Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1114/-1/81/

Trzecia farma świata


Informacje Numery Numer 11/2007

W Szwecji ruszyła trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa. Pierwsza turbina wiatrowa w Lillgrund została uruchomiona, a energię przesłano kablem podmorskim do wybrzeży Skanii.



„Zmiany klimatyczne to największe wyzwanie naszych czasów. Energia wiatrowa jest głównym elementem wysiłków Vattenfall zmierzających do poprawy klimatu” – powiedział Hans von Uthmann, wiceprezes Vattenfall AB i prezes Vattenfall Nordic. W ciągu najbliższej dekady planujemy zainwestować w energię wiatrową 41 miliardów koron. Naszym celem jest zaopatrywanie w energię wiatrową 1,6 miliona gospodarstw domowych. „Działania Vattenfall w dziedzinie energii odnawialnej pozwolą zwiększyć podaż na skandynawskim rynku energii w ciągu dziesięciu lat o 10 TWh, z czego 8TWh to energia wiatrowa” – dodał von Uthmann.

Obecnie w cieśninie Oresund między Danią a Szwecją pracuje już 30 turbin wiatrowych. Po ukończeniu inwestycji na farmie działać będzie 48 turbin. Energia wiatrowa będzie podstawowym źródłem energii odnawialnej produkowanej przez Vattenfall. Lillgrund jest pierwszym z wielu projektów firmy związanych z energią wiatrową. Elektrownia w Lillgrund została uruchomiona, co oznacza, że kable z kilku turbin wiatrowych są połączone ze stacją transformatorową i siecią. Obecnie na raz będzie podłączanych po kilka turbin, po czym będą przechodzić okres próbnego rozruchu. „To fantastyczne doświadczenie i ważne wydarzenie zarówno dla firmy Vattenfall, jak i dla energii wiatrowej w Szwecji i na świecie” – powiedział Anders Dahl, prezes Vattenfall Wind Power.

Lillgrund znajduje się około 10 km od wybrzeży Skanii w południowej Szwecji, na południe od Mostu Öresund. 48 turbin wiatrowych ma produkować rocznie 0,33 TWh energii elektrycznej, co pozwala na zaopatrzenie w energię około 60 000 gospodarstw domowych.




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1114/-1/81/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002