Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2008

PKE korzysta ze środków unijnych


Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska odwiedziła 11 lutego, należącą do Południowego Koncernu Energetycznego SA, Elektrownię Jaworzno III. Przedstawicielka rządu obejrzała budowę trzeciej nitki odsiarczania spalin oraz budowę składowiska żużla. Inwestycje te są współfinansowane z funduszy unijnych. Wcześniej minister Bieńkowska była gościem lokalnych władz samorządowych.





W 2006 roku koncern uzyskał dofinansowanie na realizację projektów inwestycyjnych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Firma zawarła pięć umów o łącznej wartości dofinansowania blisko 50 mln zł. Środki UE, które zostały przeznaczone na wsparcie inwestycji w elektrowniach:Jaworzno III, Łaziska, Łagisza i Siersza, pochodziły z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004-2006. Pieniądze z dotacji unijnych pomogły w realizacji inwestycji zwiększających wydajność pracy elektrowni oraz zmniejszających ich szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne.

Największym i najbardziej kapitałochłonnym z dofinansowanych projektów jest budowa trzeciej nitki instalacji odsiarczania spalin w Jaworznie. Prace budowlane związane z przedsięwzięciem trwają od kwietnia 2007 roku i zakończą się w połowie 2008 roku. Inwestycja jest elementem strategii koncernu i obecnie należy ona do najważniejszych przedsięwzięć spółki realizowanych w ramach dostosowania się do wprowadzanych przez Unię Europejską surowych norm ekologicznych. Instalacja będzie miała wydajność 2 mln Nm3/h i skuteczność odsiarczania ponad 95 proc.

Kolejna inwestycja na terenie Elektrowni Jaworzno III - składowisko żużla - zostanie zlokalizowana w pobliżu zbiorników retencyjnych popiołu. Realizacja rozpoczętego w 2008 roku przedsięwzięcia pozwoli na redukcję zanieczyszczeń poprzez wdrożenie bezpiecznej, przyjaznej środowisku i nowoczesnej technologii tymczasowego gromadzenia żużla i pirytów. Ponadto nowe składowisko pozwoli na wyłączenie z eksploatacji dotychczasowego miejsca magazynowania 150 800 ton odpadów na rok w Mysłowicach-Dziećkowicach, wyeliminuje wtórne pylenie, zmniejszy, a następnie zlikwiduje przenikanie wody nadosadowej do wód powierzchniowych i podziemnych.

Potrzeby inwestycyjne PKE SA są większe. Znaczna część projektów, które muszą być zrealizowane, uwarunkowana jest wymogami środowiskowymi (np. limity emisji szkodliwych gazów do atmosfery), do których należy dostosować się. W związku z tym w bieżącym okresie programowania (2007 - 2013) PKE również będzie aplikować o dotacje na realizację kolejnych zadań. Obszarem, w który najlepiej wpisują się potrzeby inwestycyjne spółki, jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. W jego ramach finansowane będą duże projekty inwestycyjne. Są tam również działania kierowane bezpośrednio do sektora energetycznego, szczególnie dotyczące ochrony środowiska.

PKE nie ogranicza swych planów jedynie do działań stricte inwestycyjnych. - Z pewnością będziemy aplikować o środki na projekty badawcze w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten ostatni przyczyni się do rozwoju potencjału i wiedzy pracowników koncernu – mówi Jan Kurp, prezes zarządu PKE.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest największym tego typu przedsięwzięciem w historii Unii Europejskiej. Pozwala na wnioskowanie o dofinansowanie cztero- czy nawet pięciokrotnie- większe od otrzymanego w ramach środków na lata 2004-2006. - Mamy nadzieję stać się liderem w wysokości pozyskanych funduszy wśród firm branży energetycznej – zapewnia prezes PKE.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator