Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 04/2004
Jakie życie ma samotny kawaler?
|
|
-Oprócz wartości, wnoszonej do BOT, Spółka z pewnością ma sporo planów niezbędnych inwestycji. Które z nich wymieniłby Pan w pierwszej kolejności?
-Na pewno będą konieczne inwestycje techniczne i ekologiczne, które mogłyby ograniczać zdolności wytwórcze BOT-u ( nie w Turowie, ale u naszych kolegów). Jedne i drugie są rozpoczęte.
-Konsolidacja przedsiębiorstw na świecie jest chlebem powszednim, ułatwiającym ponoć poprawę ekonomiki gospodarowania połączonych podmiotów, a u nas wciąż wzbudza wiele emocji. Czy - Pańskim zdaniem - Elektrownia Turów nie miałaby szans samodzielnego przetrwania, jeśli nie doszłoby do połączenia?
-Żartując - jakie życie ma samotny kawaler? Na poważnie - Turów może miałby szansę, ale była by to wegetacja.
-Żywe spory wywołuje też konsolidacja pionowa. W BOT są już producenci węgla brunatnego, są elektrownie opalane tym węglem, wszystko wskazuje na to, że dołączy do grona jeszcze kopalnia węgla kamiennego, która zasilałaby Elektrownię Opole. Ostatnie sygnały tak ze strony BOT, jak i niektórych spółek dystrybucyjnych energii elektrycznej mogą świadczyć, że - wbrew opinii prezesa URE, a także niektórych funkcjonariuszy rządowych - Holding wzbogaci się jeszcze o jedną lub kilka spółek dystrybucyjnych. Czy - w Pańskiej opinii - taka pionowa konstrukcja może faktycznie grozić monopolizacją przynajmniej części rynku - czego obawiają się najwięksi przeciwnicy tej koncepcji. Jakie - z kolei - korzyści może przynieść takie połączenie?
-Na pewno nie ma groźby monopolizacji. Działalność związana z obrotem i działalność związana z wytwarzaniem, zgodnie z prawem powinny być rozdzielone. Taka konstrukcja jest zapewniona przez to, że mogłoby to być połączenie holdingowe, a korzyści to łańcuch wartości i możliwość dywersyfikacji ryzyk od wytwarzania do sprzedaży odbiorcy finalnemu. Nasza grupa pozyskuje również paliwa co daje możliwość rozsądnego gospodarowania, rozkładając ryzyko horyzontu czasowego i ryzyko obszaru.
|
-Mówi się, iż największym wygranym w BOT jest Elektrownia Turów. Jest - co prawda - zadłużona, ale te długi będą solidarnie spłacone przez wszystkie spółki BOT, za to zupełnie indywidualną korzyścią Elektrowni jest to, iż jest ona zmodernizowana. Czy „odmłodzone” bloki Turowa będą teraz zarabiać na unowocześnianie Bełchatowa
-To prawda, Elektrownia jest zadłużona podobnie jak Opole. Nie można powiedzieć, że Spółki będą długi spłacać solidarnie. Z ceny energii elektrycznej odkładana jest pewna część na tzw. koszty finansowe, czyli na spłaty długu. Za chwilę zobowiązania będzie miał Bełchatów i jest to normalne w tego typu działalności gospodarczej. Energetyka charakteryzuje się tym, że niestety kwoty te są przeogromne i nie zrozumiałe dla normalnego odbiorcy. Są to kredyty spłacane przez 12, 13 lat. Gdyby program sekurytyzacji był zakończony pomogłoby to BOT-owi. Odmłodzone bloki w Turowie, młode bloki w Opolu i najmłodszy, który powstanie w Bełchatowie, będą pracować na te, wymagające modernizacji.
|
|
|
|