Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Kraj w skrócie


Zmiany na stanowisku Prezesa PGNiG nastąpią wkrótce. Jako sytuację przejściową określił wiceminister Jacek Piechota zajmowanie przez obecnego prezesa PGNiG - Michała Kwiatkowskiego również stanowiska szefa w EuRoPol Gazie. Piechota zapytany przez dziennikarzy czy obecna sytuacja, w której Michał Kwiatkowski jest prezesem PGNiG i EuRoPol Gazu jest trwała, odpowiedział, że na pewno nie. Nieoficjalnie mówi się, że nowym szefem PGNiGu zostanie obecny wiceminister w MGPiPS Marek Kossowski.

Verbundnetz Gaz AG, niemiecka spółka gazownicza z Lipska chce wziąć udział w prywatyzacji spółek dystrybucyjnych PGNiG. Na razie VNG planuje zwiększać udziały i rozwinąć działalność swojej spółki Petrico w Karlinie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków, jeżeli chodzi o możliwości rozwoju i VNG będzie chciała brać udział w prywatyzacji spółek PGNiG, zapowiedział prezes spółki - Klaus Ewald Holst. Najpierw jednak trzeba w Polce wyjść z fazy mówienia o prywatyzacji i przejść do działania. Obecnie VNG działa na terenie Polski głównie poprzez spółkę Petrico w Karline, w której posiada 49,01 proc. Planowane jest przejęcie większościowego udziału (obecnie pozostali udziałowcy to inwestorzy prywatni). Petrico wydobywa polski gaz sprzedając go lokalnym klientom. Roczna sprzedaż sięga ok. 50 mln m sześc. przy czym, w perspektywie średniookresowej, planuje się jej zwiększenie do 100 mln m sześc. Najprawdopodobniej Petrico będzie musiała podłączyć się do krajowej sieci gazowniczej i pobierać brakujące ilości gazu od PGNiG (wydobycie jest zbyt niskie).

Pilne zakończenie rokowań handlowych z Gazpromem i podpisanie aneksu do kontraktu jamalskiego do końca maja – takie zalecenia otrzymał zarząd PGNiG od zespołu negocjacyjnego. Aneks zgodnie z Protokołem Dodatkowym podpisanym w lutym br. przez wicepremierów Marka Pola i Wiktora Christienkę, powinien zostać zawarty między polską i rosyjską firmą do 1 marca 2003 r. Początkowo negocjacje handlowe przedłużały się, później tzn. na początku kwietnia, jak wiadomo nieoficjalnie, wynegocjowany dokument trafił do MSP. Ministerstwo pełniące rolę WZA PGNiG wciąż jednak nie zatwierdzało aneksu. Pod koniec kwietnia wicepremier Pol twierdził, że MSP zatwierdzi aneks na początku maja - termin minął, a aneks wciąż jest nie podpisany.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie emisji przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo euroobligacji o wartości 800 mln euro. Nie potwierdziły się zarzuty stawiane spółce w przygotowanym przez resort skarbu "Bilansie otwarcia" - Śledztwo w sprawie emisji euroobligacji przez PGNiG zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego - powiedział Maciej Kujawski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Przeprowadzone postępowanie nie dało podstaw do postawienia członkom byłego zarządu PGNiG zarzutu działania na szkodę spółki. Tym bardziej że - zgodnie z Kodeksem spółek handlowych - możemy mówić o przestępstwie tylko wówczas, gdy w grę wchodzi działanie umyślne - dodaje M. Kujawski. Teraz tylko czekać, aż premier Miller przeprosi odsądzonych od czci i wiary „szkodników” z byłego zarządu…


Rada Miasta Gdańska zaakceptowała sprzedaż 75% udziałów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, największej komunalnej spółki w Trójmieście. Firma trafi w ręce niemieckiego przedsiębiorstwa Stadtwerke Leipzig GmbH z Lipska. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło do połowy mieszań i instytucji w mieście. Trzy czwarte udziałów w GPEC Niemcy przejmą za blisko 184 mln złotych. Większościowym udziałowcem Stadtwerke Leipzig jest miasto Lipsk. Za przyjęciem prywatyzacji GPEC głosowało 17 radnych, 15 było przeciw.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę zadłużenia Elektrowni Turów z "BB" do "B" z powodu planowanego rozwiązania kontraktów długoterminowych (KDT) w energetyce. Decyzja odzwierciedla także zwiększoną niepewność, związaną z dążeniem polskiego rządu do otwarcia rynku energii na konkurencję w lipcu 2004 r. Standard & Poor's zaznaczył jednocześnie, że działalność operacyjna Elektrowni Turów jest zadowalająca, a modernizacja zakładu przebiega zgodnie z planem.

Wiceminister w MGPiPS Marek Kossowski podał się do dymisji. Branże, za które odpowiadał dotychczas Kossowski czyli m.in. energetyka, gazownictwo, górnictwo oraz hutnictwo przejąć ma Jacek Piechota obecny Sekretarz Stanu w MGPiPS a wcześniej Minister Gospodarki. Nieoficjalnie wiadomo również, że Marek Kossowski ma już plany na przyszłość. Czeka na niego stanowisko prezesa PGNiG.
Ministerstwo wybrało dwie firmy, z którymi będzie prowadzić rozmowy o sprzedaży łódzkich elektrociepłowni. Na placu boju pozostały tylko dwie firmy: szwedzki Vattenfall i francuska Dalkia Termika S.A. Na sesji Rady Miejskiej władze miasta i radni prawicy domagali się jednak wstrzymania tej prywatyzacji. Jak podkreśla Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi przynajmniej do momentu przejęcia przez gminę sieci cieplnej. Podkreśla, że leży to w interesie mieszkańców, dając im wpływ na działalność prywatnej firmy, która kupi elektrociepłownię. Jego zdaniem ministerstwo powinno też dopuścić gminę do prywatyzacji i oddać jej część udziałów. - Zastąpienie monopolu państwowego przez prywatny do niczego nie prowadzi. Miasto powinno być współwłaścicielem, choćby dlatego, że tę elektrociepłownię zbudowano naszymi lokalnymi siłami - mówi wiceprezydent.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator