Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 11/2003
Multienergetyczny pociąg do wspólnej Europy. Chcą stać na wielu nogach…
|
|
Krzysztof Zamasz z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tychach powołując się na Platona powiada, że w każdym działaniu najważniejszy jest początek. O przedsiębiorstwach multienergetycznych w Polsce na dobre zaczęło się głośno mówić jakieś trzy lata temu, a po raz pierwszy w ogóle po pamiętnej powodzi w 1997 roku, kiedy odbudowując zniszczony potencjał energetyki cieplnej we Wrocławiu pomyślano by do ciepłociągów dołożyć światłowody służące z jednej strony własnym potrzebom, a z drugiej dające podstawę do zaoferowania odbiorcom ciepła niejako przy okazji także usług telekomunikacyjnych. Angielski termin „multiutility” określa przedsiębiorstwo dostarczające swoim odbiorcom energię elektryczną, ciepło, gaz, usługi telekomunikacyjne i tym podobne usługi bytowe o charakterze powszechnym i masowym.
|
W Polsce funkcjonują równolegle co najmniej dwa pojęcia określające tego typu przedsiębiorstwa: przedsiębiorstwo multienergetyczne – działające w zakresie energii elektrycznej, ciepła i gazu, oraz jego rozszerzona postać – przedsiębiorstwo infrastrukturalne, które dodatkowo obejmuje swoją działalnością tradycyjne usługi komunalne w gminach, problematykę ochrony środowiska, zbiórki, segregacji i utylizacji odpadów czy pozyskiwania energii ze źródeł niekonwencjonalnych czy odnawialnych. Coraz większego znaczenia nabiera związany z tymi przedsiębiorstwami budujący się nowy sektor gospodarki, tzw. sektor publiczno–prywatny. Jest on określany jako sektor produkcyjno-usługowo-handlowy tworzony przez przedsiębiorców działających na terenach gmin i próbujących łączyć kapitały prywatne ze środkami budżetowymi. Przedsiębiorstwami tego sektora są zarówno jednostki samorządowe działające w strukturze samorządów gmin jako jednostki wewnętrzne lub spółki powiązane kapitałowo z gminą, a także przedsiębiorstwa nie związane bezpośrednio w rozumieniu kapitałowym z gminą, prowadzące działalność z zakresu zaopatrzenia w media w większości przypadków w ciepło, wodę czy innych nowoczesnych usług dla samorządu gminy i ludności.
Trzy podstawowe pojęcia
Przedsiębiorstwo multienergetyczne – to przedsiębiorstwo energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania, przesyłania, dystrybucji oraz obrotu energią elektryczną, ciepłem i gazem na terenie gminy lub miasta czy też związku gmin lub związku miast. Przedsiębiorstwo multienergetyczne nie ma wyłączności na zasilanie odbiorców w ciepło energię elektryczną oraz gaz na terenie swojego działania. Wejście przedsiębiorstwa na rynek odbywa się w warunkach konkurencji z branżowymi przedsiębiorstwami energetycznymi.
Przedsiębiorstwo infrastrukturalne lub multiprzedsiębiorstwo infrastrukturalne – przedsiębiorstwo multienergetyczne obejmujące swoją działalnością dodatkowo: tradycyjne usługi komunalne w gminach (drogi, transport, wodociągi, kanalizacja), problematykę ochrony środowiska i energetyki odnawialnej oraz nowe rynki usług w gminach (dla urzędu gminnego i instytucji, tzn. dla szkół, policji, straży pożarnej, ośrodków zdrowia, oraz dla ludności; usługi informatyczne itp).
U nas i gdzie indziej
Na rynku niemieckim znane są już firmy multienergetyczne. Można tutaj wymienić grupy o charakterze multienergetycznym takie jak: Holding RWE AG, Stadtwerke Leipzig GmbH, VNG-Verbundnetz Gas AG. Ta ostatnia posiada udziały w spółkach polskich takich jak: NYSAGAZ Sp. z o.o., G.EN - Gaz Energia Sp. z o. o., PETRICO S.A. Również w Polsce można znaleźć coraz więcej przykładów przedsiębiorstw i grup, które oscylują w kierunku multienergetycznym. Są to choćby: Grupa Kapitałowa Holdikom w Ostrowie Wielkopolskim, do której należy spółka zarządzająca Holdikom SA oraz 7spółek komunalnych, Energetyka Cieplna Opolszczyzny Sp. z o.o. wraz ze spółką Megaterm S.A., Elektrownie Szczytowo – Pompowe SA w Warszawie i cztery tzw. spółki eksploatacyjne oraz spółki Bioenergia Sp. z o.o. oraz Polskie Elektrownie Gazowe Sp. z o.o. tworzące Grupę Kapitałową Elektrownie Szczytowo–Pompowe, poznańska ENEA czyli pierwsza skonsolidowana grupa dawnych spółek dystrybucyjnych z Wielkopolski i terenów przylegających, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA we Wrocławiu, które w 2003 roku weszło na rynek usług dodanych w tym usług dostępu do internetu
Holdikom
Grupa Kapitałowa Holdikom obejmuje ona oprócz jednostki dominującej inne spółki komunalne: Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A, Wodkan, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO”, Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o., Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o., Targowiska Miejskie sp. z o.o. Spółki Grupy Kapitałowej Holdikom stanowią klasyczny holding, w którym „spółka matka” zarządza kapitałem, zaś „spółki córki”, jako niezależne podmioty wykonują swoje statutowe zadania takie jak: zaopatrzenie w ciepło, wodę, kanalizację, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, wysypiska i utylizację odpadów komunalnych, utrzymywanie czystości w mieście, lokalny transport zbiorowy, komunalne budownictwo mieszkaniowe, zapewnienie warunków do prowadzenia handlu głównie na targowiskach. W 2001 roku inwestycje realizowane przez Grupę Kapitałową Holdikom wyniosły około 90 mln zł, czyli przekroczyły o 10 proc. budżet miasta Ostrowa wynoszący około 82 mln zł.
ENEA
Grupa ENEA ma zamiar ewoluować w kierunku firmy „multiusługowej” obejmującej usługi w obszarze nowych technologii – takich jak telefonia przewodowa, dostęp do internetu, transmisja danych, telewizja kablowa, inteligentne budownictwo. Duże znaczenie przywiązuje się do kompleksowej obsługi klienta, realizowanej między innymi przez wspólne centra obsługi klientów obejmujących billing i usługi inkasenckie. ENEA chce realizować takie centra we współpracy partnerskiej z dostawcami innych mediów. Proponowane centrum rozliczeń obejmowałoby rozliczenia: dostaw energii elektrycznej, dostaw ciepła, gazu i wody, gospodarki odpadami, usług telekomunikacyjnych, internetowych i telewizji kablowej. ENEA chce w przyszłości oferować także inne usługi „multiusługi”, takie jak dostawy chłodu i ciepła, usługi konsultingowe związane z wykorzystaniem energii elektrycznej, usługi oświetlenia terenów i obiektów, realizacja instalacji energetycznych „pod klucz”.
E-wro
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wrocław S.A. oferuje mieszkańcom Wrocławia dostęp do internetu przy wykorzystaniu technologicznej sieci światłowodowej przedsiębiorstwa. Światłowodowa sieć informatyczna powstała dla potrzeb nowoczesnego systemu ciepłowniczego Wrocławia. Miejskie Sieci Informatyczne to najszybsza sieć internetowa na wrocławskich osiedlach. Szybkość łącza w mieszkaniu została zapewniona na poziomie minimum 10 Mbps, a w większości miejsc 100 Mbps.
Infrastrukturalna Grupa Tychy
To nowe śląskie przedsięwzięcie z udziałem coraz prężniej działającego Południowego Koncernu Energetycznego W pracach nad kształtem koncepcji PKE – IGT brali udział zarówno przedstawiciele urzędu miasta jak i koncernu. Koncepcja prezentowana była także na forum Rady Miasta. Preferowanym wariantem stworzenia holdingu stał się wariant przewidujący wniesienie udziałów lub akcji (a nie majątku).gminnych przedsiębiorstw komunalnych do PKE – IGT S.A. Zakłada się, że grupa kapitałowa PKE – IGT, oprócz spółki zarządzającej PKE - IGT SA, będzie obejmować docelowo: EC Tychy, PEC w Tychach, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK), Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Master” Sp. z o.o., Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o., Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o. (TLT) i Górnośląską Spółkę Gazowniczą Sp. z o.o. – (spółka „córka” PGNiG S.A.).
Zakłada się, że przedmiotem działalności spółki PKE – IGT SA będzie zarządzanie i koordynowanie działaniami w obszarach: produkcji, przesyłanie i dystrybucja oraz obrotu ciepłem i energią elektryczną (a w przyszłości także gazem), zaopatrzenie w wodę, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, oczyszczanie miast i gospodarka odpadami, zaspokajanie potrzeb miejskich w zakresie komunikacji zbiorowej oraz usługi dodatkowe, w tym w szczególnie oparte na nowych technologiach teleinformatycznych.
Jest uchwała
Rada Miasta Tychy postanowiła utworzyć, wspólnie z Południowym Koncernem Energetycznym S.A. w Katowicach, spółkę akcyjną, której celem będzie uporządkowanie obszarów funkcjonowania sektora gospodarki komunalnej w Tychach oraz dostosowanie organizacji komunalnej w Tychach do rozwijających się konkurencyjnych rynków usług w mieście. Siedzibą Spółki będzie Miasto Tychy. Głównym założeniem powstania Spółki jest zmiana sposobu zarządzania gospodarką komunalną. Spółka docelowo ma przejąć zarządzanie usługami publiczno-prywatnymi w Tychach. Pierwszym etapem powstania multimedialnej spółki zarządzającej jest powstanie spółki kapitałowej, w której akcje większościowe obejmie Gmina Tychy. Mniejszościowy pakiet akcji obejmie PKE S.A.
|
|
|
|