Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/423/-1/46/

Brytyjsko-amerykański koncern BP może stracić prawo do eksploatacji strategicznych złóż gazu


Informacje Numery Numer 10/2004

Rząd Francji mianował Pierre’a Gadonneix prezesem Electricite de France, a Jean-Francoisa Cirelli’ego prezesem Gaz de France. Pierre Gadonneix kierował dotąd GDF, a Jean-Francois Cirelli był wicedyrektorem w gabinecie premiera. Jednocześnie EDF poinformował o zwiększeniu w pierwszym półroczu zysku netto do 1,527 mld euro z 728 mln rok temu i obrotów o 3,6 proc., do 24,03 mld euro. Nakłady na inwestycje wyniosły 2 mld euro, a dług netto 24,35 mld euro.

Brytyjsko-amerykański koncern BP może stracić prawo do eksploatacji strategicznych złóż gazu Kowytka na Syberii, ostrzegł minister zasobów naturalnych Rosji Jurij Trutniew. Według rosyjskiego rządu w eksploatację tych złóż nie zainwestowano obiecanych pieniędzy. Gigantyczne złoża Kowykta to zaplecze dla dostaw gazu do Chin i Korei Południowej. BP zyskało prawo do tych złóż tworząc spółkę z rosyjskim koncernem naftowym TNK. Eksploatację blokował dotąd Gazprom, domagając się monopolu na zarządzanie eksportem gazu z złóż Kowykty.

Gazprom przejmie państwowy koncern naftowy Rosnieft, postanowił rząd Rosji. Powstanie podobny jak w Arabii Saudyjskiej gigant branży paliwowej, w którym państwo będzie miało ponad 50 proc. udziałów. To część rządowego planu reform rosyjskiego gazowego monopolisty, który zaaprobował prezydent Władimir Putin. Gazprom ma dostać koncern Rosnieft, a w zamian rząd Rosji tyle akcji Gazpromu, że udziały państwa w tym koncernie zwiększą się z 38,4 do ponad 50 proc. Dokładne warunki transakcji będą dopiero uzgodnione. Zwiększenie udziału państwa w Gazpromie ma poprzedzić liberalizację handlu akcjami rosyjskiego koncernu.

Słowacki minister gospodarki Parol Rusko ogłosił, że uzna decyzję komisji prywatyzacyjnej, która wybrała ofertę włoskiej grupy ENEL zakupu 66 proc. udziałów głównego producenta prądu, Slovenske Elektrarne. Propozycję grupy ENEL minister przedstawi rządowi. Włosi zaproponowali najwięcej z trójki kandydatów - 840 mln euro, co miało zasadniczy wpływ na wybór inwestora. Według ministra, sprzedaż nastąpi w końcu roku albo na początku 2005 r. Państwo zachowa 34 proc. W pierwszym półroczu ENEL osiągnął zysk netto 2,047 mld euro (+70,6 proc.) i obroty 16,95 mld (+9,9 proc.) dzięki debiutowi giełdowemu filii sieci energetycznej.

Szef libijskiego państwowego koncernu paliwowego NOC Abdullah al-Badri zapowiedział, że w ciągu miesiąca uzgodnione zostaną warunki powrotu amerykańskich koncernów naftowych do złóż ropy w Libii. O prawo do eksploatacji nowych złóż Amerykanie będą musieli jednak zabiegać w przetargach. Negocjacje trwały od kwietnia. Stronę amerykańską reprezentuje konsorcjum Oasis. Tworzą je koncerny: ConocoPhillips, Amerada Hess, Marathon Oil Corp. i Occidental Petroleum. Ze złóż należących do tych firm pochodziło 60 proc. ropy wydobywanej w Libii. Amerykanie opuścili Libię w 1986 r., kiedy Waszyngton nałożył na Trypolis sankcje gospodarcze za wspieranie terroryzmu. Według Abdullaha al-Badri, amerykańskie koncerny będą korzystać z takich praw, jakie miały do 1986 r. Pierwszy międzynarodowy przetarg ma być rozstrzygnięty w styczniu 2005 r. Libia ma gigantyczne złoża wysokiej jakości, taniej w eksploatacji ropy i chce do 2015 r. podwoić wydobycie do 3 mln baryłek dziennie.

Od 1 lipca tego roku Electricite de France straciła ok. 10 tys. przemysłowych odbiorców energii elektrycznej. To jednak niewiele wobec łącznej ich liczby. EDF obsługiwała 3,5 mln odbiorców.

Gazprom przyznał, że traci stopniowo zainteresowanie przyłączeniem się do British Petroleum w eksploatacji złoża gazu w Kowykcie na wschodniej Syberii, bo ma ambitniejsze plany. Rosyjski potentat gazowy zamierza zwrócić się do ExxonMobil i ChevronTexaco, by dołączyły do eksploatacji ogromnego złoża Sztokman w Arktyce, gdzie Gazprom współpracuje już ze Statoilem. Po wejściu w projekty na Sachalinie poprzez kupno Rosneftu, atrakcyjność Kowykty zmalała, stwierdził rzecznik Siergiej Kuprianow. Nie było szczegółowych rozmów o wejściu Gazpromu z powodu wielu minusów i dużego ryzyka. Rosneft ma złoża koło Sachalina, znacznie atrakcyjniejsze od Kowykty (ponad 2 bln m sześć. i 18 mld USD nakładów na wydobycie), a Sztokman to ponad 3 bln m sześć. (5-letnie zużycie gazu w USA).

Władze Urugwaju zapowiedziały wprowadzenie w trybie pilnym czasu letniego, żeby złagodzić niedobór energii. Urugwajczycy nigdy dotąd nie przestawiali zegarków z nadejściem wiosny. Ma to być sposób na obniżenie zużycia energii o 15 proc. Konieczność obniżania zużycia jest związana z kryzysem energetycznym w samym Urugwaju oraz w sąsiedniej Argentynie.

W czasie wizyty prezydenta Korei w Moskwie podpisano umowy w sprawie 4 mld USD koreańskich inwestycji w rosyjski przemysł petrochemiczny. Koncern LG za 2,6 mld USD wybuduje zakłady petrochemiczne i rafinerię ropy naftowej dla koncernu Tatnieft z Tatarstanu. Samsung zainwestuje 500 mln USD w modernizację rafinerii ropy w Chabarowsku. Państwowy koncern Korea National Oil Corp. wraz z państwowym rosyjskim koncernem Rosnieft zainwestują 150 mln USD w poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu na Kamczatce, a ponadto 100 mln USD w eksploatację złóż na Sachalinie. W Moskwie nie ogłoszono jednak żadnych decyzji w sprawie budowy gazociągu, którym do Korei popłynąłby gaz z olbrzymich złóż Kowykta w Zachodniej Syberii. Projekt ten jest zamrożony przez Gazprom. Rosyjski koncern nie jest właścicielem złóż Kowykta, domaga się natomiast dla siebie monopolu eksport gazu z Rosji do Azji.

W transakcji szacowanej na 1 mld USD francuski koncern Total kupi akcje firmy Novatek, największego w Rosji niezależnego producenta gazu ziemnego. Umowę podpisano w tydzień po wizycie w Rosji ministra finansów Francji Nicolasa Sarkozy'ego, któremu towarzyszyli przedstawiciele największych francuskich firm, w tym szef Totala Thierry Desmarest. Francuzi nie ujawnili wartości transakcji, ale zdaniem analityków jest ona warta 1 mld USD. Za tę kwotę Total, czwarty w świecie koncern paliwowy, dostanie 25 proc. plus jedną akcję Novateku. To pozwoli mu wpływać na decyzje strategiczne w rosyjskiej spółce. Novatek jest największym po Gazpromie producentem gazu w Rosji. Przychody Novatek wyniosły w zeszłym roku 564 mln USD. Firma może zarobić jeszcze więcej, jeżeli Gazprom umożliwi jej eksport gazu do Europy. Złoża Novatek kryją 1,5 bln m sześć. gazu. Zakup akcji Novatek przez Totala musi jeszcze zaaprobować rosyjski urząd antymonopolowy.

Amerykański koncern ChevronTexaco podpisał z Gazpromem porozumienie w sprawie współpracy przy eksporcie skroplonego gazu z Rosji do USA. W ramach umowy ChevronTexaco ma też ocenić możliwości swoich inwestycji w projekty Gazpromu w północno-zachodniej Syberii. ChevronTexaco jest ciągle zainteresowany kolejnymi długoterminowymi inwestycjami w Rosji, rozwijającymi potencjał energetyczny Rosji, poinformował szef amerykańskiego koncernu Dave O'Reilly. ChevronTexaco współpracuje z rosyjskim koncernem Rosnieft przy eksploatacji złóż gazu na Sachalinie. Rząd Rosji ogłosił plan połączenia koncernu Rosnieft z Gazpromem. W ten sposób Gazprom stanie się nowym partnerem Amerykanów przy eksploatacji złóż Sachalinu. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że będzie namawiać ChevronTexaco do udziału w eksploatacji złóż gazu Sztokman na Morzu Barentsa.

W przyszłym roku Gazprom zacznie dostarczać do USA gaz. Będzie on transportowany w postaci skroplonego gazu LNG, poinformował rosyjski koncern po wizycie swojego szefostwa w USA. Gazprom nie ma jeszcze zakładów skraplania gazu. Rosyjski koncern dostarczy więc surowiec gazociągami do jednego z koncernów gazowniczych w Europie, a ten w zamian wyśle swój skroplony gaz, aby zrealizować kontrakty Gazpromu w USA. Rosyjski koncern nie podał, kto będzie jego europejskim partnerem w kontrakcie. W zeszłym roku USA importowały 6,5 mld m sześc. gazu w postaci skroplonej, ale z powodu wyczerpywania się własnych zasobów do 2020 r. chcą zwiększyć import gazu LNG do 104 mld m sześc. rocznie.

Rosyjski rząd uczynił krok w kierunku ratyfikacji protokołu z Kioto o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych Rząd Rosji, na którą przypada 17 proc. emisji gazów, rozpatrzy pakietu dokumentów dotyczących tej ratyfikacji w ministerstwach rozwoju gospodarczego i handlu, przemysłu i energetyki, finansów i sprawiedliwości. Według resortu zasobów naturalnych, ratyfikacja dokumentu nie zaszkodzi Rosji. Gdy dokumenty zostaną zaakceptowane, sprawa trafi do Dumy. Podpisany w 1997 r. protokół, przewidujący ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-2012 o 5 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990, ratyfikowało do tej pory 121 państw. Aby protokół wszedł w życie, muszą ratyfikować go państwa odpowiedzialne za 55 proc. emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, czyli przede wszystkim duże kraje uprzemysłowione. Gdy USA odmówiły podpisania dokumentu, stanowisko Rosji stało się języczkiem u wagi. Moskwa przez wiele lat unikała jednoznacznej odpowiedzi, usiłując wytargować dla siebie jak najwięcej. Uległa w maju tego roku, podczas szczytu Rosja - UE. Unia zgodziła się wtedy na wstąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu, Rosja zaś obiecała ratyfikację ekologicznej umowy.

Premier Francji Jean-Pierre Raffarin przewiduje wejście Electricite de France na giełdę przed końcem 2005 r. Nowy szef EDF Pierre Gadonneix przygotowuje projekt debiutu giełdowego grupy, co powinno nastąpić w normalnym trybie przed końcem przyszłego roku. Trzeba otworzyć kapitał dla innych inwestorów, bo EDF potrzebuje znacznych funduszy na rozwój. Premier jest zdania, że związki zawodowe rozumieją konieczność częściowej prywatyzacji, która nastąpi na sposób francuski, czyli stopniowo.

Francuska grupa Electricite et Eaux de Madagascar (EEM) sprzedała swą węgierską filię Antana. EEM uzyskał z tej transakcji prawie 10 mln euro zarabiając na czysto 7 mln, co wpłynie dodatnio na jej bilans roczny.

Irak postanowił przyłączyć się do budowy gazociągu z Egiptu do Turcji. W ten sposób gaz z gigantycznych złóż w Iraku może dotrzeć do Europy Środkowej i Zachodniej. Irak dołączył do projektu budowy tzw. gazociągu arabskiego, poinformował w Kairze egipski minister przemysłu naftowego Sameh Fahmi. Gazociąg arabski łączy już Egipt z Jordanią. Do przyszłego roku gazociąg zostanie przedłużony przez Syrię do Libanu, stąd zaś w 2006 r. ma zostać przedłużony przez Cypr do Turcji. Ten projekt zostanie obecnie poszerzony o gazociąg z Iraku przez Syrię i Liban. Do Turcji z Libanu można by więc transportować nie tylko gaz egipski, ale także z irackich złóż. Plany włączenia Syrii do budowy nowych korytarzy energetycznych dla UE wspierała komisarz UE do spraw energetyki, Loyola de Palacio. Irak, który ma jedną dziesiątą światowych złóż ropy naftowej, prawdopodobnie posiada również jedne z najbogatszych złóż gazu w świecie. Wielkość irackich złóż gazu nie jest dokładnie oszacowana, gdyż nie inwestowano w ich zbadanie i eksploatację. Wielu analityków uważa, iż zasoby gazu w Iraku są porównywalne ze złożami w Iranie, które wielkością ustępują tylko zasobom Rosji.

Nadal nie wiadomo, czy Rosja zgodzi się na budowę rurociągu do Chin, jednego z największych importerów tego surowca na świecie. Rosja nie spieszy się z budową naftociągów i gazociągów do Chin. Korea Południowa zabiega w Rosji o budowę gazociągu, który z gigantycznych syberyjskich złóż gazu Kowykta trasą przez Chiny i Koreę Północną dotarłby do Seulu.

Delta Nigru zamienia się w strefę wojny. Kontrolę nad tym bogatym w złoża ropy naftowej regionem chcą przejąć rebelianci Mudżahida Dokubo-Asariego. Do opuszczenia Delty Nigru zostały wezwane wszystkie firmy naftowe i wszyscy cudzoziemcy. Dzienne wydobycie ropy wynosi 2,3 mln baryłek. Ulokowały się tam największe koncerny: Shell, ExxonMobil, Total, ChevronTexaco oraz Agip. Nigeria jest piątym dostawcą ropy do USA.

W odpowiedzi na rosnące ceny baryłki ropy na świecie Arabia Saudyjska, największy eksporter tego surowca, zapowiedziała, że podwyższy swoją produkcję tego surowca do 11 mln baryłek dziennie z obecnych 9,5 mln baryłek. Przewodniczący OPEC Purnomo Yusgiantoro podał, że do końca tego roku Arabia Saudyjska i Kuwejt są w stanie zwiększyć swoją produkcję o 1,5 mln baryłek dziennie.

W momencie przejęcia 51 proc. akcji Gazpromu rząd Rosji zamierza znieść wszelkie ograniczenia dla zagranicznych nabywców akcji koncernu, zapowiedział wicepremier Rosji Aleksander Żukow. Obecnie cudzoziemcy nie mogą posiadać więcej niż 20 proc. akcji koncernu, przy czym wolno im kupować jedynie papiery wartościowe, reprezentujące akcje rosyjskiego giganta. Są one kilka razy droższe niż akcje Gazpromu w Rosji. Analitycy spodziewają się znacznego wzrostu kursu akcji Gazpromu po liberalizacji handlu tymi papierami i podwojenia giełdowej wartości firmy nawet do 100 mld USD.

NAK Naftohaz, ukraiński koncern gazowniczy, wyemitował pięcioletnie euroobligacje o oprocentowaniu wyższym niż euroobligacje PGNiG SA. Z przeprowadzonej przez holenderski bank ABN Amro emisji euroobligacji ukraiński Naftohaz zebrał 500 mln euro. Termin wykupu euroobligacji ustalono na 30 września 2009 r. W kwietniu tego roku ABN Amro pożyczyło już Naftohazowi 200 mln USD i był to jeden z największych zagranicznych kredytów dla ukraińskich firm. Oprocentowanie euroobligacji Naftohazu wynosi 8,125 proc. w skali roku. To więcej niż oprocentowanie pięcioletniej emisji euroobligacji PGNiG, wynoszącej 6,75 proc. w skali roku.

Aktywa Jukosu, rosyjskiego koncernu naftowego, powinny zostać sprzedane za co najmniej 15 mld USD (53,1 mld zł). Zdaniem Iwana Matierowa, wiceministra przemysłu i energetyki Rosji, sprzedaż akcji Jukosu stanowi naturalne zakończenie jego problemów. Na Jukosie ciąży ok. 6,8 mld USD (24,1 mld zł) tytułem spłaty zaległych należności podatkowych za lata 2000-01.

ConocoPhillips, trzeci co do wielkości amerykański koncern paliwowy, złożył ofertę kupna 7,6 proc. pozostających w państwowych rękach akcji rosyjskiego Łukoilu. O pakiet ubiega się trzech inwestorów. Cena wyjściowa sięga 2 mld USD (7,08 mld zł).

Skażenie wody, zatrute plaże na hiszpańskich i francuskich wybrzeżach Atlantyku - oto skutki zatonięcia tankowca Prestige w 2002 r. Rozwiązaniem umożliwiającym odzyskiwanie oleju napędowego z zatopionych tankowców ma być JLMD SYSTEM, opracowany i opatentowany przez Jeana-Luc Dabi z Francji. Instalacja pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie o 70-90 proc., a tym samym zapobiega rozprzestrzenianiu się plam ropy naftowej na morzu. System montuje się w czterech narożnikach statku; w razie awarii jest on uruchamiany zaraz po przybyciu jednostki ratowniczej i połączeniu jej ze zbiornikami. W system zostały już wyposażone dwa nowe statki firmy Qatar Navigation, sześć nowych statków firmy Qatar Shipping oraz sześć - w tym pięć nowych - francuskiej firmy Jet's Cargo Bulk.

Gazprom otrzymał kredyt konsorcjalny 1,1 mld USD. Został on przyznany na 6 lat na wykup 6 emisji obligacji w latach 2001-2003. Poręczeniem kredytu są dochody grupy z eksportu gazu do Czech, podał ABN Amro, główny organizator kredytu.

Electricite de France, największy na świecie producent energii elektrycznej, zamierza sprzedać 2,3 proc udziałów w koncernie naftowym Total za 2,6 mld USD. Spółka w ten sposób chce zredukować zadłużenie sięgające ok. 50 mld euro przed przyszłoroczną częściową prywatyzacją. Analitycy przyjęli ofertę EDF z zainteresowaniem. Ich zdaniem, ropa naftowa osiąga ceny rekordowe, a może być jeszcze droższa. Dlatego to najlepsza okazja dla inwestorów, którzy jeszcze nie mają akcji spółki Total.

Rosyjski gigant energetyczny JES będzie nadal kupować udziały za granicą, oświadczył jego szef Anatolij Czubajs. JES kontroluje już 8 elektrowni w Gruzji, sieć energetyczną w Tbilisi i 85 proc. produkcji energii elektrycznej w Armenii; rozważa zakupy w 3 republikach Azji Środkowej, za 3-10 lat liczy na eksport energii elektrycznej do Afganistanu.

Zgodnie z zapowiedzą szefa rosyjskich kolei, od 20 października zostaną wznowione dostawy ropy Jukosu do China National Petroleum Corp. (CNPC). Decyzję o wstrzymaniu do końca roku dostaw do CNPC podjął Jukos tłumacząc, że nie ma pieniędzy na opłacenie ceł i kosztów transportu do Chin, bo władze Rosji zablokowały mu konta. Decyzja koncernu doprowadziła do wzrostu światowych cen ropy, bo Chiny są drugim w świecie importerem tego surowca. Rosyjskie koleje poinformowały, że CNPC zapłaci z góry za transport ropy od Jukosu, potrącając potem te koszty od zapłaty dla rosyjskiego koncernu. Szef rosyjskich kolei Gienadij Fadiejew nie wyjaśnił, dlaczego dostawy ropy Jukosu dla CNPC zostaną wznowione właśnie w wymienionym terminie. Koncern CNPC potwierdził zaś, że od końca września dostawy od Jukosu zostały wstrzymane, ale uznał, że będzie to miało ograniczony wpływ na jego działalność.

Rosyjskie ministerstwo zasobów naturalnych wstrzymało omawianie sprawy odwołania licencji na wydobycie ropy naftowej ze złóż Jugansknieftiegaz. To największe złoża Jukosu, z których pochodzi 60 proc. ropy produkowanej przez ten koncern. Wydobycie z tych złóż odpowiada połowie wydobycia ropy przez Kuwejt. Władze Rosji zapowiedziały, że pozbawią Jugansknieftiegaz licencji wydobywczej, bo firma nie płaci podatków. Jugansknieftiegaz przyznał, że od września wstrzymał zapłatę podatku, bo konta spółki zostały zablokowane. Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa gospodarki i energetyki stwierdzili, że złoża Jugansknieftiegaz powinny być sprzedane za co najmniej 15 mld USD. Natomiast minister zasobów naturalnych Jurij Trutniew powiedział, że wartość firmy po odebraniu licencji wydobywczej będzie wielokrotnie niższa niż z licencją.




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/423/-1/46/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002