Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 02-03/2009

Konferencja prasowa czterech przedstawicieli branży energetycznej


Czas renegocjacji


Renegocjacja kontraktów na dostawy paliwa i umów z odbiorcami przemysłowymi, to reakcja na kryzys czterech czołowych firm energetycznych w Polsce. Swoje stanowisko przedstawiło czterech prezesów podczas konferencji 11 lutego.

- Głównym czynnikiem decydującym o wielkości cen energii w Polsce są koszty paliwa. Rozumiemy, że procesy inwestycyjne w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego wymagają podwyżek, ale nie w skali, z jaką mamy do czynienia w odniesieniu do węgla kamiennego. W bieżącym roku, w porównaniu z 2008 rokiem, koszty pozyskania węgla kamiennego wzrosły o 40-50 proc. U wytwórców energii zakup i transport paliwa stanowią ponad 50-60 proc. wszystkich kosztów, więc tak istotna podwyżka musiała znaleźć odbicie w cenach energii – tłumaczą wzrost cen prezesi czterech spółek. Innym powodem wzrostu cen jest konieczność inwestowania w energię ze źródeł odnawialnych, np. linie łączące elektrownie wiatrowe z siecią. Koszty generuje też konieczność dokupowania przez firmy limitów CO2.



Prezesi firm zgodnie oświadczyli, że z powodu sytuacji ekonomicznej stale renegocjują umowy z odbiorcami przemysłowymi. Przemysł z powodu kryzysu zużywa mniej energii, na dodatek sytuacja ekonomiczna firm w obecnej sytuacji jest często trudna.



- Zwracamy się z apelem do firm górniczych o wzięcie pod uwagę trudnej sytuacji naszych klientów oraz stanu, w jakim znajduje się gospodarka i zweryfikowanie oczekiwań cenowych za dostawy paliwa w 2009 roku – dodają prezesi. Choć ceny węgla na świecie spadają, to spadek wartości złotówki powoduje że import węgla nie jest tak opłacalny jak kilka miesięcy temu.



- Polska energetyka musi inwestować w budowę nowych mocy. W kraju dominują elektrownie 30-40-letnie, które będą mogły funkcjonować jeszcze przez kilka-kilkanaście lat. Potem ze względów ekologicznych i technologicznych należy je wyłączyć. Budowa nowych mocy ruszyła kilka lat temu. Szacunki pokazują, że aby zapobiec deficytowi energii w kraju, co roku musimy oddawać do użytku 1000 MW nowych mocy – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli branży energetycznej.



W konferencji wzięli udział: Tomasz Zadroga – Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Dariusz Lubera – Prezes Zarządu Tauron Polska Energia S.A., Paweł Mortas – Prezes Zarządu Enea S.A. i Roman Szyszko – Wiceprezes Zarządu Energa S.A.

(mM)





 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator