Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01-02/2008

Nie było drugiego wycieku z rurociągu PERN-u!


Nie dwa, a jeden wyciek miał miejsce w okolicach Włocławka. Zauważona 16 grudnia substancja ropopochodna okazała się pozostałością wycieku, który miał miejsce 10 grudnia br. Ostatnią plamę na Wiśle zauważono w odległości około 2 km od miejsca awarii z 10 grudnia. – Z naszych ustaleń wynika, że pod wpływem zwiększonego nurtu rzeki oraz wahania poziomu wody, substancja wydostała się na powierzchnię z dna i zakoli rzeki, tworząc cienką warstwę na powierzchni. Nie zaobserwowaliśmy powtórnego rozszczelnienia instalacji, co świadczy, że nie doszło do ponownego wycieku – mówi Artur Zawartko, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A. Wykluczono również awarię tego samego rurociągu, gdyż próby ciśnieniowe oraz badania radiografem przeprowadzone na uruchomionym 16 grudnia rurociągu rezerwowym, potwierdziły jego szczelność.

Natychmiast po wycieku z 10 grudnia (na zewnątrz wydostało się wówczas ok. 40 m3 oleju), zarząd Spółki powołał sztab kryzysowy oraz komisję do zbadania przyczyn awarii. Komisja nie zdołała jeszcze ustalić, co spowodowało wyciek.

-Nie można na tym etapie prac wykluczyć praktycznie żadnego scenariusza. Nie chcemy podawać informacji nie sprawdzonych, dlatego nasze badania przeprowadzamy bardzo drobiazgowo – mówi Krzysztof Jabłoński, dyr. ds. eksploatacji PERN „Przyjaźń” S.A.

Jedno jest natomiast pewne. Nieustannieprowadzone są wnikliwe badania części lądowej rurociągu, znajdującej się w okolicach linii brzegowej Wisły, gdzie zaobserwowano obecność substancji ropopochodnej w wodzie. Ich dotychczasowe wyniki pozwalają na stwierdzenie, że rurociąg także w tym miejscu pozostaje nienaruszony. Nie zaobserwowano jakichkolwiek oznak obecności oleju na powierzchni ziemi oraz w gruncie w okolicach linii rurociągu.

Pracownicy Spółki nieustannie pracują przy neutralizacji skutków wycieku oleju opałowego do rzeki. Wychwytywanie substancji ropopochodnej odbywa się m.in. za pomocą środków sorpcyjnych zakupionych przez PERN. - O wynikach prac Komisji i postępach prac związanych z neutralizacją skutków wycieku, będziemy Państwa, tak jak to miało miejsce do tej pory, informowali na bieżąco poprzez komunikaty na naszej stronie internetowej. Dziękuję jednocześnie wszystkim osobom, które zaangażowały się akcję ratowniczą – dodaje prezes Artur Zawartko.

PERN „Przyjaźń” S.A. zatrudniająca obecnie około 850 osób jest największym w Polsce właścicielem sieci przesyłowych przeznaczonych do transportu paliw płynnych oraz ropy naftowej. W tym zakresie PERN świadczy usługi m.in. dla dwóch gigantów - producentów paliw, czyli PKN Orlen oraz Grupy Lotos. Ponadto, Przedsiębiorstwo dysponuje również zbiornikami, świadcząc usługi magazynowania ropy naftowej. Rurociągami będącymi własnością PERN-u płynie ropa m.in. do niemieckich rafinerii. Zdolność przesyłową magistrali, Spółka wykorzystuje też na świadczenie usług tranzytu ropy naftowej poprzez PPPP Naftoport Sp. z o.o. w Gdańsku.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator