Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/347/-1/38/

BOT to dla nas gwarancja stabilizacji…Nie oderwiemy się od elektrowni.


Informacje Numery Numer 04/2004

Ze Stanisławem Żukiem, Prezesem Zarządu Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” SA rozmawia Sylwester Wolak

- Jakie walory i wartość wnosi kierowana przez Pana Spółka do Grupy BOT GiE?
-Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” Spółka Akcyjna to doskonale zorganizowany i zarządzany nowoczesny zakład, dysponujący wykwalifikowaną kadrą techniczną oraz doświadczoną załogą, wyposażoną w nowoczesny specjalistyczny sprzęt i urządzenia niezbędne do prowadzenia prac wydobywczych. Kopalnia „Turów” jest jednym z najważniejszych i największych przedsiębiorstw przemysłowych w województwie dolnośląskim – przedsiębiorstwem o dobrej, stabilnej kondycji finansowej – postrzegany jako wiarygodny partner gospodarczy.

- Jakie walory i wartość wnosi kierowana przez Pana Spółka do Grupy BOT GiE?
-Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” Spółka Akcyjna to doskonale zorganizowany i zarządzany nowoczesny zakład, dysponujący wykwalifikowaną kadrą techniczną oraz doświadczoną załogą, wyposażoną w nowoczesny specjalistyczny sprzęt i urządzenia niezbędne do prowadzenia prac wydobywczych. Kopalnia „Turów” jest jednym z najważniejszych i największych przedsiębiorstw przemysłowych w województwie dolnośląskim – przedsiębiorstwem o dobrej, stabilnej kondycji finansowej – postrzegany jako wiarygodny partner gospodarczy.


- Czy – w Pańskiej opinii – wejście Pańskiego Przedsiębiorstwa do Grupy odbywa się na zasadach równorzędnych?
- Tak. Proces konsolidacji wytwórców energii elektrycznej - Elektrowni Bełchatów, Opole i Turów oraz dostawców paliwa - Kopalni Turów i Bełchatów, czyli wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Energetycznej BOT odbywa się na zasadach równorzędnych.



- Z jakimi problemami lub obawami Spółka wchodzi do Grupy?
- W naszej działalności zakładu nie identyfikuję żadnych istotnych problemów, którymi moglibyśmy obciążyć nowopowstającą spółkę. Natomiast pojawia się naturalna obawa związana z wydłużającym się procesem konsolidacji Grupy BOT i związku z tym niepewność o przyszłość kopalni w dobie postępującej globalizacji rynku energetycznego w Europie. Postępująca globalizacja owocuje zwiększoną konkurencją także na polskim rynku, który charakteryzuje się niską efektywnością. Europejski rynek energetyczny to potężne międzynarodowe koncerny zarządzające wieloma spółkami dysponującymi łącznie ogromnym potencjałem zainstalowanej mocy. „Turów”, który w naszym odczuciu jest duży, to na wolnym rynku energetycznym jest bardzo mały.


- Na czym Spółka zyska wchodząc do Grupy?
- Nowa struktura ma zagwarantować rozwój tworzących ją podmiotów i umożliwić funkcjonowanie na konkurencyjnym europejskim rynku energii elektrycznej. Grupa Energetyczna BOT będzie silniejszy kapitałowo bardziej niż każda działająca samodzielnie firma wchodząca w jej strukturę. Grupa Energetyczna BOT to dla Kopalni Turów gwarancja stabilizacji finansowej i bezpieczna realizacja planowanych inwestycji, to również bezpieczeństwo istniejących miejsc pracy oraz zachowanie osobowości prawnej Spółki.



- Czy i jakich trudności można się spodziewać po rozpoczęciu wspólnego działania Spółek z Bełchatowa, Turowa i Opola w ramach holdingu?
- Na obecnym etapie ustaleń nie widzę trudności współpracy podmiotów wchodzących w skład Grupy BOT, choć jest wiele jeszcze nie do końca wyjaśnionych szczegółów dotyczących modelu organizacyjnego. Rozwiązanie tego problemu ma istotne znaczenie w kwestii ostatecznego wyboru i stworzenia optymalnej struktury organizacyjnej Grupy Energetycznej BOT. Odwiecznym problemem pojawiającym się przy praktycznie każdej zmianie na „nowe” zachodzące w życiu każdego zakładu to obawa przed nieznanym. Mamy do czynienia z nowotworzącym się „organizmem”, gdzie stykają się przedsiębiorstwa odmienne pod względem stylu zarządzania, kultury organizacyjnej, relacji międzyludzkich, czy systemów wartości. Stąd sukces takiej operacji uzależniony jest od tego jak skutecznie będziemy potrafili się ze sobą zintegrować - to wszystko wymaga czasu i przyzwyczajenia.


Zwalowarki

- Czy obawia się Pan, że interesy innych Spółek tworzących BOT mogą przysłonić potrzeby kierowanej przez Pana Spółki, a ściślej, czy nie obawia się Pan “wspólnego gospodarowania pieniędzmi”?
- Nie. Jesteśmy w dobie finalizacji szerokiego programu modernizacyjno-odtworzeniowego, rozpoczętego na początku lat 90., a którego zakończenie planujemy w roku 2012. Realizowane inwestycje mają za zadanie dostosowanie naszego zakładu do możliwości funkcjonowania przez kolejne 40 lat, czyli do końca eksploatacji węgla w Kopalni Turów.


- Oprócz wartości, wnoszonej do BOT, Spółka z pewnością ma sporo planów niezbędnych inwestycji. Które z nich wymieniłby Pan w pierwszej kolejności?
- Zrealizowane już zadania inwestycyjne w Kopalni Turów, stanowią istotną część programu przedsięwzięć modernizacyjno-odtworzeniowego. Zakres finansowy zrealizowanych do dnia dzisiejszego inwestycji stanowi 65,5% łącznych nakładów planowanych do poniesienia w latach 1991-2012 roku. Do zakończenia planowanego programu inwestycji pozostał nam montaż 3 maszyn podstawowych, budowa 30 przenośników oraz odtworzenie i uzupełnienie pomocniczego sprzętu technologicznego i transportowego.


- Konsolidacja przedsiębiorstw na świecie jest chlebem powszednim, ułatwiającym ponoć poprawę ekonomiki gospodarowania połączonych podmiotów, a u nas wciąż wzbudza wiele emocji. Czy - Pańskim zdaniem - KWB Turów nie miałaby szans samodzielnego przetrwania, jeśli nie doszłoby do połączenia, a ściślej, czy wydobywany przez Państwa węgiel brunatny niemal za płotem Elektrowni Turów, mógłby mieć - w przypadku Waszego niewejścia do BOT - realną konkurencję (w porównywalnej cenie mimo doliczenia kosztów transportu) ze strony podobnego paliwa, oferowanego przez producentów z innych części kraju lub Europy? Czy - ewentualnie - łatwo byłoby Państwu znaleźć innego, niż pobliska elektrownia, nabywcę węgla z turoszowskich złóż?
- Z Elektrownią Turów jesteśmy nierozerwalnie związani gospodarczo od początku jej istnienia. Nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy zmieniać tego stanu rzeczy. Jest to sprawdzony partner gospodarczy. Choć pojawiają się czasem problemy w naszej wspólnej działalności, to staramy się je rozwiązywać z rozwagą i zrozumieniem każdej ze stron. Łączy nas świadomość i potrzeba realizacji wspólnego celu – uzyskania jak najlepszych warunków działalności obu naszych spółek z korzyścią dla naszego regionu.


Fragment wyrobiska odkrywkowego kopalni.

- Żywe spory wywołuje konsolidacja pionowa. W BOT są już producenci węgla brunatnego, są elektrownie opalane tym węglem, wszystko wskazuje na to, że dołączy do grona jeszcze kopalnia węgla kamiennego, która zasilałaby Elektrownię Opole. Ostatnie sygnały tak ze strony BOT, jak i niektórych spółek dystrybucyjnych energii elektrycznej mogą świadczyć, że - wbrew opinii prezesa URE, a także niektórych funkcjonariuszy rządowych - Holding wzbogaci się jeszcze o jedną lub kilka spółek dystrybucyjnych. Czy - w Pańskiej opinii - taka pionowa konstrukcja może faktycznie grozić monopolizacją rynku węgla brunatnego - czego (chyba nie całkiem słusznie) obawiają się najwięksi przeciwnicy tej koncepcji. Jakie - z kolei - korzyści może przynieść kopalni takie połączenie?
- Bycie wartościowym partnerem, skutecznym w walce konkurencyjnej, jest możliwe po odpowiednim przygotowaniu. Partnerstwo z przedsiębiorstwami energetycznymi Unii Europejskiej można osiągnąć poprzez zmiany strukturalne w polskiej energetyce i rozwój nowoczesnych technologii. Miejsce polskiej elektroenergetyki będzie zależało od tego, w jaki sposób potrafimy przystosować się do reguł panujących na rynku Unii Europejskiej i czy potrafimy zbudować struktury podobne do struktur europejskich przedsiębiorstw energetycznych. Koncerny energetyczne z Europy Zachodniej są znacznie większe od polskich przedsiębiorstw energetycznych. Ich siła opiera się na wielkości oraz związkach kapitałowych od produkcji do dystrybucji i innych rodzajach działalności. Tak, więc wymogi rynku Unii Europejskiej narzucają konieczność konsolidacji sektora energetycznego poprzez budowanie takich struktur, które nas otaczają i z którymi chcemy skutecznie konkurować.

- Dziękuję za rozmowę










| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/347/-1/38/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002