Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 07/2008
-
Lipiec 2008 r.
( 07.07.2008 22:38 )
Czy fakt ogłoszenia zamiaru wspólnej budowy przez RWE Power i Kompanię Węglową na terenie dawnej kopalni Czeczott zupełnie nowej elektrowni o mocy 800 MW nie będzie skutkował deficytem paliwa dla dotychczasowych odbiorców węgla z sektora energetyki zawodowej i ciepłownictwa?
Więcej...
| Numer 07/2008
|
( 07.07.2008 22:52 )
Dyrektor Mirosław Niewiadomski:
Mirosław Niewiadomski, dyrektor Departamentu Technologii i Ochrony Środowiska w BOT Górnictwo i Energetyka, wchodzącej w skład koncernu naszego narodowego koncernu PGE tak charakteryzuje pozycję polskiego championa energetycznego na tle europejskiej konkurencji. Enel to 39 proc. generacji z węgla, 35 proc. z gazu i mazutu, 28 proc. OZE i 8 proc. energetyka jądrowa. E.ON to 37 proc. generacji z węgla, 6 proc. z gazu i mazutu, 9 proc. OZE i 48 proc. siłownie jądrowe. Potencjał produkcyjny CEZ-u to 56 proc. węgiel, 4 proc. OZE, i 40 proc. energetyki jądrowej. RWE to 65 proc. węgiel, 11 proc. gaz i mazut, 3 proc. OZE i 21 proc. siłownie jądrowe. I wreszcie PGE: 96 proc. węgiel, 3 proc. gaz i mazut i 1 proc. OZE. Jak widać każda z tych wielkich grup jest inna. Inaczej także być nie może, może, bo każda działa na innym rynku, w oparciu o inne realia i odmiennie kształtowały swoja historię. PGE jest w tym gronie najmłodsza i jej potencjał wytwórczy to oprócz Elektrowni Turów i Bełchatów pracujących na węglu brunatnym także: Elektrownia Opole i Zespół Elektrowni Dolna Odra wytwarzające w oparciu o węgiel kamienny a także elektrociepłownie miejskie: Bydgoszcz, Gorzów, Lublin, Rzeszów i Kielce oraz Elektrownie Szczytowo-Pompowe.
Więcej...
| Numer 07/2008
|
( 07.07.2008 22:55 )
Nowa elektrownia węglowa - w kooperacji z RWE Power - powstanie w Woli Konsternacja wśród konkurentów
Kiedy dwa lata temu dr Johannes F. Lambertz, wtedy członek Zarządu RWE Power AG i Dyrektor Departamentu Elektrowni Konwencjonalnych wypowiedział na łamach „EG” znamienne słowa: „Niejedno moglibyśmy zrobić wspólnie...” zabrzmiało to jak niezobowiązująca grzeczność zwyczajowo formułowana przy takich okazjach pod adresem gospodarzy. Nie przypuszczałem, że za dwa lata dr Johanes F. Lambertz, już jako prezes zarządu RWE Power AG będzie asystował wraz z wicepremierem rządu RP, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, podpisaniu umowy o zawiązaniu spółki typu joint venture pomiędzy RWE Power, a Kompanią Węglową, której celem będzie budowa do 2015 roku na terenach po byłej kopalni Czeczott w miejscowości Wola nowoczesnej elektrowni węglowej o mocy 800 MW.
Więcej...
| Numer 07/2008
|
( 07.07.2008 22:57 )
Najpierw była Bóbrka i Klęczany, później Baku i Morze Północne, a teraz Kazachstan
Ropa święci dzisiaj tryumfy. Jej cena bije rekordy wszech czasów. Czy byłoby to możliwe gdyby nie Polacy?
Pierwszy był aptekarz Ignacy Łukasiewicz, który poddając destylacji bezużyteczny i „psujący” wodę w studniach „olej skalny” otrzymał naftę, a następnie skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową. A w 1854 roku do spółki z Trzecieskim uruchomił działającą zresztą do dzisiaj pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zaś w trzy lata później w Klęczanach koło Gorlic - pierwszą na świecie rafinerię.
Więcej...
| Numer 07/2008
|
( 07.07.2008 23:00 )
musimy uświadomić sobie potrzebę wypracowania rozwiązań wykorzystujących węgiel.
Dr Johannes F. Lambertz, prezes Zarządu RWE Power:
Jestem ogromnie zadowolony z tego, że RWE Power - spółka Grupy RWE, zajmująca się wydobyciem węgla i wytwarzaniem energii elektrycznej - odgrywa istotną rolę w działalności RWE w Polsce. W RWE Power w Niemczech zatrudnionych jest ponad 17 tys. osób, pracujących w obszarach związanych z wytwarzaniem energii – od kopalni odkrywkowych węgla brunatnego, energetyki jądrowej, aż do produkcji energii na bazie gazu ziemnego i węgla kamiennego.
Więcej...
| Numer 07/2008
|
( 07.07.2008 23:03 )
To Niemcy, Polska i Wielka Brytania przyczyniły się w sposób znaczący do tego, że cała Unia Europejska wywiązała się ze zobowiązań podjętych na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych w ramach protokołu z Kioto. To dzięki tym trzem krajom Europa może z poniesionym czołem patrzeć światu prosto w oczy - mówi dr Hans-Wilhelm Schiffer - Senior Manager w dziale Energy Economics, RWE Power AG. I tak Niemcy zobowiązały się do redukcji gazów o 21 proc., Wielka Brytania o12,5 proc, zaś Polska o 6 proc. Realnie Polska zredukowała swoją emisję o 28,9 proc., Wielka Brytania o 16 proc., zaś Niemcy o 18,5 proc. Ale nie wszystkie kraje wywiązały się ze swoich zobowiązań.
Więcej...
| Numer 07/2008
|
|
|
|