Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2006

Holenderski bank ABN Amro wycenił Biełtransgaz


Holenderski bank ABN Amro wycenił Biełtransgaz, operatora sieci gazociągów na Białorusi, na 3,5-4 mld dolarów - poinformowała TV Biznes powołując się na rosyjski dziennik "Wiedomosti".

Połowę Biełtransgazu zamierza kupić rosyjski Gazprom, przyjmując udziały w koncernie jako część zapłaty za dostawy gazu na Białoruś.
Z kolei prezydent Alaksandr Łukaszenka oznajmił niedawno, że Biełtransgaz jest wart 10-12 mld USD, "a według niektórych ocen nawet 17 mld". Według nieoficjalnych informacji, strona rosyjska mówiła o 2 mld USD.

Komisja Europejska zamierza wprowadzić w 2012 roku obowiązkowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla dla państw członkowskich. Wcześniej KE mówiła tylko o zalecanym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o 15 - 30 proc. do 2020 roku, nie zaś o rozliczaniu państw z tego celu. W UE obowiązkowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla obejmuje już 11,4 tys. firm uczestniczących w europejskim systemie handlu prawami do emisji tego gazu. W latach 2008 - 2012 będą one mogły wypuścić do powietrza średnio o 7 proc. mniej CO2 niż w ubiegłym roku.

Kazachstan i Unia Europejska podpiszą w grudniu dwie umowy w sprawie współpracy w dziedzinie energetyki, zapowiedział Andris Piebalgs, komisarz Unii Europejskiej ds. energii. Pierwsza będzie dotyczyć kwestii dostaw ropy i gazu do Unii oraz inwestycji w kazachski sektor energetyczny. Druga dotyczyć ma energetyki jądrowej i handlu paliwem wykorzystywanym w elektrowniach atomowych. Kazachstan posiada jedną czwartą globalnych zasobów uranu.

Odwleka się fuzja francuskich koncernów Gaz de France i Suez. Francuski Trybunał Konstytucyjny uznał, że może do niej dojść najwcześniej w lipcu przyszłego roku, gdy tymczasem obecny rząd Francji chciał sfinalizować transakcję przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi.

Rosprirodnadzor, agenda rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych zajmująca się ochroną środowiska zakończyła dochodzenie na Sachalinie. Raport o szkodach wyrządzonych przez firmę Sakhalin Energy ma być gotowy w połowie grudnia. Wiceszef Rosprirodnadzor powiedział, że są już wyniki inspekcji na lądzie, ale czeka na analizę zdjęć lotniczych.

Hiszpania złamała unijne prawo żądając od niemieckiego E.ON spełnienia dodatkowych warunków, jeśli chce przejąć Endesę - uznała Komisja Europejska.

Hiszpanie chcą m.in. utrzymania marki Endesa i używania krajowego węgla. Komisja Europejska podkreśliła, że wszelkie dodatkowe wymagania może nakładać tylko ona.

Na paryskiej giełdzie zadebiutowały akcje EDF Energies Nouvelles, spółki należącej do potentata rynku energetycznego Electricite de France. Początek giełdowej kariery firmy inwestującej m.in. w elektrownie wiatrowe okazał się bardzo udany: cena w debiucie była 17 proc. wyższa niż w ofercie. Takiego rozwoju wypadków należało się spodziewać, bo oferta pierwotna spółki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Popyt inwestorów instytucjonalnych aż 31-krotnie, a indywidualnych 9,5-krotnie przewyższył podaż. Ostatecznie firma sprzedała akcje za 525 mln EUR po 28 EUR za sztukę przy widełkach cenowych od 24,10 do 28 EUR. Wielki popyt jest następstwem prognoz dla sektora odnawialnych źródeł energii. Wysokie ceny ropy i gazu skłaniają Europę do poszukiwań rozwiązań alternatywnych. Spółka matka — EDF chce do 2010 r. wydać na inwestycje w wiatrowe turbiny energetyczne około 3 mld EUR. Rok później ich moc ma wynosić 3 tys. MW wobec zaledwie 746 MW obecnie. Produkcja energii wiatrowej w całej Europie ma się przynajmniej podwoić w tym okresie do 75 tys. MW.

Południowokoreański koncern Daewoo Engineering & Construction zdobył kontrakt na budowę elektrowni w Libii. Wart 787 mln USD kontrakt od libijskiej placówki General Electricity Company dotyczy budowy dwóch elektrowni.

Gazprom i Rosnieft podpisały umowę o sojuszu strategicznym. Zdaniem analityków to wymuszony przez Kreml rozejm, dzięki któremu Gazprom dostanie gaz na wypełnienie swoich zobowiązań. Zawarta do 2015 r. umowa (z możliwością przedłużenia na pięć kolejnych lat) przewiduje, że Gazprom i Rosnieft połączą swoje siły w poszukiwaniu i eksploatacji nowych złóż w Rosji. Koncerny te do tej pory zażarcie konkurowały ze sobą, korzystając ze wsparcia na szczytach władzy w Rosji. Szefem rady nadzorczej Gazpromu jest Dmitrij Miedwiediew, pierwszy wicepremier Rosji. Radzie Rosnieft przewodniczy Igor Sieczyn, szara eminencja administracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Zdaniem rosyjskich komentatorów nagłe zawieszenie broni koncerny ogłosiły na życzenie Kremla. Dzięki porozumieniu Gazprom już wkrótce zyska nowe dostawy gazu. Rosnieft liczy, że teraz Gazprom zwiększy zapłatę do 40 dolarów za 1000 m sześc. gazu. Oba koncerny w równej mierze zyskają na wspólnej eksploatacji nowych pól naftowych.

Na początku przyszłego roku rozpoczną się prace nad projektem drugiej elektrowni atomowej w Bułgarii. Porozumienie o budowie elektrowni "Belene" podpisano w Sofii. Projekt i budowa elektrowni będzie dziełem rosyjskiej firmy "Atomstrojeksport". Zwyciężyła ona w przetargu pokonując czeską "Skoda Aliance". Rosjanie obiecują, że będzie to jedna z najnowocześniejszych elektrowni jądrowych w Europie. Zbudowanie dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 2 tysięcy megawatów ma kosztować 2 miliardy euro. Elektrownię "Belene" zaczęto budować w latach 80. ubiegłego wieku, lecz po upadku komunizmu zaniechano z braku środków i wobec znacznego sprzeciwu społecznego. W Bułgarii władze podkreślają, że druga elektrownia atomowa zmniejszy zależność energetyczną od Rosji.

Szykuje się kolejne duże przejęcie w europejskiej energetyce: hiszpańska Iberdrola zaoferowała 11,6 mld funtów (22,5 mldUSD) za brytyjski koncern Scottish Power. W tym roku wartość ogłoszonych przejęć w sektorze energetycznym na Starym Kontynencie wynosi już ponad 200 mld USD jest to o jedną trzecią więcej niż w 2005 r. Według analityków, przejęciu przez Iberdrolę nic teraz nie stanie na przeszkodzie. Akcjonariusze Scottish Power mają otrzymać 777 pensów za każdy swój papier - 400 pensów w gotówce i 0,1646 nowej akcji Iberdroli, a także 12 pensów specjalnej dywidendy. Oferta jest o 16 proc. wyższa od zamknięcia notowań akcji Scottish Power z 7 listopada, ostatniego dnia przed ujawnieniem informacji o szykowanej transakcji. Jeśli dojdzie do połączenia spółek to powstanie trzecia co do wielkości firma w branży energetycznej w Europie i absolutny lider na rynku OZE. Obecnie Iberdrola jest światowym liderem pod względem liczby posiadanych turbin wiatrowych. Scottish Power, którego zdolności produkcyjne wynoszą 6200 megawatów, też część energii generuje z pomocą wiatru. Ponadto do brytyjskiej firmy należy część sieci przesyłowej i dystrybucyjnej prądu na Wyspach, a także aktywa w Ameryce Pn. Szef Iberdroli, Ignacio Sanchez Galan, ocenia, że w 2011 r. firma powinna dysponować napędzanymi wiatrem siłowniami o łącznej mocy aż 10 tys. megawatów.

Japoński koncern Mitsui może sprzedać część udziałów w gazowym projekcie Sachalin-2 Gazpromowi. Shoei Utsuda, prezes japońskiej firmy, stwierdził, że w tej sprawie toczą się rozmowy z przedstawicielami rosyjskiego gazowego monopolisty. Spółka z Japonii posiada w wartym 22 miliardy dolarów przedsięwzięciu 25 proc. udziałów. Projekt Sachalin-2 zakłada budowę rurociągu, wydobycie i produkcję gazu skroplonego. Shoei Utsuda uważa, że poślizg wywołany kontrolami rosyjskich władz może wynieść maksimum dwa miesiące. Eksperci twierdzą, że japońska firma nie chce większych opóźnień i dlatego gotowa jest dopuścić Gazprom do inwestycji. Sprzedaż udziałów w Sachalinie-2 rozważa również Mitsubishi, spółka energetyczna z Japonii, która ma 20 proc. udziałów w przedsięwzięciu. Potencjalnym nabywcą miałby być Shell. Projekt na Morzu Ochockim to jedyna duża inwestycja w rosyjskim sektorze energetycznym należąca tylko do koncernów zagranicznych.

Do Wielkiej Brytanii popłynął pierwszy gaz z nowej (drugiej w tym roku) rury z Holandii przez Morze Północne. Gazociąg BBL docelowo będzie dostarczać z Holandii do Wlk. Brytanii 16 mld m sześc. gazu rocznie. Zaspokoi to 16 proc. zapotrzebowania Brytyjczyków. Rurę kosztem 500 mln euro wybudowało konsorcjum firm Gasunie z Holandii, niemieckiego E.ON i belgijskiego Fluxys. Od października uruchomiono już do Wlk. Brytanii nowy gazociąg Langeled z Norwegii i rozbudowano gazociąg z Belgii. Za rok koncern Statoil uruchomi rurę Tampen, trzeci gazociąg z Norwegii do Wlk. Brytanii.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę
 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator