Artyku³ opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/890/-1/71/

PGNiG z³o¿y³o oferty na dwa bloki koncesyjne na prace poszukiwawcze w Egipcie


Informacje Numery Numer 12/2006

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) z³o¿y³o oferty na dwa bloki koncesyjne na prace poszukiwawcze w Egipcie w przetargu og³oszonym przez pañstwow± firmê Egyptian General Petroleum Corporation (EGPC).

PGNiG jest zainteresowane dwoma blokami koncesyjnymi zlokalizowanymi w zachodniej czê¶ci Pustyni Egipskiej. Decyzjê o udziale w przetargu podjêto po dokonaniu szczegó³owej analizy dokumentacji dostêpnej w „Data Room” w Kairze. Jednocze¶nie, w zwi±zku z zakwalifikowaniem spó³ki do kolejnego etapu w przetargu na obszary koncesyjne w Libii, PGNiG analizuje materia³y w celu z³o¿enia oferty w tym postêpowaniu. Delegacja PGNiG odby³a ju¿ wizytê w "Data Room" w Trypolisie w celu pozyskania dostêpnych informacji geologicznych i geofizycznych. Obecnie przeprowadzona jest szczegó³owa analiza dokumentacji i na tej podstawie podjêta zostanie w grudniu 2006 r. decyzja o dalszym udziale w przetargu.

Ponad 100 naukowców z czo³owych polskich uczelni wesz³o do rad nadzorczych spó³ek skarbu pañstwa. Kilkuset doktorów ekonomii i prawa ustawi³o siê ju¿ w kolejce do 300 pañstwowych przedsiêbiorstw, które maj± byæ wkrótce przekszta³cone w spó³ki - napisa³a Gazeta Wyborcza. - Te osoby maj± ogromn± wiedzê z zakresu prawa, ekonomii i finansów - ocenia wiceminister skarbu Micha³ Krupiñski, który bierze udzia³ w rozmowach kwalifikacyjnych. Obsadzaj±c naukowców w radach nadzorczych spó³ek, minister skarbu wprowadza w ¿ycie pomys³ premiera. Zarz±dy spó³ek nie zawsze s± zadowolone z naukowców w radach.

Polska uzale¿nia podpisanie porozumienia o powo³aniu spó³ki buduj±cej most energetyczny od udzia³u w budowie nowej elektrowni j±drowej na Litwie. Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Lietuvos Energija parafowali porozumienie w sprawie budowy tzw. mostu energetycznego ³±cz±cego oba kraje. Teraz przedstawiciele obu firm opracuj± umowê akcjonariuszy i samej spó³ki. O udziale naszego kraju w tym przedsiêwziêciu kilka tygodni temu rozmawiali prezydenci Polski i Litwy w Wilnie. Projekt po³±czenia systemów energetycznych i nowej elektrowni s± ze sob± powi±zane. Litwa bêdzie zmuszona do importu energii po zamkniêciu w 2010 roku jedynej swojej elektrowni j±drowej w Ignalinie, która zaopatrywa³a te¿ £otwê i Estoniê. Na jej miejsce ma wybudowaæ now±. Litewska prasa pisze, ¿e w³adze w Wilnie zgadzaj± siê na udzia³ Polski w tym projekcie i gotowe s± w tej sprawie negocjowaæ z £otw± i Estoni±. Wed³ug ministra gospodarki Litwy Vytasa Navickasa, którego wypowied¼ przytacza dziennik gospodarczy " Verslo ¯inios", Polska powinna wyra¼nie okre¶liæ swój udzia³ w budowie. Doda³ te¿, ¿e gdyby Polska przyst±pi³a do projektu, rozwa¿ono by powstanie reaktora o wiêkszej mocy.

