Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 07/2008

Grzegorz Pawłaszek mocnym akcentem kończy swoje rządy w Kompanii Węglowej


Nowa elektrownia węglowa - w kooperacji z RWE Power - powstanie w Woli Konsternacja wśród konkurentów

Kiedy dwa lata temu dr Johannes F. Lambertz, wtedy członek Zarządu RWE Power AG i Dyrektor Departamentu Elektrowni Konwencjonalnych wypowiedział na łamach „EG” znamienne słowa: „Niejedno moglibyśmy zrobić wspólnie...” zabrzmiało to jak niezobowiązująca grzeczność zwyczajowo formułowana przy takich okazjach pod adresem gospodarzy. Nie przypuszczałem, że za dwa lata dr Johanes F. Lambertz, już jako prezes zarządu RWE Power AG będzie asystował wraz z wicepremierem rządu RP, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, podpisaniu umowy o zawiązaniu spółki typu joint venture pomiędzy RWE Power, a Kompanią Węglową, której celem będzie budowa do 2015 roku na terenach po byłej kopalni Czeczott w miejscowości Wola nowoczesnej elektrowni węglowej o mocy 800 MW.

Wprawdzie RWE Power obecny jest już od kilku lat na polskim rynku, ale znany jest przede wszystkim jako właściciel STOEN-u, stołecznej spółki dystrybucyjnej i - poprzez spółkę Envia czyli Mitteldeutsche Energie AG z Chemnitz (dawniej Karl Marx Stadt) - Elektrociepłowni Będzin, to jednak jest to pierwsza publiczna deklaracja wielkiego europejskiego gracza na rynku energii dotycząca budowy od podstaw w Polsce nowych jednostek wytwórczych.
Analitycy rynku energii nie mieli wątpliwości, że RWE będzie aktywnie uczestniczyć w wielkich ofertach prywatyzacyjnych polskiej energetyki, ale nikt nie przypuszczał, że nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcia komu przypadnie jaki pakiet akcji w podmiotach już istniejących, wystąpi z własną inicjatywą inwestycyjną. To pokazuje rysującą się już teraz w europejskiej energetyce tendencję do naturalnej integracji pionowej i - w celu zapewnienia paliwa - poszukiwanie aliansów i mariaży energetyki z górnictwem.
Posunięcie RWE wprowadziło pozostałych działających w Polsce konkurentów, zwłaszcza tych posiadających już elektrownie, ale nie posiadających bezpośredniego dostępu do kopalni, w nerwowe zakłopotanie, zaś niektórym odjęło nawet... mowę. Ten ruch zapewne zdynamizuje działania i z ery opowieści w stylu: „jesteśmy zainteresowani inwestycjami, pracujemy, myślimy, analizujemy planujemy...” zmusi do podejmowania szybkich i konkretnych decyzji. Tym bardziej, że potencjalnych kopalń „na wydaniu” jest niewiele. Pierwsze lokalizacja to Elektrownia Lublin, której realizację zapowiada PGE - i związek z „Bogdanką”. Tu jednak ten będzie rozdawał karty, kto - poprzez giełdę - nabędzie jak największy pakiet akcji „Bogdanki”. I druga lokalizacja to: była kopalnia Niwka - Modrzejów, a raczej jej złoże zawierające 110 mln ton węgla i Katowicki Holding Węglowy, który w swojej nowej strategii wpisał także realizację projektów energetycznych. Jest jeszcze kopalnia „Silesia”, po którą - w otwartym przetargu - jako jedyna wystartowała szkocka grupa inwestycyjna Gibsona...
New World Resources z Czech chce sięgnąć po złoża zlikwidowanej kopalni Dębińsko w Czerwionce – Leszczynach, ale tam jest węgiel koksujący, a nie energetyczny.
- Polska jest jednym z najważniejszych rynków, na jakich działamy. Ta nowoczesna i wysoce sprawna elektrownia będzie jedną z naszych kluczowych inwestycji. Jestem bardzo zadowolony, że współpracujemy z tak profesjonalnym partnerem jak Kompania Węglowa – powiedział dr Juergen Grossmann, prezes Grupy RWE. Dla Grzegorza Pawłaszka (wcześniej twórcy Południowego Koncernu Węglowego), kończącego prezesowanie w Kompanii Węglowej był to „mocny akcent” na koniec kadencji. Wprawdzie nie chciał ujawnić relacji procentowych w nowym przedsięwzięciu, ale Iwona Jarzębska, rzeczniczka RWE w Polsce, przyznała, że proporcje w nowej spółce będą się kształtowały tak jak: 75 do 25 na rzecz RWE, która zamierza włożyć w to przedsięwzięcie 1,5 mld euro. Projekt na tym etapie rozwoju nie zakłada aportów rzeczowych w postaci którejś z kopalni w całości lub części.
- Węgiel będziemy kupować w okolicznych kopalniach - precyzuje Iwona Jarzębska. Ale też trzeba zaznaczyć, że Kompania Węglowa organizacyjnie jest formą raczej przejściową niż docelową i wszelkie warianty i konfiguracje są możliwe.
- Ta nowa inwestycja ma wielkie znaczenie dla całego regionu i przyczyni się do jego ożywienia społeczno-ekonomicznego. W okresie budowy powstanie kilka tysięcy miejsc pracy, a podczas eksploatacji elektrownia zapewni długotrwałe zatrudnienie setkom osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną w firmach współpracujących przy budowie i eksploatacji elektrowni. Ponadto, partnerstwo z RWE zagwarantuje nam długoterminową umowę na dostawę 2,5 miliona ton węgla rocznie – zapewniał Grzegorz Pawłaszek, prezes KW.
W komplementowaniu nie pozostał dłużny także dr Filip Thon, prezes RWE w Polsce: z dumą podkreślam, że łączne inwestycje RWE dokonane w RWE Stoen, RWE Stoen Operator, Elektrociepłownię Będzin, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej, jak również w elektrownie wiatrowe o mocy 280 MW oraz w budowę tej nowej elektrowni osiągną poziom 2,5 miliarda euro. Dzięki temu RWE znajdzie się w ścisłej czołówce rankingu inwestorów zagranicznych w Polsce.
- RWE, będąca jedną z największych firm energetycznych w Europie, wnosząc swój wkład w postaci kapitału, wiedzy, zaawansowanych technik i nowatorskich rozwiązań, zapewni dodatkowe zdolności wytwórcze oraz poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ogromnie cenimy sobie wkład Kompanii Węglowej i Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ich ekspertyzę, która stała się podstawą tego projektu – mówił.
Inwestycja w Polsce jest elementem strategii RWE reklamowanej hasłem „Dalszy rozwój, mniej CO2” ogłoszonej na początku 2008 roku, a obejmującej największy program inwestycyjny w historii firmy. Do roku 2012 RWE zamierza zainwestować około 30 miliardów euro, czyli o jedną trzecią więcej, niż wynosił poprzedni budżet inwestycyjny. Na inwestycje poza granicami Niemiec grupa przeznacza nawet do 20 miliardów euro.
Po rozszerzeniu działalności w Polsce i zmianie wizerunku całej grupy, firmy RWE w Polsce – w tym także RWE Stoen, RWE Stoen Operator, RWE Stoen Contracting, podobnie jak inne spółki w całej grupie, będą posługiwały się nowym znakiem graficznym „RWE – The energy to lead”. Nowy znak i jego motto wyrażają przyszłościowe myślenie i nową strategię. Zmiana identyfikacji wizualnej będzie realizowana z wykorzystaniem dotychczasowych budżetów na komunikację korporacyjną, co oznacza, że nie będzie wymagała dodatkowych kosztów – zapewnia firma.
Jacek Balcewicz





Kompania Węglowa S.A. rozpoczęła działalność gospodarczą 1 lutego 2003 roku, skupiając wówczas 23 kopalnie funkcjonujące wcześniej w strukturach pięciu różnych spółek węglowych. Poza kopalniami w strukturze Kompanii Węglowej znalazły się także specjalistyczne zakłady zaplecza technicznego. Jest największą firmą produkującą węgiel kamienny w Polsce i Europie. Udział KW w sprzedaży węgla w kraju wynosi 54 proc. natomiast w Europie 25 proc. W skład Kompanii wchodzi obecnie 16 kopalń i 5 zakładów specjalistycznych. Spółka jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudnia ponad 63 tys. osób. Zdolności produkcyjne wynoszą około 47 mln ton węgla rocznie. Przychody spółki na rok i w 2008 zaplanowane zostały w wysokości 10 mld zł.

RWE należy do pięciu największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 63 000 osób, zaopatruje 20 milionów klientów w energię elektryczną i 10 milionów klientów w gaz. W 2007 roku przychody RWE wyniosły 43 miliardy euro.
Grupa RWE działa na rynku europejskim: jest największym producentem energii w Niemczech i drugim pod względem wielkości podmiotem w branży na terenie Wielkiej Brytanii. Dąży do ugruntowania swojej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kompleksowa oferta w zakresie wytwarzania energii oraz program inwestycyjny mający na celu modernizację istniejących oraz budowę nowych mocy produkcyjnych będą sprzyjały dalszemu rozwojowi firmy. W procesie tym ważną rolę odgrywa wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. RWE Stoen należy do RWE Energy od 2002 roku. Jest jedną z dwóch sprywatyzowanych spółek zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej na terenie Polski. Jej udział w rynku wynosi blisko 5,5 proc. RWE ma również udziały w następujących spółkach działających w Polsce: RWE Stoen Operator, EC Będzin SA, RWE Dea AG oddział w Polsce oraz PWiK Sp. z o.o. Dąbrowie Górniczej. Ponadto, RWE zainwestowała 100 milionów euro w dwie elektrownie wiatrowe w Tychowie i Suwałkach, które zostaną uruchomione w 2008 roku.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator