Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2004

W Kazachstanie lubią Polaków


Kontakty gospodarcze pomiędzy Polską i Kazachstanem są coraz żywsze. W 2002 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 392,6 mln dolarów. W ciągu ośmiu miesięcy ubiegłego roku osiągnęły poziom 293,5 mln dolarów, przy czym Kazachowie sprzedali nam towary za kwotę 176,5 mln dolarów, zaś polski eksport wyniósł tylko 63 mln dolarów. Polska eksportuje do Kazachstanu gównie maszyny, urządzenia, kable i sprzęt oświetleniowy, importuje przede wszystkim ropę, gaz i produkty ropopochodne.

O możliwościach inwestowania i handlu z Kazachstanem dyskutowano 22 stycznia w Krakowie podczas międzynarodowej konferencji, którą zorganizowały w hotelu „Orient” Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o. Dyskusja odbywała się przy wypełnionej po brzegi sali.
Ambasador Kazachstanu w Polsce, Tuleutaj Suleimenow, zapewniał, że jego kraj jest bardzo zainteresowany szerokim udziałem polskich firm w modernizacji kazachskiej gospodarki. Kazachowie chętnie skorzystają z polskich doświadczeń i technologii w przemyśle naftowym, chemicznym, produkcji mebli, artykułów spożywczych i rolnych, sprzętu medycznego i leków, materiałów budowlanych. Ambasador podkreślił, że polskie firmy cieszą się bardzo dobrą opinią, m.in. dzięki polskiej firmie Dragmor, która wzięła udział w modernizacji portu morskiego w Aktau, jest on dziś jednym z największych portów nad Morzem Kaspijskim. Doświadczenie Polski w modernizacji, budowie i zarządzaniu infrastrukturą morską mogłoby zostać szerszej wykorzystanie. Dużą rolę przypisuje się również współpracy w rozwoju innowacyjnej produkcji w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Nadal najbardziej atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów sektorem kazachskiej gospodarki jest sektor energetyczny. W ciągu najbliższych 10 lat inwestycje w przemysł naftowy i gazowniczy wyniosą 52 mld dolarów. Złoża Kaszagan i Tengiz uważane są za najbogatsze w regionie. Złoże Tengiz o zasobach szacowanych na ok. 15 mld t ropy, uchodzi za jedno z dziesięciu największych odkrytych na świecie. Pełne wykorzystanie wydobywanej ropy i gazu utrudnia brak rurociągów. Wielkość zasobów gazu ziemnego szacuje się od 3 do 6 bln m sześc. Kazachstan jest 10. pod względem wielkości producentem węgla na świecie. Ocenia się, że dotychczas wykorzystano mniej niż 3 proc. tych zasobów.
Rozwój sektora naftowego przebiega w oparciu o rządowy program zagospodarowania kazachskiego sektora Morza Kaspijskiego 2003-2015. Według wstępnych szacunków produkcja ropy wzrośnie z 52 mln t w 2003 r. do 150 mln t w 2015 r. Kazachstan rozpatruje różne warianty eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym również przez terytorium Polski (przez rurociąg „Przyjaźń”). Możliwości współpracy polskich firm z kazachskim sektorem naftowym rysują się przy zagospodarowaniu szelfu Morza Kaspijskiego. Od pięciu lat prace wiertnicze w Kazachstanie prowadzą krakowskie Poszukiwania Nafty i Gazu. Pracowały dla takich operatorów, jak Petro Kazachstan, KKM, Kazakhoil Burienie, Kazgermunai, Chevron, Orient Petroleum.
Od czasu uzyskania niepodległości w 1991 r. Kazachstan pozyskał 23 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pod względem poziomu tych inwestycji per capita Kazachstan jest pierwszym miejscu wśród krajów WNP i na trzecim miejscu wśród krajów byłego bloku socjalistycznego (po Węgrzech i Polsce). Jednym ze sposobów przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest elastyczne ustawodawstwo, uwzględniające w dużym stopniu interesy zagranicznych inwestorów. W ocenie międzynarodowych ekspertów Kazachstan jest pod tym względem najbardziej liberalnym krajem wśród państw WNP i Europy Wschodniej. Rankingi inwestycyjne dają Kazachstanowi ocenę BB+. Jako pierwszy z krajów WNP został on uznany przez USA i UE za kraj o gospodarce rynkowej. Inwestycjom sprzyja znaczący wzrost gospodarczy. Od pięciu lat utrzymuje 10-procentowy wzrost PKB, a w 2001 r. wzrósł on do 13,2 proc. Wskaźnik inflacji w 2003 r. wyniósł 6,8 proc.; bezrobocia - 9,1 proc. Średnia miesięczna pensja to 160 dolarów.
Uczestnicząca w konferencji Elżbieta Bodio, wicedyrektor Departamentu Międzynarodowej Współpracy Dwustronnej MGPiPS, podkreśliła że współpraca gospodarcza z Kazachstanem jest priorytetem polskiego rządu w tym regionie. Polska i Kazachstan zawarły umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Polskie firmy podejmujące działalność w tym kraju mogą liczyć na dofinansowanie udziału w imprezach targowych i misjach handlowych. Do dyspozycji mają program ubezpieczeniowy, uwzględniający zróżnicowane potrzeby polskich eksporterów. Wkrótce w Warszawie ma powstać konsorcjum dla wspólnego inwestowania w Kazachstanie. Zawiąże je grupa polskich przedsiębiorców.
Dla polskich uczestników konferencji przygotowano liczne materiały informacyjne, m.in. bardzo przydatny przewodnik dla przedsiębiorców zainteresowanych handlem i współpracą z Kazachstanem. Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna przedstawiająca unikalne piękno przyrody Kazachstanu i dokumentująca ważne wydarzenia w najnowszych dziejach tego kraju. Inną atrakcją był pokaz wyrobów ludowych. Można było także posmakować potraw kuchni kazachskiej.
(MO)





 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator