Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 09/2002
Alternatywa dla przemysłu
|
|
W sierpniowym numerze ukazał się artykuł zatytułowany „W oczekiwaniu na zmiany...”, traktujący
o sytuacji w polskiej energetyce widzianej z perspektywy firmy informatycznej, specjalizującej się
w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań analitycznych i systemów informacji zarządczej bazujących
na koncepcji hurtowni danych.
|
Rozwiązania te pozwalają, z „surowych”, istniejących w przedsiębiorstwie danych, czerpać wiarygodną informację ekonomiczną, udostępnianą w postaci odpowiednich raportów i analiz. Uzyskana w ten sposób wiedza o rzeczywistym stanie przedsiębiorstwa może być wykorzystywana do wsparcia procesów decyzyjnych na najwyższych szczeblach zarządzania.
Dziś chcemy skupić się na architekturze takiego rozwiązania i pokazać jego zalety w stosunku do klasycznego w naszym rodzimym przemyśle podejścia do informatyzacji, sprowadzającego się do wdrożenia zintegrowanego systemu klasy ERP.
Alternatywa, którą propagujemy opiera się na założeniu, że im szybciej organizacja uzyska niezbędne
do oceny swej bieżącej kondycji narzędzia, tym szybciej będzie w stanie podejmować trafne decyzje
i świadomie stymulować swój dalszy rozwój. Z naszych doświadczeń wynika, że osiągnięcie takiego stanu w większości przypadków wcale nie wymaga natychmiastowej rewolucji w informatyce - czytaj wdrożenia systemu zintegrowanego. W zdecydowanej większości przypadków bardzo dobrą alternatywę stanowi wdrożenie korporacyjnej hurtowni danych, integrującej wszystkie dostępne, a w swej naturze rozproszone, zasoby informacyjne w jedno wspólne repozytorium wiedzy o przedsiębiorstwie.
Rozwiązanie takie, bez ingerowania w bieżącą warstwę operacyjną firmy, tworzy w tle, w sposób absolutnie dla organizacji przezroczysty platformę dostarczającą menedżerom, dyrektorom i zarządom wiedzę
o przedsiębiorstwie, na stosownym dla każdego z tych szczebli zarządzania poziomie, nie ograniczając się
do tu-i-teraz, ale dając również wgląd w trendy, zależności i umożliwiając świadome, oparte o rzetelną wiedzę planowanie, podejmowanie decyzji i kontrolę ich realizacji.
Przykładem przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na prezentowaną wyżej filozofię jest Elektrownia Turów S.A. Od września roku 2001 w Pionie Technicznym elektrowni funkcjonuje, wdrożony przez zespół consultingowy SAS Institute Polska, system Budżetowania i Kontrolingu. W systemie zarejestrowano ponad 100 użytkowników pracujących w kilkudziesięciu wydziałach. Integracyjny System Informacyjny (ISI) dostarcza, za pośrednictwem intranetowego interfejsu dane z systemów: Finansowo-Księgowego, Gospodarki Materiałowej oraz Kadrowo-Płacowego, dając szansę kontroli obciążeń budżetów kosztami materiałów, usług własnych i obcych, transportu, szkoleń i wielu, wielu innych. Informacje aktualizowane są w hurtowni danych raz na dobę, dzięki czemu użytkownicy są w stanie monitorować, a więc i często optymalizować koszty praktycznie na bieżąco. W wielu przypadkach reagują na nieścisłości zanim nastąpią księgowania, co znakomicie upraszcza korekty, a w konsekwencji zmniejsza liczbę błędów. Największą jednak, już dostrzeganą przez klienta korzyścią, jest zmiana, jaka dokonała się w świadomości pracowników. Wdrożenie systemu dało menedżerom szczebla operacyjnego poczucie pełnej kontroli,
a w konsekwencji również i odpowiedzialności.
System ISI to nie tylko monitoring kosztów. To także narzędzie implementujące metodykę budżetowania „bottom-up”. Intranetowy interfejs umożliwia interaktywne planowanie budżetów i konsolidację zadań zgodnie z hierarchią struktury organizacyjnej dając w efekcie pełną kontrolę nad procesem i znakomite jego skrócenie. W efekcie Elektrownia Turów S.A. może zarówno planować, jak i kontrolować, bieżącą realizację swoich planów w ramach jednego systemu informatycznego. Bez takich narzędzi trudno myśleć
o optymalizacji kosztów.
Konsekwencją sukcesu tego wdrożenia była podjęta przez klienta decyzja o objęciu systemem ISI kolejnych obszarów przedsiębiorstwa, takich jak gospodarka remontowa czy budżetowanie centralne. W obu tych obszarach wykorzystana została, jako platforma informacyjna, wdrożona w trakcie pierwszego etapu projektu Centralna Hurtownia Danych, co pozwoliło na znaczne skrócenie kolejnych etapów projektu,
potwierdzając jednocześnie zalety zastosowanej architektury rozwiązania. W chwili, w której artykuł ten dotrze do Państwa rąk obie aplikacje będą już w elektrowni wdrożone.
|
Rysunek prezentuje ogólną architekturę proponowanego rozwiązania. Rozproszone środowisko systemów operacyjnych integrowane jest, bez ingerencji w ich kształt, na płaszczyźnie hurtowni danych. Dane w trakcie procesu ETLQ (ekstrakcja, transformacja, ładowanie, jakość) poddawane są obróbce przekształcającej ich strukturę w myśl architektury wymiarowej – pozwalającej odbiorcy na wielopłaszczyznową analizę informacji - optymalnej z punktu widzenia szybkości i swobody dostępu do informacji. Na potrzeby różnych obszarów biznesowych tworzone są następnie hurtownie tematyczne. Te z kolei stanowią źródło wiedzy dla pracujących za pośrednictwem intranetowego interfejsu użytkowników. Dla użytkowników zaawansowanych – analityków biznesowych z lekkim zacięciem informatycznym definiowane są dedykowane repozytoria tematyczne. Użytkownicy ci otrzymują również bardziej elastyczne środowisko analityczne, np. SAS Enterprise Guide®.
|
|
|
|
|