Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 05/2009

Kraj


Wicepremier Waldemar Pawlak powierzył Prof. Krzysztofowi Żmijewskiemu stanowisko doradcy Wiceministra Gospodarki z misją utworzenia społecznej rady konsultacyjnej Narodowego Programu Redukcji Emisji. Podstawową funkcją rady będzie intelektualne i moralne wsparcie gospodarczych działań rządu, a jednocześnie stworzenie platformy profesjonalnego dialogu społecznego, który jest warunkiem skutecznej realizacji wielowymiarowego zadania, jakim jest Narodowy Program Redukcji Emisji.

Sejm przyjął ustawę dotyczącą budowy terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu.
W głosowaniu wzięło udział 415 posłów i wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem ustawy. Jej celem jest powstanie na przełomie 2013 i 2014 roku terminalu LNG na polskim wybrzeżu, który umożliwi dywersyfikację dostaw gazu do naszego kraju. Posłowie przyjęli m.in. poprawkę, która zakłada, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Pierwotnie miała wejść w życie 12 maja 2009 r.

Opracowywany przez Urząd Marszałkowski plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego przewiduje budowę elektrowni atomowej w okolicach Żarnowca i elektrowni węglowej w Opaleniu. Gdy projekt trafił do konserwatora zabytków, ten zgłosił sprzeciw. Rozwiązaniem mają być sugerowane przez konserwatora zapisy, które powinny znaleźć się w nowym planie województwa. Mówią one o występujących w okolicy Jeziora Żarnowieckiego ograniczeniach i zagrożeniach dla zachowania zabytków, a także o konieczności przeciwdziałania ewentualnym negatywnym skutkom inwestycji energetycznych. Wymóg ochrony krajobrazu kulturowego będzie też rzutował na ustalenia konkretnej lokalizacji budowy.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecyduje o obniżce cen gazu, a nie Skarb Państwa, który jest współwłaścicielem giełdowej spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - przypominał posłom wiceminister skarbu Krzysztof Żuk. Żuk odpowiadał w Sejmie na pytania Jana Burego i Edwarda Czesaka (PiS) o nieuzasadnione utrzymywanie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wysokich cen gazu. Wiceminister mówił, że to nie resort skarbu, czy rząd decyduje o cenach gazu, tylko prezes URE. To do tego urzędu zarząd giełdowej spółki, w której Skarb Państwa jest jednym z udziałowców, kieruje wniosek. Przypomniał, że nie można zakładać, że nastawiona na zysk giełdowa spółka, będzie kupowała gaz drożej i sprzedawała go taniej, a jednocześnie podejmowała inwestycje dla zbudowania bezpieczeństwa energetycznego. PGNiG złożył w połowie marca korektę wniosku taryfowego. Prezes URE jeszcze nie podjął decyzji o losach wniosku.


Nowe elektrownie będą projektowane tak, by mogły składować dwutlenek węgla pod ziemią. Taki obowiązek wprowadza dyrektywa, która zacznie obowiązywać w maju.
Elektrownie opalane węglem, ropą lub gazem odpowiadają za około 40 proc. emisji CO2 do atmosfery. Proponuje się składowanie pod ziemią dwutlenku węgla (CCS). Nie wiadomo, gdzie można składować dwutlenek węgla. Geolodzy wykluczają wtłaczanie CO2 do zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego, a miejsca po gazie czy ropie uznają za właściwe raczej lokalnie. Pozostaje składowanie w głębokich warstwach wodonośnych solankowych. Kluczowe jest przeprowadzenie eksperymentu, jak dwutlenek węgla będzie się zachowywał w warstwie wodonośnej.

Doświadczalny system wychwytywania CO2 chce zbudować Elektrownia Bełchatów. Składowisk szuka konsorcjum pod egidą Państwowego Instytutu Geologicznego. Prace konsorcjum na obszarze Bełchatowa udowodniły, że żadna ze struktur geologicznych wcześniej typowanych nie nadaje się do składowania.

Rozpoczną się prace nad projektem uruchomienia stałoprądowej linii energetycznej łączącej Rzeszów z ukraińską elektrownią w Chmielnickim. Ukraiński operator sieci Ukrenergo zgodził się przesłać nam dane, dzięki którym będzie można sporządzić studium wykonalności projektu. Kryzys na Ukrainie spowodował znaczny spadek zużycia energii elektrycznej, co stanowi okazję do jej sprzedaży przez ukraińskie elektrownie do Polski. W naszym kraju energię z Ukrainy chciałaby kupić np. Energia. Nie ma jednak możliwości jej przesyłu. Zgoda na udostępnienie danych przez Ukrenergo to spory postęp. Do tej pory Ukraińcy twierdzili, że nie interesuje ich budowa samego łącznika, lecz wyłącznie pełna integracja z europejskim systemem energetycznym UCTE, która umożliwiłaby im odłączenie się od sieci rosyjskiej. Integracja z UCTE wymaga jednak co najmniej pięciu lat i inwestycji w wysokości od 2 do 4 mld dol. Za to uruchomienie łącznika z Polską będzie kosztowało kilkaset milionów dol. i będzie można je skończyć w ciągu dwóch lat.

Przeciętny Polak przyczynia się do emisji 8,3 ton CO2 rocznie. Jednak - jak przekonuje Fundacja Nasza Ziemia - każdy może przyczynić się do zmniejszenia tej emisji, stosując specjalny kalkulator emisji CO2. Fundacja zorganizowała w Warszawie happening, podczas którego przekonywała do korzystania z kalkulatora. Kalkulator dostępny jest na stronie www.ziemianarozdrozu.pl. Jest to przygotowane przez specjalistów „narzędzie obliczeniowe” Ministerstwa Środowiska, którym posługiwano się podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu w grudniu 2008 r.

Jeszcze niedawno większość samorządów podchodziła raczej negatywnie do możliwości lokalizacji na swoim terenie elektrowni jądrowej. Teraz widząc potencjalne profity wynikające z takiej inwestycji zaczynają o nie zabiegać. W przypadku przyjęcia modelu francuskiego, do budżetu gmin, na terenie których będą zlokalizowane elektrownie jądrowe może rocznie trafić nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Oprócz tego lokalne władze liczą na nowe miejsca pracy i infrastrukturę drogową. Dotychczas mówiono głównie o dwóch lokalizacjach elektrowni jądrowej – Żarnowcu na Pomorzu oraz Klempiczu w Wielkopolsce. Obecnie lista chętnych rośnie, pojawiło się na niej między innymi sześć gmin skupionych w Stowarzyszeniu Dolina Pilicy, która w budowie elektrowni jądrowej widzi przede wszystkim szansę na oczyszczenie wód Zalewu Sulejowskiego w regionie łódzkim. Lokalizacje elektrowni jądrowej w okolicach Bełchatowie zamierza mocno promować KWB Bełchatów. Jest to jedno z lepszych miejsc na tego typu inwestycje z punktu widzenia systemu przesyłowego. Również władze miasta są zadania, że taka inwestycja to dobre rozwiązanie z punktu widzenia przyszłości Bełchatowa i jego potencjału. O lokalizacje elektrowni jądrowej zabiegają również władze województwa Zachodniopomorskiego, Biorą one pod uwagę lokalizacje: okolice Nowej Dąbrowy na terenie powiatu stargardzkiego, Kopań niedaleko Darłowa oraz Gryfino. Poparcie dla zlokalizowania na swoim terenie elektrowni atomowej wyrazili również pod koniec ubiegłego roku radni gminy Gniewino w województwie pomorskim.
Ministerstwo Gospodarki chce przejąć nadzór właścicielski nad PSE Operator, Gaz-Systemem, Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych i PERN Przyjaźń. Ministerstwo Skarbu Państwa mówi nie. Ten spór blokuje nowelizację prawa energetycznego.

Urząd Regulacji Energetyki nie zgodzi się, by EuRoPol Gaz mógł dowolnie obniżać stawki za przesył gazu przez Polskę. Zmniejszenie taryfy mogłoby doprowadzić do przejęcia spółki przez Gazprom. Żądania Gazpromu dotyczące obniżenia wysokości stawek za przesył gazu z Rosji do Polski i przez terytorium Polski na zachód Europy, i wyłączenia EuRoPol Gazu z obowiązku zatwierdzania taryfy przesyłowej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) nie będą spełnione. Polscy udziałowcy EuRoPol Gazu wystąpili do Gazprombanku, który finansował budowę gazociągu, o wcześniejszą spłatę kredytu. Zaciągnięto go na warunkach odbiegających od rynkowych na naszą niekorzyść. Kredyt ten jest dla Rosjan narzędziem do drenowania spółki z pieniędzy.

Elektrownia Opole przygotowuje się do budowy dwóch kolejnych bloków.
Nowe bloki o mocy 800-900 MW każdy mają kosztować ok. 11 miliardów złotych. Pod koniec tego roku ma zostać wybrany generalny wykonawca, a na początku 2010 roku ruszy rozbudowa elektrowni. Po zakończeniu budowy na nowe miejsca pracy w elektrowni i firmach współpracujących z nią liczyć będzie mogło ponad 500 osób. Analiza techniczno-ekonomiczna budowy bloków 5 i 6 wykonana pod koniec ub. roku jednoznacznie wykazała, iż z dostępnych technologii wytwarzania energii elektrycznej najbardziej efektowna będzie metoda konwencjonalna spalania węgla kamiennego.
Na etapie projektowym jest również pomysł wybudowania ciepłociągu do Opola (szacunkowy koszt to ok. 60 mln zł), nim jednak on powstanie elektrownia musi dojść do porozumienia z władzami miasta i z ECO. Oprócz tego w planach jest również dwutorowa linia energetyczna do Wrocławia, którego zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie.

RWE zainwestuje w Polsce w energetykę wiatrową do roku 2015 około pół miliarda euro. We wrześniu br. odda do użytku pierwszą farmę wiatrową.Do roku 2015 RWE planuje mieć podłączone lub w budowie 300 MW energii wiatrowej. W połowie kwietnia ruszyła pierwsza inwestycja RWE Polska w energetykę wiatrową - Park Wiatrowy Suwałki.

Enea została dopuszczona do kolejnego etapu przetargu na sprzedaż kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Enea może teraz złożyć ofertę wiążącą, dotyczącą "Silesii".

Jesienią czeski koncern energetyczny CEZ podejmie decyzję o budowie w Skawinie bloku o mocy 400 megawatów. Spółka podtrzymuje też, że rozważa postawienie drugiego bloku o mocy 400 lub 800 MW. Czeski koncern chciałby również rozpocząć w przyszłym roku budowę w naszym kraju farm wiatrowych. CEZ jest wciąż zainteresowany udziałem w prywatyzacji polskich spółek. –Jesteśmy zainteresowani Tauronem, przyjrzymy się Enei i Bogdance. Jeśli uda się rozwiązać konflikt między akcjonariuszami PAK-u, to również bylibyśmy nim zainteresowani – mówią Czesi.

Niebawem rozpocznie się budowa elektrowni wodnej na Wisłoku w Rzeszowie. Inwestor elektrowni, wrocławska firma ESI, ma już raport o oddziaływaniu na środowisko. Teraz potrzebne jest jeszcze pozwolenie wodno-prawne i firma skompletuje wszystkie dokumenty niezbędne do pozwolenia na budowę - mówią urzędnicy. Budowa ma być ukończona jeszcze w tym roku. Elektrownia zacznie działać w przyszłym roku.

PGE Elektrownia Bełchatów podpisała umowę o współpracy z fińską firmą Fortum Oyj - wiodącą spółką energetyczną w Skandynawii. W trakcie realizacji inwestycji CCS, PGE Elektrownia Bełchatów zamierza korzystać z doświadczeń firm europejskich. Taka współpraca jest preferowana i zgodna z polityką Unii Europejskiej, która przy finansowym wsparciu projektów bierze pod uwagę ich międzynarodowy charakter i aspekt upowszechniania wiedzy. Porozumienie zawarte w dniu 17 kwietnia 2009 r w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 zakłada wymianę informacji pomiędzy PGE Elektrownia Bełchatów oraz Fortum, co usprawni proces realizacji przedsięwzięć związanych z CCS. Spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń oraz promowania swoich projektów dotyczących technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w ramach CCS. Zarówno PGE Elektrownia Bełchatów jaki i należąca do Fortum elektrownia w Meri-Pori w Finlandii starają się o zaliczenie swoich projektów w poczet Projektów Demonstracyjnych CCS współfinansowanych przez Komisję Europejską.

Z trzech dużych spółek węglowych tylko Katowicki Holding Węglowy planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Kompania Węglowa i JSW planują tymczasem zmniejszyć liczbą etatów o prawie 1400 każda. Chcą tego dokonać wstrzymując zatrudnianie nowych ludzi w miejsce odchodzących na emeryturę. Obie spółki zapewniają jednak, że będą zatrudniać absolwentów szkół górniczych, którym zagwarantowały pracę.

Debiut giełdowy spółki Lubelski Węgiel Bogdanka powinien nastąpić w czerwcu tego roku - uważają przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa. O czerwcowym terminie emisji akcji Bogdanki mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceminister skarbu Jan Bury. Jego zdaniem podwyższenie kapitału spółki o ok. 15 proc. powinno przynieść 400-500 mln zł wpływów.

W połowie kwietnia Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych oddało do eksploatacji pierwszy odcinek trzeciej nitki rurociągu "Przyjaźń". Budowa 82-kilometrowego odcinka między miejscowościami Zawady i Adamowo kosztowała 230 mln zł. To pierwsza część blisko miliardowej inwestycji, którą Zarząd PERN zgodnie z przyjętą strategią planuje zakończyć do 2011 roku. Uruchomienie nowego rurociągu pozwoli spółce znacznie zmniejszyć koszty związane z transportem ropy oraz zwiększyć możliwości tłoczenia o 3 mln m sześć. rocznie. Zapewni też możliwość dokonania niezbędnych remontów funkcjonującej nieprzerwanie od niemal 50 lat pierwszej nitki rurociągu. Oddawana właśnie do eksploatacji część rurociągu to specjalna rura stalowa nowej generacji o średnicy 800 mm i podwyższonej wytrzymałości. Jest wyposażona w izolację bierną, a także czynną ochroną katodową. PERN eksploatuje łącznie około 700 kilometrów rurociągów przesyłających gotowe paliwa, a razem z ropociągami - około 2600 kilometrów rurociągów.

Vattenfall planuje zainwestować w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznej i oświetleniowej na Śląsku 645 milionów złotych. Na modernizację sieci wysokiego napięcia w ciągu trzech lat Vattenfall planuje wydać 150 mln zł. Sieć średniego i niskiego napięcia wraz z liniami i stacjami transformatorowymi pochłonie ponad 214 mln zł. Na automatyzację sieci zaplanowano nakłady na poziomie 46 mln zł. Inwestycje związane min. z ochroną środowiska i modernizacją sieci oświetleniowej planowane są na poziomie 70 mln. Nakłady na rozwój sieci i przyłączanie nowych Klientów w omawianym okresie przekroczą 165 mln.

Popyt na energię spadł o ponad 11 proc. Od początku kwietnia zużycie energii było aż o 11,6 proc. mniejsze niż rok temu. Energetycy uspokajają, że to nie zapowiada pogłębienia kryzysu.
PSE Operator koryguje prognozę popytu na energię elektryczną w tym roku. Zamiast przewidywanego wzrostu – spadek. Na podstawie danych z pierwszych trzech miesięcy przewidujemy, że zapotrzebowanie na prąd w 2009 roku spadnie o około 5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większy spadek zużycia energii elektrycznej w kwietniu wydaje się spowodowany tym, że ten miesiąc jest cieplejszy niż kwiecień 2008 r. Jeszcze dwa miesiące temu PSE przewidywało, że spadku nie będzie, a nawet że będzie niewielki wzrost zużycia prądu – na poziomie 1 proc. Od początku kwietnia, według danych PSE Operator, zużycie energii w Polsce było aż o 11,6 proc. mniejsze niż w kwietniu 2008 r. To najgorszy wynik od początku roku. W styczniu zużycie prądu spadło o 3,53 proc., w lutym o 6,23 proc., a w marcu o 3,46 proc. Sprzedawcy energii spodziewali się, że zużycie prądu spadnie, ale jeszcze nie w tym miesiącu, lecz dopiero kiedy spowolnienie dotknie firmy kooperujące z producentami z sektora przemysłu ciężkiego. Na razie uspokajają, oceniają, że kwietniowe dane to nie jest zapowiedź dalszego spowolnienia gospodarczego. Spadek zużycia energii tłumaczą przerwami firm w pracy w czasie świąt wielkanocnych.

Z rynku znika nazwa Media Odra Warta. Od maja firma zacznie działać pod nazwą EWE Energia. Stara nazwa przestała odpowiadać zakresowi działalności gazowej spółki. Dotychczasowa nazwa odzwierciedlała regionalny charakter działalności. Firma powstała przy udziale miast i gmin położonych terytorialnie pomiędzy rzekami Odrą i Wartą. Tymczasem już kilka lat temu znacznie wyszła poza ten region. Oprócz Lubuskiego dostarczamy gaz także mieszkańcom województw: Dolnośląskiego, Opolskiego, Świętokrzyskiego i Lubelskiego. Nowa nazwa jest bardziej uniwersalna, nie utożsamia nas tylko z województwem Lubuskim. Jest jednocześnie nawiązaniem do głównego udziałowcy spółki - koncernu EWE AG a słowo „energia” lepiej opisuje styl pracy jak i branżę. Spółka stale poszerza zasięg swojego działania oraz zwiększa sprzedaż gazu – w roku 2008 sprzedała ponad 76 milionów metrów sześciennych gazu. Łączna ilość dostarczonego przez spółkę gazu od początku działalności przekroczyła w 2008 r. - 260 milionów metrów sześciennych gazu.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator