Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 8-9/2003

Numer 8-9/2003

-
sierpień, wrzesień 2003 r.
( 11.09.2003 11:29 )
Z Henrykiem Malesą, prezesem Zarządu Rafinerii Czechowice S.A., rozmawia Piotr Ginalski

- Rafineria Czechowice SA, wraz z rafineriami z Jasła i Gorlic, znalazła się w nowo utworzonej Grupie Lotos. Czy jest Pan zadowolony z takiego przebiegu wydarzeń?
- Oczywiście, że tak. Jednym ze strategicznych celów Rafinerii Czechowice było znalezienie się w obszarze silnego rynkowo podmiotu z naszego sektora. Rafineria Gdańska przedstawiła najbardziej konkretne propozycje co do planów powstania Grupy i jej konsolidacji. Pojawiały się również propozycje z Płocka, ale nigdy nie nabrały one takiego kształtu jak te z Gdańska.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:33 )
Z Jacquesem Sacreste, prezesem Elektrociepłowni „KRAKÓW” S.A. rozmawia Piotr Ginalski

- Rząd przyjął program likwidacji kontraktów długoterminowych (KDT). Jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Elektrociepłownia Kraków?
- Elektrociepłownia Kraków nie jest przeciwna samej liberalizacji rynku energii. Nie odpowiada nam natomiast sposób dochodzenia do tej liberalizacji. Projekt ustawy o rozwiązaniu KDT traktujemy jako swego rodzaju wywłaszczenie, z tytułu którego, w myśl polskiego prawa, należy się nam słuszne odszkodowanie. Tymczasem warunki wypłaty rekompensat, wg przedłożonego projektu, nie są sprawiedliwe.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:50 )
Ludzkość ponownie znajduje się na progu wielkich odkryć. Mimo imponującego postępu nauki i techniki natura wielu zjawisk fizycznych wciąż pozostaje dla nas zagadką. Należą do nich m.in. różnego rodzaju zjawiska związane z ruchem wirowym materii.
Według rosyjskich uczonych, praktycznie dowiedziony jest fakt, że w wirach zarówno wywołanych sztucznie (w różnych urządzeniach technicznych), jak i występujących w przyrodzie (np. trąbach powietrznych, piorunach kulistych czy wirach morskich) często zachodzą procesy fizyczne, których energia przekracza ilość energii doprowadzonej na ich wytworzenie.
Więcej... |  Numer 8-9/2003

( 11.09.2003 11:52 )
Dążenie do zapewnienia niezawodnych dostaw tańszej energii elektrycznej i/lub cieplnej sprzyja szybkiemu rozwojowi energetyki rozproszonej na całym świecie. Coraz liczniejsze i doskonalsze technologie energetyczne umożliwiają racjonalny wybór najkorzystniejszego rodzaju paliwa dla niezależnych źródeł, nierzadko z łatwo dostępnych, tanich zasobów lokalnych. Podobnie jak w przypadku wielkich konwencjonalnych źródeł mocy, również dla niezależnych producentów koszty pozyskania paliwa są jednym z czynników decydujących o opłacalności przedsięwzięcia. Pod tym względem zdecydowanie spośród innych opcji wyróżniają się źródła fotowoltaiczne, zasilane wszechobecną energią słoneczną.
Więcej... |  Numer 8-9/2003


<< Poprzednie  1  | < 2 > 

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator