Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/761/-1/65/

Dzięki usługom bankowym można finansować inwestycje proekologiczne i energooszczędne


Informacje Numery Numer 06/2006

Poza środkami własnymi czy międzynarodowymi mechanizmami finansowania określonych działań, do dyspozycji przedsiębiorstw zamierzających realizować projekty związane z wykorzystaniem energii, energetyką i ochroną środowiska pozostają różne formy kredytów bankowych lub leasing.

W bankowych ofertach poczesne miejsce zajmują te formy finansowania, które wiążą się z funduszami unijnymi wspierającymi rozwój gospodarczy i konkurencyjność. Ze względu na swoją specyfikę i przeznaczenie dla projektów proekologicznych istotne są takie banki jak Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank Ochrony Środowiska. Przy finansowaniu projektów wielkiej skali (na setki milionów złotych) poza ewentualnymi środkami unijnymi stosuje się kredyty konsorcjalne, negocjowane indywidualnie. Mniejsze przedsięwzięcia, takie jak termomodernizacja, czy inne działania podnoszące efektywność energetyczną bywają ujęte w specjalistycznych produktach bankowych.

Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza Projektem Efektywności Energetycznej GEF o budżecie 11 mln USD. Środki na realizację Projektu pochodzą z Funduszu na Rzecz Globalnego Środowiska, którego administratorem jest Bank Światowy. GEF ma za zadanie prowadzić do poprawy środowiska naturalnego poprzez realizację prognoz i projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów o charakterze globalnym w kilku dziedzinach, w tym - co w projektach związanych z energetyką istotne - w zapobieganiu zmianom klimatycznym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

GEF ma do 30 czerwca 2011 r. oferować wsparcie finansowe podmiotom realizującym inwestycje energooszczędne. Wsparcie przeznaczono dla osób fizycznych, osób prawnych, samorządów, spółdzielni oraz przedsiębiorstw działających w formule ESCO. Zgodnie z informacjami banku, w realizacji projektu GEF, BGK wspiera działania rządu w obszarach obejmujących zarówno ochronę środowiska jak i wykorzystania szeroko pojętych zasobów energii poprzez:



Projekt obejmuje:
BGK współpracując z bankami komercyjnymi będzie udzielać poręczeń do 70% kwoty kredytów na przedsięwzięcia energooszczędne, polegające na inwestycji bądź modernizacji mających na celu zmniejszenie strat bądź poprawę efektywności wykorzystania energii w budynkach, miejskich systemach grzewczych, sieciach cieplnych tam, gdzie dostarczana energia jest przynajmniej w 50% wykorzystywana do zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach i podgrzewania wody w budynkach, redukcji emisji gazów oraz oświetlenia przestrzeni publicznej. Łączna wysokość poręczeń dla jednego kredytobiorcy nie może przekroczyć kwoty 2 mln zł. Wszystkie przedsięwzięcia kwalifikujące się do uzyskania premii termomodernizacyjnej będą zaliczane do objęcia poręczeniem, przy czym poręczenie nie wyklucza możliwości uzyskania premii w wysokości 25 % wykorzystanego kredytu z Funduszu Termomodernizacji w BGK. W tej chwili bankiem kredytującym współpracującym z BGK jest bank BISE. Warunkiem niezbędnym do skorzystania z programu GEF jest wykonanie audytu energetycznego (najpierw wstępnego, a po jego pomyślnej analizie także pełnego), przy czym najlepiej gdy wykona go audytor wskazany przez BGK. Dotacje do audytów zapewni uruchomiony w tym celu fundusz pomocy technicznej.

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi także Fundusz Termomodernizacyjny, którego podstawowym zadaniem jest pomoc finansowa dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjnej przy pomocy kredytów zaciąganych w bankach komercyjnych. Pomoc ta zwana "premią termomodernizacyjną" stanowi źródło spłaty 25% zaciągniętego kredytu na wskazane przedsięwzięcia. W ramach obsługi Funduszu BGK po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i podjęciu decyzji o przyznaniu premii kieruje odpowiednie środki do banku kredytującego. By móc uzyskać premię termomodernizacyjną należy spełnić określone warunki, czyli - zgodnie z danymi z banku BGK dokonać takiego ulepszenia, dzięki któremu zmniejsza się:
- roczne zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania i budynków służących do wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań publicznych na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej o 10% jeśli modernizuje się wyłącznie system grzewczy, o co najmniej 15% gdy modernizacja budynku odbyła się w latach 1985-2001 i 0 25% w pozostałych przypadkach. Ponadto efektem prac powinno być zmniejszenie o co najmniej 25% strat w lokalnym źródle ciepła (czyli kotłowni lub węźle cieplnym służących ogrzewaniu i zapełniających ciepłą wodę w budynku, bądź ciepłowni osiedlowej lub grupowym wymienniku ciepła wraz z siecią ciepłowniczą o mocy nominalnej do 11,6 MW służących ogrzewaniu budynków. Inną możliwością realizacji projektu jest wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła (w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła mającą na celu zmniejszenie kosztów zakupu ciepła dostarczanego do budynków). Koszty te powinny spaść o przynajmniej 20% rocznie. W ramach projektu termomodernizacyjnego można też dokonać zamiany konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne.

BGK współpracuje z bankami podpisując z nimi umowę o współpracy w zakresie udzielania kredytów na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną. Banki, które taką umowę zawarły, to:
1. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
2. Bank Przemysłowo-Handlowy S.A.
3. ING Bank Śląski S.A.
4. Millennium S.A.
5. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
6. Bank Ochrony Środowiska S.A.
7. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
8. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
9. Krakowski Bank Spółdzielczy S.A.
10. Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.
11. Bank Pocztowy S.A.
12. Kredyt Bank S.A.
13. Bank Zachodni WBK S.A.
14. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
15. Dominet Bank S.A.
16. Bank Współpracy Europejskiej S.A.
17. Nordea S.A.
18. Wschodni Bank Cukrownictwa S.A.
19. Bank PKO BP S.A.
20. Getin Bank S.A.
21. Raiffeisen Bank Polska S.A.

Szeroką ofertę finansowania różnorodnych projektów proekologicznych oferuje Bank Ochrony Środowiska od lat koncentrujący się na takiej właśnie działalności. Poza kredytem termomodernizacyjnym i kredytem na zakup lub montaż wyrobów służących ochronie środowiska przeznaczonym dla wszystkich ubiegających się, BOŚ proponuje całą gamę form kredytowania przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska. Wśród nich znajdują się kredyty dla firm realizujących inwestycje w formule trzeciej strony (np. korzystając z ESCO) w celu realizacji przedsięwzięć proekologicznych służących do uzyskania oszczędności energii elektrycznej, energii cieplnej, zużycia wody lub z tytułu zmniejszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz służące składowaniu lub zagospodarowywaniu odpadów, oczyszczaniu ścieków lub uzdatnianiu wody i których efekty ekologiczne w wyrazie finansowym zapewniają spłatę kredytu. O kredyt mogą ubiegać się przedsiębiorcy (firmy ESCO) wprowadzający nową technologię na obiektach swojego zleceniodawcy. Kredytu udziela się w złotych i może on sięgnąć 80% kosztów wykonania zadania. Okres kredytowania wynosi do 10 lat, a karencja trwa nie dłużej niż pół roku od zakończenia zadania. Oprocentowanie kredytu określa stawka WIBOR 1M zsumowana z marżą, a do tego dochodzi opłata przygotowawcza pochłaniająca od 0,5 do 4% wnioskowanej kwoty kredytu.

Ze środków Fundacji "Polska Wieś 2000" im. Macieja Rataja pochodzą środki na kredyty na instalacje gazowe w wiejskich obiektach użyteczności publicznej. O kredyt mogą ubiegać się gminy, które zamierzają zbudować lub zmodernizować urządzenia grzewcze zasilane gazem lub olejem w wiejskich szkołach, ośrodkach zdrowia, remizach itp. Kredyt może wynieść maksymalnie 40 tys. zł i nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej zadania. Prowizja banku wynosi do 1%, natomiast oprocentowanie jest stałe i wnosi 4%. Okres kredytowania to 24 miesiące. Ponadto BOŚ współpracuje z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie kredytowania przedsięwzięć proekologicznych. Oferta uzależniona jest od województwa i dotyczy tak finansowania projektów energooszczędnych, jak i np. zakupu sadzonek roślin przeznaczanych na biomasę. Dla przedsiębiorców i samorządów przygotowano też Europejską Ofertę BOŚ. W jej ramach bank pomaga podmiotom zainteresowanym uzyskaniem dotacji ze środków pomocowych w ramach Funduszu Spójności i Funduszy Strukturalnych oraz inicjatyw Unii Europejskiej. Ze środków pomocowych mogą być finansowane zarówno inwestycje, jak i usługi doradcze, pomoc techniczna, projekty badawcze i projekty prowadzące do rozwoju rynku pracy. Oferta europejska polega na udzieleniu kredytu pomostowego na pokrycie kwalifikowanych kosztów inwestycji refundowanych z Funduszy Unijnych lub kredytu uzupełniającego na pokrycie części kosztów, które nie zostaną zakwalifikowane do finansowania ze środków Unii Europejskiej. Bank pomaga także w zidentyfikowaniu potrzeb i możliwości w zakresie finansowania ze środków UE.

Inne banki proponują najczęściej bardziej ogólne formy kredytowania przedsięwzięć, kredyty termomodernizacyjne oraz kredyty związane z pozyskiwanie środków unijnych. Przykładem takiego produktu może być oferta Kredyt Banku o nazwie "Inwestycja z Unią Europejską". Kredyt ten obejmuje:
Finansowane mogą być, podobnie jak w ofercie Banku Ochrony Środowiska, koszty kwalifikowane (które podlegają refinansowaniu) oraz pozostałe koszty inwestycyjne związane z projektem. Kredytobiorca powinien dysponować środkami własnymi zaspokajających co najmniej 20% kosztów, przy czym dotacja unijna nie jest traktowana jako środki własne. Poziom minimalny środków własnych uzależniony jest od celu kredytu. Kredyt spłaca się ze środków własnych oraz dotacji, a oprocentowanie oparto o stawki WIBOR/EURIBOR/LIBOR. Kredyt Bank ustala marżę indywidualnie z klientem i oferuje marżę na warunkach atrakcyjniejszych od standardowych. Okres udzielanie kredytu uzależniony jest od jego przeznaczenia i może wynieść maksymalnie 10 lat.

Podobne oferty kredytowe mają także inne banki. BRE Bank oferuje kredyt BRE-UNIA tak jak w powyższym przykładzie składający się z kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie projektu zanim wydatki zostaną pokryte ze środków pomocowych, a także kredyt inwestycyjny zaspokajający pozostałe niefinansowane przez programy UE potrzeby kredytobiorcy. Także z kredytu pomostowego oraz inwestycyjnego składa się oferta ING Banku Śląskiego. Natomiast Bank Millennium poza oferowaniem wsparcia finansowego przedsięwzięć czerpiących unijne środki z Funduszy Strukturalnych proponuje także, dzięki współpracy z BGK, poręczenia spłat kredytów przeznaczonych na projekty objęte dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Z kolei Bank DnB NORD Polska oferuje specjalną linię kredytową udostępnioną przez Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczoną na finansowanie projektów inwestycyjnych z zakresu badań i rozwoju w tym także projekty związane z ochroną i poprawą jakości środowiska naturalnego i nowe techniki produkcji i racjonalnego używania źródeł energii elektrycznej. Kredyty mogą być udzielane w złotych bądź walutach obcych. Maksymalny okres kredytowania wynosi 7 lat. Oprocentowanie, wysokość prowizji oraz zabezpieczenia kredytu są każdorazowo negocjowane z klientem, przy czym oprocentowanie oparte jest - w zależności od waluty kredytu - na stawkach WIBOR, LIBOR bądź EURIBOR. Oprocentowanie kredytu może być przy tym stałe bądź zmienne. Kredyt może stanowić maksymalnie 50% ogólnych kosztów pojedynczego projektu. Doradztwo i kredyty na sfinansowanie przedsięwzięć wspieranych unijnymi funduszami w szerokim zakresie proponuje BZ WBK. Właściwie każdy bank z oferta skierowaną do przedsiębiorstw i instytucji ma propozycję związaną z unijną pomocą. I nic w tym dziwnego, bo takie kredyty są - dzięki europieniądzom - dość bezpieczne.

Dokończenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratę miesięcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 zł za cały rok, 54 zł - za pół roku lub 27 zł - za kwartał. Możesz skorzystać z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratę




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/761/-1/65/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002