Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2006

Nowa „Halemba”


6 listopada należącą do Południowego Koncernu Energetycznego SA Elektrownię Halemba odwiedził premier Jarosław Kaczyński.

Szef rządu obejrzał urządzenia produkcyjne, spotkał się z załogą oraz zapoznał się z planami odbudowy zakładu.

Miesiąc temu Zarząd Południowego Koncernu Energetycznego SA przyjął memorandum informacyjne w sprawie odbudowy i rozwoju mocy Elektrowni Halemba. Zgodnie ze strategią PKE do 2020 roku - do 2012 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowa jednostka wytwórcza.

Przyjęty przez Zarząd dokument trafił do podmiotów, które wyraziły już zainteresowanie współpracą z PKE oraz do instytucji finansowych chcących inwestować w sektorze energetycznym. W kwietniu br. koncern poprzez ogłoszenia w prasie zaprosił potencjalnych partnerów do składania koncepcji wspólnej odbudowy i rozwoju tej elektrowni. Do 30 maja wpłynęło 13 propozycji odbudowy Halemby. Autorami były praktycznie wszystkie największe firmy obecne już na polskim rynku energii lub przygotowujące się do wejścia na niego.

W Elektrowni Halemba powstanie wysokosprawne źródło wytwarzania energii elektrycznej pracujące w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe. PKE rozważa też budowę spalarni odpadów komunalnych o wydajności przerobu 200-300 tys. ton odpadów na rok, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu. W memorandum zaznaczono, że preferowana będzie jednostka o mocy do 440 MWe.

Potencjalni inwestorzy mają czas na złożenie ofert wstępnych do 30 listopada br. Negocjacje powinny zakończyć się do połowy 2007 roku, następnie rozpoczną się prace projektowe i budowa. Rozpoczęcie eksploatacji nowej elektrowni planowane jest nie później niż 1 stycznia 2012 roku.

Zgodnie ze strategią PKE – spółka do 2020 roku odbuduje 2260 MW mocy, co pozwoli jej sprostać rosnącym wymogom konkurencji, a przede wszystkim produkować zgodnie z coraz ostrzejszymi w Unii Europejskiej normami ochrony środowiska. Od stycznia 2006 roku PKE buduje już blok 460 MW w Elektrowni Łagisza, firma prowadzi również podobne postępowanie – jak w przypadku Halemby – dotyczące Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.

44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej w województwie śląskim. Sąsiaduje z Kopalnią Halemba. W pobliżu przebiega autostrada A-4. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 MW. Zakład wyposażony jest w cztery bloki o mocy 50 MWe każdy. W ciągu 40 lat jednostki te przepracowały po około 235 000 godzin. Elektrownia posiada człon ciepłowniczy o mocy około 60 MWt. Pracuje w niej około 200 osób. Działalność zakładu cieszy się dużą akceptacją społeczną oraz ma przychylność władz lokalnych i regionalnych. Elektrownia jest częścią PKE SA.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę
 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator