 i KSW-460. Naszpikowane elektroniką kombajny ścianowe ZZM pozwolą zwiększyć eksport, w tym zwłaszcza zdobyć kolejne segmenty największych górniczych rynków świata - głównie Chin i Australii, gdzie uzyskiwane są rekordowe wydobycia węgla. W chińskich i australijskich kopalniach pracują już obudowy ścianowe Tagoru. Niebawem na rynkach tych powinny pojawić się także kombajny dużych mocy ZZM.
Inwestowanie na terenie strefy umożliwiło zezwolenie wydane w 2008 roku na prowadzenie działalności gospodarczej w KSSE, a ściślej w podstrefie gliwickiej. Dotyczy ono produkcji, handlu i usług w zakresie wytwarzanych przez ZZM wyrobów, czyli – jak to określono – maszyn specjalnego przeznaczenia i wyrobów metalowych gotowych. Strefa objęła cały teren zabrzańskiej firmy o powierzchni blisko 10 ha, znajdujący się w Zabrzu przy ul. 3 Maja 89. Cała inwestycja zakończy się w grudnia 2011 roku, a jej koszt zamknie się kwotą 63 mln 600 tys. zł.
- Inwestowanie w specjalnej strefie pozwala nam na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym CIT do wysokości 40 proc. poniesionych nakładów - wylicza Ryszard Chroboczek, dyrektor ekonomiczny ZZM. – Według naszych szacunków, pełne profity z tytułu działania na terenie KSSE osiągniemy w ciągu 2,5 roku od zakończenia procesu inwestycyjnego. Zabrzańska spółka przyjęła również na siebie obowiązek utworzenia do końca 2011 roku 100 nowych miejsc pracy. Oznacza to zwiększenie średniego zatrudnienia do 904 pracowników na pełnych etatach. Zatrudnienie na takim poziomie ZZM utrzymać ma przez 5 lat - do czasu zakończenia działania strefy, czyli do 8 sierpnia 2016 roku.
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1434/-1/96/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|