Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 01/2004

Numer 01/2004

-
Styczeń 2004
( 11.02.2004 03:15 )
25 tysięcy rodzin woli przedpłaty

Przedpłatowy system sprzedaży energii elektrycznej w Polsce narodził się... w Toruniu mieście Mikołaja Kopernika, genialnego Polaka, który wstrzymał Słońce wzruszył Ziemię. I wszystko wskazuje na to, że będzie on równie rewolucyjny w sprzedaży energii elektrycznej jak tezy Kopernika w stosunku do opisu ówczesnego świata.
Również w Toruniu mają swoją siedzibę zakłady „APATOR”, które rozpoczęły produkcję tego rodzaju liczników energii elektrycznej, zaś Zakład Energetyczny Toruń SA miał odwagę wdrożyć je do codziennej praktyki jako pierwszy. Wszystko zaczęło się w 1996 roku.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:13 )
Kraków i Warszawa nigdy nie przepadły za sobą. Krakowianie nigdy nie pogodzili się z utrata królewskiej stołeczności. Warszawiacy ciągle – choć to dzisiaj zupełnie nierealne - obawiają się utraty prestiżu.
Ale muzyka łagodzi obyczaje. Przy synkopowanej muzyce krakowianina Jarosława Śmietany, jednego z najlepszych gitarzystów jazzowych oraz szampanie w klubie muzycznym „DRUKARNIA” na krakowskim Kazimierzu spotkali się szefowie energetyki warszawskiej i krakowskiej. Prezes Zakładu Energetycznego Kraków mającego niezmiennie od stu lat swoją siedzibę właśnie na Kazimierzu - Marian Kłysz i kierujący od roku warszawskim STOENEM - 45-letni Harry Schur, który po sprzedaży przez Skarb Państwa niemieckiemu koncernowi RWE plus 85 proc. akcji spółki niezwłocznie zastąpił Zbigniewa Bejmę, skutecznie zabiegającego o prywatyzację firmy.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:10 )
Cztery dni zajęło pracownikom EC Kraków przywrócenie do pracy wszystkich urządzeń wytwórczych, oprócz zniszczonego w pożarze turbozespołu numer 2. Trwa walka o utrzymanie niezbędnych do pracy urządzeń dodatnich temperatur na pozbawionej części zadaszenia hali maszyn.
W piątek 23 stycznia udało się uruchomić blok energetyczny numer 1 położony najbliżej miejsca awarii. Pozostałe dwa bloki energetyczne rozpoczęły pracę już pierwszej nocy po zakończeniu akcji gaszenia pożaru. Jeszcze wcześniej bo o godzinie 18, kiedy trwała jeszcze akcja straży pożarnej, ruszyła produkcja ciepła na kotłach szczytowych. Przerwa w dostawie energii elektrycznej i ciepła trwała tylko kilka godzin.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:08 )
Prawdopodobnie za rok o tej porze Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie już spółką giełdową. By lepiej sprzedać akcje przedsiębiorstwa zarząd PGNiG proponuje zmianę strategii restrukturyzacji spółki. Korekta planu zakłada wydzielenie spółki wydobywczej na przełomie 2006 i 2007 r., to jest po debiucie giełdowym grupy. Jak argumentuje prezes PGNiG Marek Kossowski, taki harmonogram będzie z korzyścią dla Skarbu Państwa i dla samej firmy.
Opóźnienie w utworzeniu spółki wydobywczej nie rodzi żadnych konsekwencji. Inaczej jest w przypadku nie powołania operatora systemu przesyłowego (OSP).
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:06 )
Po konsolidacji biznesowej nadszedł czas na konsolidację kapitałową Grupy Lotos z rafineriami w Jaśle, Czechowicach i Gorlicach. Ma to nastąpić do końca pierwszego kwartału 2004 r. Konsolidacja jest tylko etapem w drodze do głównego celu – prywatyzacji.
Prawdopodobnie większościowy pakiet akcji (ok. 60 proc.) Grupy Lotos trafi na giełdę pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. - Prywatyzacja przez giełdę jest najwłaściwszą i najszybszą do przeprowadzenia ścieżką prywatyzacji – powiedział na świątecznym spotkaniu z dziennikarzami w grudniu 2003 r. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA. – W następnej kolejności można rozważyć wejście Grupy Lotos do koncernu środkowoeuropejskiego, co wzmocniłoby pozycję strony polskiej w tym przedsięwzięciu, lub wybrać inną formę sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa.
Więcej... |  Numer 01/2004

( 11.02.2004 03:03 )
Pod koniec ubiegłego roku, kierowcy mogli tankować na 6700 stacjach paliw. Od dwóch lat przybywa ich znacznie mniej niż w latach poprzednich. To z jednej strony efekt coraz poważniejszych kosztów związanych z budową i wyposażeniem stacji, z drugiej sporego już nasycenia rynku.
W ubiegłym roku na rynku przybyło kilkadziesiąt stacji benzynowych. Rok wcześniej uruchomiono 25 stacji, zaś w 2001 r., jedynie 19. W latach 1996-1998 r. otwierano w naszym kraju średnio 500 stacji benzynowych.
Więcej... |  Numer 01/2004


<< Poprzednie  1  | < 2 >  3  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator