Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2006

Do 2008 roku wszystkie bloki w Jaworznie III będą miały odsiarczanie


Zarządy Południowego Koncernu Energetycznego SA oraz Rafako SA podpisały 25 października br. w Katowicach umowę na budowę trzeciego ciągu odsiarczania spalin dla bloków nr 3 i 4 w Elektrowni Jaworzno III (pozostałe cztery bloki mają już IOS).

Wartość zamówienia wynosi 134,49 mln złotych. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2008 roku. Realizacja tego zadania zakończy modernizację bloków 200 MW w Elektrowni Jaworzno III mającą między innymi na celu ich przystosowanie do pracy przy niskich wartościach emisji dwutlenku siarki.

W zakładzie od ponad 10 lat pracuje już instalacja odsiarczania na czterech z sześciu bloków. Została ona zbudowana w latach 1993-1996 przez konsorcjum Steinmueller-Rafako. Sprawność procesu odsiarczania przekracza tam 95,6 proc.

W związku z bliską perspektywą wejścia w życie zaostrzonych unijnych przepisów dotyczących emisji dwutlenków siarki – konieczne stało się objęcie odsiarczaniem wszystkich bloków w Jaworznie. Procedura wyboru wykonawcy rozpoczęła się we wrześniu 2005 roku. W trakcie jej trwania przeanalizowano kilka wariantów realizacji zadania, ostatecznie wybrano ofertę Fabryki Kotłów Rafako.

Trzecia nitka IOS w Jaworznie będzie funkcjonować w technologii mokrej wapienno-gipsowej (MOWAP), produktem odsiarczania będzie gips syntetyczny. Przewidywania sprawność instalacji – powyżej 95 proc.

Z uwagi na proekologiczny charakter inwestycji zadanie zostanie dofinansowane kwotą 5 mln euro z funduszy strukturalnych.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę
 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator