Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1004/-1/77/

Gazowy obrót i dystrybucja - oddzielnie. Rozwód dla dobra klienta.


Informacje Numery Numer 06/2007

Rozdzielenie działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu, czego jesteśmy właśnie świadkami, w sensie mentalnym jest większą rewolucją niż likwidacja gazowni opalanych węglem i wprowadzenie do sieci naturalnego metanu. Zresztą na terenie działania dzisiejszej Karpackiej Spółki Gazownictwa zastąpienie gazu komunalnego gazem ziemnym miało miejsce dość wcześnie, bo jeszcze przed II wojną światową.

Już w 1934 roku Rada Miasta Tarnowa podjęła uchwałę o zaprzestaniu produkcji gazu ziemnego i wprowadzeniu do sieci gazu ziemnego. Stało się to możliwe po pomyślnym ukończeniu budowy gazociągu wysokoprężnego o średnicy 250 mm i długości 76 km i pracującego na ciśnieniu nominalnym 2,5 MPa, a łączącego kopalnię Roztoki koło Jasła z Fabryką Związków Azotowych w Mościcach na przedmieściach Tarnowa właśnie. Z tego też względu zapewne w 1948 roku ulokowano w Tarnowie przedsiębiorstwo państwowe Gaz Ziemny, które nadzorowało budowę na terenie całego kraju gazociągów łączących kopalnie podkarpackie, a później także złoża rosyjskie z resztą Polski. W 1960 roku rozpoczęto budowę blisko 170-kilometrowego odcinka pierwszego w Polsce gazociągu pracującego na ciśnieniu 6,3 MPa z Lubaczowa poprzez Jarosław, Sędziszów do Tarnowa. Natomiast już w 1913 roku w Gazowni Lubelskiej swoją pierwszą pracę na stanowisku wicedyrektora podejmuje krakowianin inż. Eugeniusz Kwiatkowski, późniejszy minister przemysłu i handlu, a także minister skarbu i wicepremier twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowniczy Morskiego Portu w Gdyni.

Równo z początkiem 2007 roku rozpoczął działalność Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie (OOG) , utworzony na mocy uchwały Zarządu Karpackiej Spółki Gazownictwa z dnia 9 listopada 2006 r. i zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej Spółki z dnia 17 listopada 2006 r. Oddział funkcjonuje jako organizacyjnie wydzielona i samodzielnie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Zajmuje się obrotem gazem i - poprzez Biura Obsługi Klienta - handlową obsługą klientów. Jego zasięg pokrywa się z terenem działania Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie obejmując teren czterech województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Na nowo powróciła do użycia nazwa gazownia, którą noszą regionalne struktury OOG. W sumie jest ich osiem: Gazownia Jarosławska, Gazownia Jasielska, Gazownia Kielecka, Gazownia Krakowska, Gazownia Lubelska, Gazownia Rzeszowska, Gazownia Sandomierska i Gazownia Tarnowska.

- Aby zapewnić sprawne i nieprzerwane funkcjonowanie Spółki, zarówno w zakresie działalności handlowej, jak i dystrybucyjnej, dokonaliśmy podziału funkcji na te: wykonywane przez Oddział Obrotu Gazem, realizowane przez obszar dystrybucji na rzecz Oddziału Obrotu Gazem i realizowane przez Oddział Obrotu Gazem na rzecz dystrybucji – mówi Bogdan Pastuszko prezes Zarządu Karpackiej Spółki Gazownictwa. Formalno-prawne utworzenie Oddziału Obrotu Gazem to dopiero pierwszy etap procesu integracji działalności handlowej w ramach PGNiG SA oraz przekształcenia spółek gazownictwa w operatora sieci dystrybucyjnej. Obecnie rozpoczęliśmy już drugi etap działań, tj. wniesienia Oddziału Obrotu do tymczasowej Karpackiej Spółki Obrotu Gazem Sp. z o.o. 1 stycznia 2007 roku 742 pracowników przeszło do Oddziału Obrotu Gazem w trybie art. 231 Kodeksu Pracy.

- Wyzwaniem, które nadal stoi przed nami, jest skuteczne doprowadzenie do tego, by 30 czerwca 2007 r. sfinalizować rozdzielenie obrotu i dystrybucji i to w taki sposób, żeby funkcjonowanie w „nowej rzeczywistości” było jak najmniej dotkliwe dla naszych klientów – podkreśla prezes Pastuszko.

Gazownia Jarosławska

Obejmuje powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski, gmina miejska i wiejska Dynów w powiecie rzeszowskim oraz gmina wiejska Nozdrzec w powiecie brzozowskim.


liczba odbiorców 70 tys.
ilość sprzedawanego gazu 85 mln m sześc.
ilość gmin 35
ilość gmin zgazyfikowanych 31
% gazyfikacji 89


Gazownia Jasielska

Obejmuje powiaty: bieszczadzki, brzozowski, gorlicki, jasielski, krośnieński, leski, limanowski, nowosądecki, sanocki oraz część powiatów: nowotarskiego, przemyskiego i rzeszowskiego.


liczba odbiorców 190 tys.
ilość sprzedawanego gazu 305 mln m sześc.
ilość gmin 95
ilość gmin zgazyfikowanych 76
% gazyfikacji 80


Gazownia Kielecka

Obejmuje powiaty: buski, kielecki, starachowicki, skarżyski, jędrzejowski, pińczowski, kazimierski, ostrowiecki bez gminy Ćmielów, konecki bez gmin Fałków i Gowarczów, włoszczowski bez gmin Kluczewsko, Secemin, Radków, Moskorzew, miechowski bez gminy Gołcza, a także gminy Oleśnica i Szydłów w powiecie staszowskim oraz gminy Koszyce i Pałecznica w powiecie proszowickim.


liczba odbiorców 122 tys.
ilość sprzedawanego gazu 207 mln m sześc.
ilość gmin 97
ilość gmin zgazyfikowanych 35
% gazyfikacji 36


Gazownia Krakowska

Obejmuje miasto Kraków oraz powiaty: krakowski, wielicki, suski, limanowski, nowotarski, proszowicki, myślenicki, tatrzański i chrzanowski.


liczba odbiorców 354 tys.
ilość sprzedawanego gazu 371 mln m sześc.
ilość gmin 66
ilość gmin zgazyfikowanych 55
% gazyfikacji 83


Gazownia Lubelska

Obejmuje powiaty: rycki, lubartowski, puławski, opolsko-lubelski, kraśnicki, lubelski, krasnostawski, chełmski, świdnicki, łęczyński i włodawski.


liczba odbiorców 182 tys.
ilość sprzedawanego gazu 204 mln m sześc.
ilość gmin 110
ilość gmin zgazyfikowanych 66
% gazyfikacji 66,6


Gazownia Rzeszowska

Obejmuje miasto Rzeszów oraz powiaty: leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski, mielecki, kolbuszowski i rzeszowski.


liczba odbiorców 155 tys.
ilość sprzedawanego gazu 190 mln m sześc.
ilość gmin 47
ilość gmin zgazyfikowanych 46
% gazyfikacji 98


Gazownia Sandomierska

Obejmuje powiaty: sandomierski, opatowski, tarnobrzeski, stalowowolski, niżański, zamojski, tomasowski, biłgorajski, janowski, hrubieszowski a także część: staszowskiego, ostrowieckiego, buskiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, lubaczowskiego, rzeszowskiego krasnostawskiego, lubelskiego.


liczba odbiorców 130 tys.
ilość sprzedawanego gazu 210 mln m sześc.
ilość gmin 134
ilość gmin zgazyfikowanych 91
% gazyfikacji 67


Gazownia Tarnowska

Obejmuje powiaty: brzeski, bocheński bez gminy Drwinia, dębicki, dąbrowski, tarnowski oraz gminy Wadowice Górne i Radomyśl Wielki należące do powiatu mieleckiego.


liczba odbiorców 151 tys.
ilość sprzedawanego gazu 233 mln m sześc.
ilość gmin 45
ilość gmin zgazyfikowanych 45
% gazyfikacji 100


Rozdzielenie obrotu i dystrybucji ma służyć otwarciu rynku i wytyczeniu pola dla otwartej konkurencji dla dostawców gazu, zaś odbiorcom ma dać możliwość swobodnego wyboru dostawcy i jego oferty. Będzie to jednak możliwe tam gdzie istnieją gazociągi i infrastruktura dystrybucyjna.

Karpacka Spółka Gazownictwa i jej klienci są w tej szczególnej i szczęśliwej sytuacji, że na ich obszarze przebiega jeden z głównych gazociągów krajowego systemu przesyłowego, zasilany gazem rodzimym jak i importowanym. Zlokalizowana jest tu bogata infrastruktura w postaci gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych, tłoczni i magazynów gazu, stacji redukcyjno – pomiarowych I i II stopnia. Jest to jeden z najbardziej zgazyfikowanych rejonów Polski. Wskaźnik gazyfikacji gazem przewodowym sięga tu 65,7 proc. - przy średniej krajowej na poziomie ledwie 41 proc. Warto tu zauważyć, iż na terenie obejmującym Gazownię Tarnowską, wskaźnik gazyfikacji sięga 100 proc. czyli jest to obszar, gdzie rynek w sposób techniczny otwarty zostanie w całości, a konkurencja może być pełna. Na terenie działania pozostałych gazowni wskaźniki te wynoszą odpowiednio:

Gazownia Rzeszowska: 98 proc

Gazownia Jarosławska: 89 proc.

Gazownia Krakowska: 83 proc.

Gazownia Jasielska: 80 proc.

Gazownia Sandomierska: 67 proc.

Gazownia Lubelska: 66,6 proc.

Gazownia Kielecka: 36 proc.

(J.B.)




| Powrót |

Artykuł opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/1004/-1/77/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002