Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 04/2003
Produkcja oprogramowania już nie w USA lecz w Polsce!
|
|
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 24.04.2003 22:39
|
W dniach 2-4 kwietnia 2003 odbyła się w Warszawie X Jubileuszowa Konferencja SASForum 2003, określona przez organizatorów jako największa w Polsce konferencja „Business Intelligence”. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Wiedza - Informacja - Gospodarka. Na drodze do Unii Europejskiej”, a honorowy patronat objęli: Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Jolanta Szymanek-Deresz, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
|
Na Wielką Galę otwarcia konferencji do gmachu Filharmonii Narodowej przybyło ponad 1200 osób reprezentujących szerokie kręgi gospodarcze, polityczne i naukowe kraju. Ceremonii otwarcia dokonała pani Alicja Wiecka, dyrektor zarządzająca SAS Institute i w swoim wystąpieniu inauguracyjnym poinformowała o najnowszej inwestycji SAS Institute Incorporation, polegającej na stworzeniu w Polsce Centrum Badawczo-Rozwojowego Oprogramowania i przeniesieniu z USA do Polski produkcji oprogramowania.
Podczas uroczystości otwierającej konferencję zostały wręczone nagrody instytucjom, które w ocenie SAS Institute są w Polsce liderami w dziedzinie wykorzystania rozwiązań analitycznych i rozwiązań klasy „Business Intelligence”. Nagrody otrzymali: Narodowy Bank Polski, BRE Bank S.A., ING Bank Śląski, PZU S.A., PZU Życie S.A. Telekomunikacja Polska S.A. oraz: Szkoła Główna Handlowa i Politechnika Warszawska.
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka oraz uroczysty bankiet.
W trakcie dwóch kolejnych dni konferencji SASForum 2003, odbywającej się w Hotelu Marriott, obradowano w trzech osobnych forach dyskusyjnych: Forum Gospodarczym, Forum Biznesu i Technologii oraz Forum Naukowym.
Forum Gospodarcze
Ideą Forum Gospodarczego jest spotkanie elit polskiej gospodarki z przedstawicielami rządu i parlamentu w dyskusji na ważkie dla naszego kraju tematy.
Hasłem przewodnim tegorocznej debaty było zarządzanie wiedzą i wykorzystanie wiedzy w procesach gospodarczych w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dyskusję otworzył Tadeusz Jarmuziewicz, przewodniczący Poselskiego Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego. W obradach Forum Gospodarczego głos zabrali: Jacek Uczkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jan Pastwa, szef Urzędu Służby Cywilnej, Janusz Witkowski, wiceprezes GUS.
Panel Energetyczny
W programie tegorocznej konferencji w sposób szczególny został zaakcentowany temat zachodzących w sektorze energetycznym zmian strukturalnych. Zorganizowany po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii konferencji SASForum panel „Energetyka” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli największych przedsiębiorstw energetycznych kraju. Dyskusję na sesji plenarnej zdominowały problemy i wyzwania stojące przed energetyką w drodze do Unii Europejskiej oraz trwające procesy konsolidacji i restrukturyzacji podmiotów z sektora energetycznego. Obrady poprowadził Maciej Bodnar, prezes Zarządu Econ Trade i członek Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki.
Na pytania z sali odpowiadał Wojciech Tabiś, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej i Jerzy Suchański, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. Swoje referaty wygłosili: Jerzy Łaskawiec, prezes Zarządu Elektrowni Turów, Krzysztof Lubański, prezes Zarządu ZE Wrocław, Jerzy Topolski, członek Zarządu ZE Kraków, Marek Palonka, członek Zarządu „LUBZEL”, Stanisław Tokarski, dyrektor ds. strategii i zarządzania, Południowy Koncern Energetyczny. Wystąpienia poświęcone były:
- strategiom rozwoju oraz planowanym działaniom konsolidacyjnym największych spółek dystrybucyjnych;
- zagrożeniom i szansom związanym z integracją europejskich systemów energetycznych;
- kierunkom działań wytwórców energii na tle przemian strukturalnych zachodzących w energetyce polskiej i Unii Europejskiej;
- koncepcjom budowy przedsiębiorstw multienergetycznych,
- wpływowi zmian zasad rozliczeń na rynku bilansującym na zysk spółek dystrybucyjnych.
Ukierunkowanie na wzrost wartości firmy, przełożenie strategii na działalność operacyjną i efektywne wykorzystanie funkcji controllingu w przedsiębiorstwie to niektóre tylko z istotnych zagadnień podejmowanych w drugiej części sesji poświęconej energetyce. Konsultanci z SAS Institute i z firm partnerskich Cap Gemini Ernst & Young, Hewitt Associates i Winuel przedstawili, w jaki sposób procesy transformacji sektora energetycznego mogą być wspomaganie przez informatykę. Rozwiązania SAS dają wyjątkowo szerokie możliwości bezpiecznego projektowania zmienianych lub całkiem nowych struktur organizacyjnych oraz analizowania efektów ekonomiczno-gospodarczych, jakie te zmiany przyniosą w przyszłości. Integracja systemów do obsługi działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, analiza i projektowanie wyników wydzielonych struktur, systemy planowania i budżetowania dla nowych struktur, system do monitorowania stopnia realizacji strategii oparty o metodologię Zrównoważonej Karty Wyników, korporacyjny portal informacyjny stanowią dedykowany dla managerów zestaw narzędzi, który może i powinien być wykorzystywany w procesie zmian strukturalnych oraz służyć wsparciu procesów zarządzania nową organizacją. Inwestycje w nowe rozwiązania informatyczne powinny w branży energetycznej postępować równolegle ze zmianami strukturalnymi związanymi z procesem restrukturyzacji przedsiębiorstw tego sektora. Biorąc pod uwagę liberalizację rynku energetycznego dystrybutorzy będą musieli umiejętnie zarządzać ryzykiem związanym z zawieranymi kontraktami oraz dopracować profile swoich odbiorców. Z uwagi na proces konsolidacji sektora przedsiębiorstwa będą inwestować w rozwiązania informatyczne wspierające finansowy obszar swojego działania jak: budżetowanie, controlling zarządczy, konsolidacja sprawozdań finansowych. Efektem tych działań powinno być zwiększenie dostępu do informacji i szybkości przetwarzania danych, optymalizacja kosztów działalności, zwiększenie poziomu obsługi klientów, szybka reakcja na potrzeby zmieniającego się rynku, obniżenie cen dostarczanych usług, przy zachowaniu bezpiecznych marż, optymalizacja standardów technicznych.
Sesję zakończyło wystąpienie przedstawiciela Elektrowni Turów, który w swoim wystąpieniu zaprezentował praktyczną realizację systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie energetycznym i osiągnięte w wyniku wdrożenia efekty. W grudniu 2002 roku zakończyło się w Elektrowni Turów S.A. wdrożenie Integracyjnego Systemu Informacyjnego stanowiącego wsparcie dla procesów budżetowania w elektrowni oraz monitorowania i analizy pracy układów technologicznych. W trakcie realizacji projekt podlegał licznym zmianom reagując na zmieniającą się rzeczywistość oraz potrzeby użytkowników. Budżetowanie operacyjne i strategiczne w Elektrowni Turów jest przykładem uporządkowanego podejścia do kwestii dyscyplinowania i poprawnego alokowania kosztów w ujęciu zadań budżetowych oraz generowania informacji ekonomicznych potrzebnych do zarządzania przedsiębiorstwem. Realizacja tych zamierzeń wymagała dostępu do systemów źródłowych, usystematyzowania danych i wygenerowania na ich podstawie informacji o stanie przedsiębiorstwa zarówno w ujęciu finansowym, jak i w organizacyjnym. Dzięki stworzonej aplikacji zintegrowano systemy źródłowe eksploatowane przez Elektrownię Turów S.A. i uzyskano wiedzę opartą na wiarygodnych danych ekonomiczno-finansowych i danych pochodzących z systemów obsługujących produkcję energii. Rozwiązanie to wspomaga procesy budżetowania w zakresie planowania kategorii budżetowych w obszarze operacyjnym i strategicznym oraz umożliwia szczegółowe ich monitorowanie. Dostęp do informacji odbywa się za pośrednictwem portalu.
Utrzymanie ruchu w elektrowni wymaga obecnie szerokiego zastosowania systemów informatycznych. Dzięki rozwojowi technologii, praktycznie każde urządzenie może być sterowane i kontrolowane za pomocą dedykowanego systemu komputerowego. W systemach tych gromadzone są informacje zarówno bieżące jak i historyczne dotyczące warunków pracy urządzeń i przebiegu sterowania pracą. Dane te, rozproszone w wielu systemach dotyczących tego samego obiektu, stanowią cenne źródło do podejmowania decyzji optymalizujących działalność poszczególnych bloków elektrowni. Stanowią również cenne źródło do prowadzenia analiz historycznych w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Rozwiązanie stworzone w Elektrowni Turów pozwala zgromadzić wszystkie informacje w jednym miejscu i udostępnić je w uporządkowany sposób poprzez portal informacyjny wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Ten pionierski w Polsce system, zapewnia praktycznie online’owy dostęp do danych o szybkozmiennych procesach technologicznych, łamiąc w ten sposób przyjętą konwencje, że technologie hurtowni danych nadają się tylko do wykorzystania w procesach o długim cyklu ładowania danych.
*
W trakcie konferencji odbył się konkurs na najlepszą prezentację. Prezentacje wygłaszane przez użytkowników oprogramowania SAS były oceniane przez komisję konkursową złożoną również z użytkowników oprogramowania SAS. Za najlepszą prezentację komisja uznała referat wygłoszony przez Martę Jakubowską z Elektrowni Turów pt: „Integracyjny System Informacyjny w Elektrowni Turów – historia projektu, cele biznesowe, osiągnięte efekty”. Wyróżnienia zdobyły referaty: Magdaleny Krajewskiej z GE Capital Bank S.A. „Personalizacja oferty. Model regresji logistycznej w systemie SAS” oraz Tomasza Wawrzyczka z ING Banku Śląskiego S.A. „Wdrożenie systemu Activity Base Costing w ING Bank Śląski S.A.”
W czasie konferencji miała również miejsce przedpremierowa prezentacja wersji SAS 9. Oficjalna premiera odbędzie się podczas europejskiej konferencji użytkowników oprogramowania SAS w Wiedniu (SEUGI, 17-19.06.2003), a premierę polską zapowiedziano na jesień bieżącego roku.
|
|
|
|
|