Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/994/-1/76/
|
Generacja rozproszona: Dobre perspektywy
|
Informacje
Numery
Numer 05/2007
- Rozwój generacji rozproszonej będzie przede wszystkim domeną lokalnych operatorów sieci energetycznej – taki wniosek podsumowuje konferencję „Integracja generacji rozproszonej z Polskim Systemem Energetycznym na tle krajów UE – bieżąca sytuacja, bariery oraz potencjalne możliwości”, która odbyła się 19 kwietnia w Warszawie. Organizatorem konferencji była Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Generacja rozproszona oznacza małe, modułowe źródła energii umieszczone blisko odbiorców, dzięki czemu można uniknąć kosztownych inwestycji w przesył energii.
Bodźcem do rozwoju generacji rozproszonej będzie wzrost sektora usług i malejące zapotrzebowanie przemysłu na energię. Innymi ważnymi bodźcami wspierającymi jej rozwój są zagwarantowanie w Prawie Energetycznym obowiązkowe zakupy energii ze źródeł odnawialnych i obowiązkowe dostawy do sieci przez podmioty które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii z OZE. Inne bodźce to obniżenie o 50% kosztów przyłączenia do sieci źródeł energii wytwarzanej w kogeneracji poniżej 1 MW (do roku 2011 do 5MW) oraz gwarancja pierwszeństwa przyłączenia do sieci. Inne zniżki preferencyjne to zwolnienie z niektórych opłat np. opłaty skarbowej i koncesyjnej dla źródeł do 5 MW. Inwestycje w generację rozproszoną mogą być traktowane jako alternatywa dla inwestycji w sieć przesyłową. Nie bez znaczenia będzie też promowanie przez UE odnawialnych źródeł energii oraz umieszczenie generacji rozproszonej w Polityce Energetycznej Polski do roku 2025.
Wadą generacji rozproszonej jest niepewność dostaw energii do sieci wynikająca z niepewności dostępu do źródła energii, np. wiatru lub biomasy, negatywny wpływ na stabilność sieci, hałaśliwość w przypadku energii wiatrowej. Ponadto spaliny z biopaliw wpływają na większy udział ozonu w niskich partiach atmosfery, co powoduje zagrożenie smogami. Zalety zaś, to bezobsługowość instalacji i możliwość dopasowania wielkości źródła energii do potrzeb odbiorców. Niewielkie źródło energii może też stanowić element zasilania zapasowego.
Artykuł opublikowany pod adresem: http://gigawat.net.pl/article/articleprint/994/-1/76/
|
Copyright (C) Gigawat Energia 2002
|