Czeski tygodnik Euro poda³, ¿e Ministerstwo Finansów, które w Czechach odpowiada za prywatyzacjê, przedstawi³o warianty sprzeda¿y papierów CEZ-u. Pierwszy z wariantów zak³ada wprowadzenie akcji koncernu na gie³dê, wtedy warte 38 mld koron (5,25 mld z³) papiery CEZ-u mog³yby trafiæ tak¿e na GPW. Analitycy, których opiniê przytoczy³ tygodnik Euro s± zdania, ¿e optymalnym rozwi±zaniem by³oby odkupienie 7 proc. akcji przez sam CEZ. Potem papiery te zosta³yby umorzone. Czeski rz±d zyska³by w ten sposób zapisane w bud¿ecie 30 mld koron, a jednocze¶nie jego udzia³y w CEZ-ie zmniejszy³yby siê z obecnych 67,6 proc. tylko do ok. 65,2 proc. Gdyby akcje sprzedano inwestorom, pañstwowy pakiet akcji skurczy³by siê do ok. 60,6 proc.
Drugim wariantem prywatyzacji mia³oby byæ rozpisanie miêdzynarodowego przetargu, w którym wziêliby udzia³ tacy europejscy potentaci energetyczni, jak niemiecki E. ON czy francuski EdF. Dziêki takiemu rozwi±zaniu istnia³aby szansa na wywindowanie ceny papierów CEZ-u, co mia³oby spore znaczenie z punktu widzenia czeskich finansów publicznych.

Amerykañski senator Richard Lugar wezwa³ NATO do zaanga¿owania siê w poprawê energetycznego bezpieczeñstwa swoich pañstw cz³onkowskich. Richard Lugar chce ¿eby NATO traktowa³o odciêcie dostaw, np. ropy naftowej lub gazu ziemnego do kraju cz³onkowskiego, jak zagro¿enie, na które nale¿y odpowiedzieæ zgodnie z artyku³em V statutu NATO nakazuj±cego solidarn± wzajemn± obronê. Wed³ug senatora wykorzystuj±cy energiê jako broñ mo¿e zniszczyæ gospodarkê kraju i spowodowaæ setki lub nawet tysi±ce ofiar. Uwa¿a on, i¿ sojusz musi zadeklarowaæ, ¿e obrona przed takim atakiem to obowi±zek wynikaj±cy z artyku³u V karty NATO. Zdaniem Lugara, aby skutecznie pomagaæ krajom - ofiarom ataku energetycznego, nale¿y szukaæ alternatywnych ruroci±gów do przesy³u gazu i ropy, ale tak¿e nowych, alternatywnych ¼róde³ energii.

Odkryte krajowe zasoby gazu wynosz± dzi¶ 106 mld m sze¶c., czyli tyle, ile Polska zu¿ywa w siedem lat. Ale prognozy wskazuj± na pok³ady na 70 lat. Rocznie w Polsce zu¿ywa siê obecnie 14,4 mld m sze¶c. gazu. Blisko 30 proc. pochodzi z krajowego wydobycia. - Wydobycie koncentruje siê wokó³ dwóch o¶rodków. Niedaleko Zielonej Góry jest 17 kopalñ gazowych i 10 ropno-gazowych. W rejonie po³udniowo-wschodniej Polski mamy ich odpowiednio 24 i 20. Do tego dochodz± nowe z³o¿a odkryte w Wielkopolsce, przede wszystkim w Ko¶cianie, Broñsku i Wielichowie - wyja¶nia Tomasz Jaskólski, dyrektor departamentu eksploatacji z³ó¿ PGNiG. W tej chwili odkryte i opisane polskie zasoby gazu szacuje siê na 106 mld m sze¶c. Udostêpnione do odwiertów jest 80 mld. - W naszym prospekcie emisyjnym zapisali¶my, ¿e w 2008 roku zwiêkszymy nasze roczne wydobycie do 5,5 mld m sze¶c. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, i ten cel zrealizujemy - zapowiada Tomasz Jaskólski. PGNiG przeznacza rocznie ok. 500 mln z³ na prace poszukiwawcze nowych z³ó¿. Nowo odkryte na terenie zachodniej Polski zalegaj± na g³êboko¶ci ponad 3 tys. m, a koszt jednego odwiertu to wydatek oko³o 20 mln z³. Dodatkowo rocznie 300-400 mln z³ idzie na inwestycje wspomagaj±ce. Tomasz Jaskólski podaje, ¿e wed³ug prognoz powinno byæ u nas jeszcze bilion metrów sze¶ciennych gazu! Tyle ¿e te z³o¿a wystêpuj± na bardzo du¿ych g³êboko¶ciach. - Daje to jednak podstawê do prowadzenia dalszych prac poszukiwawczych w Polsce. Miêdzy innymi na podstawie tych danych przyst±piono do nich w Wielkopolsce, gdzie odkryto du¿e z³o¿a w okolicach Ko¶ciana - opowiada Jaskólski. Dzi¶ to z³o¿e ma wielko¶æ 13 mld m sze¶c., jest ju¿ eksploatowane i po³±czone 110-km ruroci±giem m.in. z zielonogórsk± elektrociep³owni±, zapewniaj±c ogrzewanie tego miasta. Ruroci±g koñczy siê w ¯arach, zasilaj±c m.in. najwiêksz± w Polsce fabrykê p³yt wiórowych - Kronopol.

Wg planów PGNiG na zap³atê za dro¿szy gaz z Rosji zrzuc± siê przedsiêbiorstwa, aby w ten sposób oszczêdziæ ludno¶ci wzrostu cen - napisa³a Gazeta Wyborcza. Jest bardzo prawdopodobne, ¿e od przysz³ego roku gaz dla klientów PGNiG zdro¿eje o 10 proc. - przyzna³ minister gospodarki Piotr Wo¼niak. Tak oceni³ konsekwencje umów, które podpisa³o w Moskwie PGNiG. Wg dziennika "Kommiersant" który powo³a³ siê na "¼ród³o zbli¿one do negocjacji" z PGNiG, cena gazu dostarczanego do Polski przez Gazprom w 2007 roku wyniesie 270-290 dolarów za 1000 metrów sze¶ciennych.

Akcjonariusze Po³udniowego Koncernu Energetycznego SA - podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spó³ki odbywaj±cej siê w dwóch czê¶ciach 14 i 21 listopada w Jaworznie - zaakceptowali szczegó³owe warunki emisji obligacji na budowê bloku 460 MW w Elektrowni £agisza. Pierwsza seria obligacji PKE zostanie wyemitowana w ci±gu kilku tygodni, po ustanowieniu zabezpieczeñ. Spó³ka do 2009 roku wyemituje obligacje o warto¶ci nie wy¿szej ni¿ 650 mln z³. Organizatorami emisji oraz podmiotami gwarantuj±cymi objêcie obligacji na rynku pierwotnym s±: Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank BPH SA oraz BRE Bank SA. Program emisji zostanie zrealizowany w sze¶ciu seriach.

Wytwórcy energii elektrycznej ostro krytykuj± projekt ustawy okre¶laj±cej zasady rozwi±zywania kontraktów d³ugoterminowych (KDT) przygotowany przez resort gospodarki. Opracowany przez rz±d projekt ustawy maj±cej rozwi±zaæ KDT-y, wed³ug bran¿y energetycznej jest nie do przyjêcia. Jeden z przepisów mówi, ¿e w grupach zintegrowanych pionowo KDT-y samoczynnie znikaj±. Bêdzie to dotyczyæ np. Polskiej Grupy Energetycznej, która jest obecnie tworzona. W jej sk³ad ma wej¶æ BOT - najwiêkszy wytwórca energii w kraju. Co wiêcej, firma ta po³±czy siê z PSE i nie dostanie ¿adnej rekompensaty za rozwi±zanie kontraktów. Prezes BOT Pawe³ Skowroñski uwa¿a, ¿e obni¿y to warto¶æ ca³ej Grupy. Po³udniowy Koncern Energetyczny tak¿e domaga siê zmian w projekcie ustawy. Wed³ug zarz±du spó³ki, zaproponowane przepisy zagra¿aj± sytuacji finansowej spó³ki, poniewa¿ KDT-y stanowi± dla PKE zabezpieczenie kredytów, których kwota przekracza obecnie miliard z³otych. Koncern obawia siê, ¿e wraz z likwidacj± kontraktów banki mog± za¿±daæ natychmiastowej sp³aty ca³ego zad³u¿enia firmy. Niemiecka spó³ka EnBW, która jest powi±zana kapita³owo z Elektrociep³owni± w Zielonej Górze stwierdzi³a, ¿e przyjêcie projektu w obecnym kszta³cie w sposób bezprawny pozbawi EnBW zwrotu z kapita³u zainwestowanego w polsk± firmê, przez co rozwi±zanie KDT-ów bêdzie niezgodne z konstytucj±.

Ministerstwo Gospodarki planuje, ¿e ju¿ za 4-5 lat do naszego kraju bêdzie dociera³ gaz ze Skandynawii. Gaz ma trafiaæ do nas gazoci±giem ze Szwecji oraz w formie skroplonej statkami. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê, ¿e nie ma jeszcze nawet projektu gazoci±gu, a studium wykonalno¶ci gazoportu jest gotowe tylko we wstêpnej wersji, a to stawia pod znakiem zapytania realizacjê planów Ministerstwa Gospodarki. Mimo to ministerstwo liczy, ¿e obie inwestycje zostan± przygotowane na czas, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdo³a zawrzeæ nowe kontrakty na import gazu. - Z dostêpnych prognoz zu¿ycia gazu wynika, ¿e prawdopodobnie w 2010 - 2011 roku na polskim rynku bêdzie miejsce na dodatkowy import oko³o 5 - 5,5 mld m sze¶c. gazu rocznie. Planujemy, ¿e ten surowiec dotrze do wybrze¿a ze Skandynawii dziêki nowemu ruroci±gowi oraz terminalowi - mówi c Tomasz Stêpieñ z zespo³u ds. dywersyfikacji dostaw surowców Ministerstwa Gospodarki. MG zak³ada, ¿e pocz±tkowo terminal LNG umo¿liwi odbiór do 2,5 mld m sze¶c. gazu rocznie, ale bêdzie go mo¿na rozbudowaæ o kolejne bloki regazyfikacyjne do docelowej mocy 7,5 mld m sze¶c.

Energetyka Dwory, producent i dystrybutor energii elektrycznej i cieplnej, rozbudowuje grupê kapita³ow±. Niedawno Energetyka Dwory kupi³a Bioelektrowniê Hydropol z Tarnowa - firmê specjalizuj±c± siê w produkcji zielonej energii wytwarzanej z biomasy. Energetyka Dwory, jest w 100 proc. zale¿na od gie³dowej Firmy Chemicznej Dwory, liczy na przejêcie spó³ek od Ministerstwa Skarbu Pañstwa, znajduje siê na li¶cie chêtnych do kupna Elektrociep³owni Tychy. Po 10 miesi±cach tego roku Energetyka Dwory zarobi³a na czysto prawie 15 mln z³. Energetyka podkre¶la, ¿e jest jednym z najtañszych dostawców energii cieplnej w kraju. Rocznie firma sprzedaje 3,8 mln GJ energii przy jednostkowej cenie 15,4 z³. Firma zarz±dza 50 km w³asnej sieci cieplnej i 200 km sieci energetycznych. 70 proc. wyprodukowanego ciep³a i energii jest odbierane przez g³ównego w³a¶ciciela - Firmê Chemiczn± Dwory.

Bydgoszcz oraz gminy Szubin, Nak³o, Solec Kujawski i Koronowo pozbywaj± siê niemieckiego inwestora - firmy MVV- z Komunalnego Przedsiêbiorstwa Energetyki Cieplnej. Umowa wspólników wypowiedziana zosta³a przez obie strony. Boles³aw Grygorewicz, zastêpca prezydenta miasta poinformowa³ ¿e powodem jest to, i¿ niemiecka spó³ka nie wykonuje swoich zobowi±zañ wynikaj±cych z umowy. - MVV Polska jest rozczarowana sposobem, w jaki traktowani s± w Bydgoszczy zagraniczni inwestorzy - napisa³ z kolei w specjalnym o¶wiadczeniu Ryszard Radomski, prezes zarz±du MVV Polska. - Prezydent podejmuje ryzykowne decyzje, które mog± prowadziæ do powa¿nych konsekwencji prawnych. - Osi±gnêli¶my cel, firma wraca do nas - mówi Grygorewicz. - Jeste¶my gotowi wykupiæ niemieckie udzia³y po nominalnej cenie.

Wroc³awski oddzia³ Alstom Power zmodernizuje generatory w ukraiñskich elektrowniach j±drowych. Alstom Power z Wroc³awia zmodernizuje piêæ generatorów w ukraiñskich elektrowniach j±drowych za kilkana¶cie milionów euro. Prace dla ukraiñskiej NAEK Energoatom potrwaj± do marca 2009 r.

Szef BOT namawia ministra skarbu, by wzmocni³ narodowego czempiona. Zdaniem PSE, nadwy¿ka mocy to nie s³abo¶æ, lecz atut przysz³ej grupy.

Zdaniem dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Lecha Ma³eckiego, w najbli¿szym czasie nie bêdzie gwa³townego wzrostu cen energii. Ceny bêd± ros³y tak, jak dotychczas - ok. 3 proc. rocznie, z uwzglêdnieniem inflacji, co gwarantuje to rozporz±dzenie Ministra Finansów.

Rz±d realizuje program dla sektora elektroenergetycznego. Zgodnie z obecnymi przepisami, za³ogi ³±czonych spó³ek dostan± za darmo 15 proc. udzia³ów w swoich rodzimych przedsiêbiorstwach. Aby zyskaæ poparcie pracowników z tej bran¿y, rz±d obiecuje im dodatkowo rozdmuchane pakiety socjalne i utrzymanie wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Rz±dowe obietnice mog± kosztowaæ pañstwow± energetykê ³±cznie 4-5 mld z³. Eksperci uwa¿aj±, ¿e odbije siê to negatywnie na kieszeniach wszystkich konsumentów.

Unia Europejska powinna w sprawach dotycz±cych polityki energetycznej mówiæ jednym g³osem - powiedzia³a w Berlinie Angela Merkel. Dziêki temu Europa ma "w sposób zdecydowany przeciwstawiaæ siê próbom wykorzystywania dostaw energii jako instrumentu politycznego nacisku". Merkel zapowiedzia³a, ¿e podczas negocjacji z Rosj± na temat nowego uk³adu o wspó³pracy i partnerstwie bêdzie naciska³a na "jasne sformu³owania" dotycz±ce energii. Przypomnia³a, ¿e Rosja nie jest obecnie gotowa do ratyfikowania europejskiej karty energetycznej, "czego ¿yczyliby¶my sobie". "Potrzebne jest nam bezpieczeñstwo energetyczne, nie dla poszczególnych krajów, lecz dla ca³ej Unii Europejskiej" - powiedzia³a szefowa niemieckiego rz±du. Zastrzeg³a, ¿e ¿adne projekty energetyczne nie mog± byæ skierowane przeciwko innym cz³onkom UE. Zdaniem niektórych polityków, Niemcy buduj±c z Rosjanami gazoci±g ba³tycki sprzeniewierzaj± siê zasadzie europejskiej solidarno¶ci.

17 kopalñ Kompanii Wêglowej dusi siê nagromadzonym na zwa³ach wêglem. Jednocze¶nie z powodu braku wêgla dwóm koksowniom i kilku elektrowniom grozi wstrzymanie pracy. PKP Cargo, jedyny przewo¼nik zakontraktowany przez Kompaniê, wozi tymczasem kruszywa i buraki. Sytuacja zatrudniaj±cej blisko 67 tys. osób Kompanii Wêglowej (KW) pogarsza siê z tygodnia na tydzieñ. W pa¼dzierniku nie zdo³a³a dostarczyæ odbiorcom 800 tys. ton wêgla. W listopadzie nie wy¶le ponad pó³tora miliona ton. Wed³ug ¶redniej ceny wêgla z wrze¶nia w sprzeda¿y krajowej (168,93 z³ za tonê) oznacza to zmniejszenie przychodów koncernu o blisko æwieræ miliarda z³otych. Wszystko z powodu braku wagonów, których zaczê³o brakowaæ PKP Cargo. K³opoty z transportem wêgla dodatkowo utrudni± wiceministrowi gospodarki Paw³owi Poncyljuszowi rozmowy ze zwi±zkowcami w sprawie reformy górnictwa.

Premier przyzna³, ¿e Katowice by³yby dobr± lokalizacj± dla siedziby PKE, doda³ jednak, ¿e inne miasta, takie jak Kraków, Wroc³aw czy Stalowa Wola równie¿ maj± swoje atuty. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapad³y. Niedawno wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak stwierdzi³, ¿e koncern nazywany roboczo Grup± Po³udnie bêdzie mia³ prost± konstrukcjê w³asno¶ciow± i z jego utworzeniem nie powinno byæ ¿adnych problemów. Brak decyzji co do tego, gdzie ma byæ siedziba koncernu, opó¼nia prace nad jego utworzeniem. W sk³ad grupy, zgodnie z za³o¿eniami rz±du wejd± cztery przedsiêbiorstwa. Najwiêkszym z nich bêdzie Po³udniowy Koncern Energetyczny. Po³±czy siê on z dwiema spó³kami dystrybucyjnymi: Enion i Energia-Pro. Do³±czy do nich tak¿e Elektrownia Stalowa Wola. Wed³ug za³o¿eñ Ministerstwa Gospodarki tak utworzona grupa ma zacz±æ funkcjonowaæ od stycznia 2007 r., jednak ten termin wydaje siê coraz mniej prawdopodobny.

Od 4 do 6 mln euro chce zainwestowaæ w podciechanowskiej Go³otczy¼nie austriacka firma Systrat Eco Doradztwo i Inwestycje. Austriacy planuj± budowê zak³adu, który bêdzie produkowa³ energiê np. z... przeterminowanych serów i mas³a. Odpowiedni± umowê Austriacy podpisali z wójtem gminy Soñsk. Budowa ma rozpocz±æ siê na prze³omie zimy i wiosny przysz³ego roku. Zak³ad w Go³otczy¼nie ma produkowaæ pr±d i biogaz. Ten ostatni ma byæ u¿ywany do ogrzewania mieszkañ. Energia bêdzie produkowana z tzw. biomasy (np. kukurydzy czy li¶ci buraków cukrowych), a tak¿e z przeterminowanych artyku³ów spo¿ywczych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w przysz³ym roku og³osiæ przetarg na informatyczny system bilingowy. Wed³ug szacunków spó³ki, warto¶æ przetargu mo¿e wynie¶æ wiêcej ni¿ „kilkadziesi±t milionów z³otych". Nieoficjalnie mówi siê o kwocie oko³o 100 mln z³.

Instalacjê do produkcji energii z biogazu uruchomi³a na komunalnym wysypisku ¶mieci w Legnicy polsko-brytyjska spó³ka ENER-G Polska. Instalacja kosztowa³a blisko 6 mln z³, eksploatacja biogazu (g³ównie metanu) ma trwaæ ok. 15 lat. Rocznie przetworzonych zostanie blisko 2 mln m sze¶c. biogazu, który nastêpnie pos³u¿y do produkcji pr±du. Dziêki temu rocznie powstanie 3,2 mln kWh energii, który z kolei zostanie odsprzedawany legnickiemu zak³adowi energetycznemu. Ta produkcja zaspokoi energetyczne potrzeby blisko 2 tys. gospodarstw domowych. Inwestor, firma ENER-G Polska, jest czê¶ci± grupy zajmuj±cej siê wytwarzaniem ekologicznej energii. W Wielkiej Brytanii posiada oko³o 30 instalacji produkuj±cych energiê odnawialn±. Koncern dzia³a te¿ w Hiszpanii i Holandii. W³a¶cicielem wysypiska jest spó³ka LPGK, która w ca³o¶ci nale¿y do gminy Legnica. W zamian za udostêpnienie inwestorowi 16 ha ¶mietniska gminna spó³ka bêdzie mia³a udzia³y w przychodach ze sprzeda¿y pr±du.

Winuel, spó³ka zale¿na Emaksu podpisa³a kontrakt z krakowskim oddzia³em Enionu. Umowa dotyczy dostarczenia i wdro¿enia systemu wspomagaj±cego monitorowanie i kontrolê zu¿ycia energii elektrycznej. Obejmuje ona tak¿e dostawê kompleksowej infrastruktury systemowej, udzielenie licencji oraz szkolenie pracowników. Jej warto¶æ to 0,95 mln z³.

Przychody brutto z prywatyzacji wed³ug stanu na 31 pa¼dziernika 2006 roku wynios³y 571,1 mln z³, czyli 10,4 proc. planu na ca³y rok. Przychody netto wynios³y 418,36 mln z³, co stanowi 9,8 proc. planu. Resort skarbu skorygowa³ jednak niedawno prognozy przychodów z prywatyzacji na 2006 rok do 1 mld z³ z 5,5 mld z³ planowanych wcze¶niej. MSP szacuje, ¿e w 2007 roku przychody z prywatyzacji wynios± 3 mld z³, z czego do bud¿etu pañstwa trafi 2,3 mld z³. Resort oczekuje te¿, ¿e w 2007 roku przychody z dywidend wynios± oko³o 3,15 mld z³.

NIK bardzo krytycznie oceni³a przekszta³cenia w³asno¶ciowe w polskim sektorze elektroenergetycznym. Wed³ug niej zmiany zamiast poprawiæ bezpieczeñstwo kraju, pogarsza³y je. Zdaniem Najwy¿szej Izby Kontroli winê za to ponosz± kolejni ministrowie skarbu, którzy urzêdowali w latach 2000 - 2005. Jednocze¶nie NIK szczegó³owo odniós³ siê do prywatyzacji Elektrowni Skawina i Elektrociep³owni Bia³ystok. Zdaniem Izby Skarb Pañstwa straci³ na prywatyzacji tych spó³ek ponad 62 miliony z³otych i w zwi±zku z tym NIK skierowa³a do prokuratury dwa zawiadomienia o mo¿liwo¶ci pope³nienia przestêpstwa. W ocenie Izby w pierwszym przypadku ministerstwo skarbu zaakceptowa³o cenê akcji ni¿sz± o ponad dwie trzecie od warto¶ci ustalonej w postêpowaniu prywatyzacyjnym. Skarb pañstwa straci³ ponad 36 mln z³ plus warto¶æ niesprzedanych akcji na kwotê 15,4 mln z³. W elektrociep³owni Bia³ystok zdaniem NIK resort skarbu wybra³ mniej korzystn± ofertê, przez co straci³ ponad 28,6 mln z³.

Rzeszowski Zak³ad Energetyczny ma zyskaæ na wej¶ciu do Polskiej Grupy Energetycznej, a z Warszawy do stolicy Podkarpacia ma byæ przeniesiona siedziba Spó³ki Akcyjnej Elektrownie Szczytowo-Pompowe.

Przedsiêbiorstwo Poszukiwañ i Eksploatacji Z³ó¿ Ropy i Gazu Petrobaltic z Grupy Lotos uzyska³o koncesjê na dwudziestoletni± eksploatacjê z³o¿a gazu ziemnego B6. Z³o¿e jest po³o¿one w polskiej strefie ekonomicznej Ba³tyku, 75 kilometrów na pó³noc od £eby. Zasoby z³o¿a B6 szacowane s± na ok. 1800 mln m sze¶c. Petrobaltic uzyska³ te¿ decyzj± ministra ¶rodowiska przed³u¿enie koncesji na poszukiwania gazu i ropy w rejonie Gotlandia po³o¿onym we wschodniej czê¶ci obszaru morskiego RP.

Polska bêdzie siê domaga³a wyk³adni ocen oddzia³ywania gazoci±gu pó³nocnego na ¶rodowisko. Chcemy tak¿e uczestniczyæ w ocenie wp³ywu tego gazoci±gu na Morze Ba³tyckie - zapowiedzia³ minister ¶rodowiska Jan Szyszko na konferencji prasowej. Doda³, ¿e budowa gazoci±gu mo¿e siê bardzo negatywnie odbiæ na zasobach naturalnych morza, poniewa¿ na jego dnie spoczywaj± niebezpieczne ¶rodki bojowe z okresu II wojny ¶wiatowej. Z postanowieñ konwencji ONZ z Espoo wynika, ¿e inwestycja mog±ca mieæ ponadgraniczny wp³yw na ¶rodowisko naturalne, powinna byæ zaakceptowana przez wszystkie zainteresowane strony. Rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream przekaza³o siedmiu krajom nadba³tyckim, w tym Polsce, szczegó³owe plany budowy gazoci±gu.

Prawie 11 mld z³ do roku 2019 zamierza zainwestowaæ Po³udniowy Koncern Energetyczny SA w nowoczesne, ekologiczne instalacje do produkcji energii - poinformowa³ dyrektor ds. produkcji i polityki ekologicznej PKE Kazimierz Szynol. - Bêdziemy zastêpowaæ najstarsze i najbardziej wyeksploatowane, najmniej efektywne bloki energetyczne. 30 proc. funduszy pochodziæ bêdzie ze ¶rodków w³asnych, a reszta z banków komercyjnych i Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska - powiedzia³ Szynol.

W³oska firma FVH planuje przeniesienie do Stoczni Gdañsk (SG) produkcji statków do przewozu gazu LPG. Na pocz±tek mo¿liwa jest budowa czterech gazowców, pó¼niej, kiedy inwestor pozna stoczniê, mog± siê pojawiæ kolejne zamówienia — mówi Andrzej Jaworski, prezes SG. FVH jest w³osk± firm± rodzinn± o rocznych dochodach wysoko¶ci 350 mln EUR. Oprócz rynku stoczniowego obecna jest w sektorze rybo³ówstwa, bran¿y spo¿ywczej i transportu kolejowego. W³osi maj± obj±æ 20 proc. podwy¿szonego kapita³u stoczni. Pawe³ Brzezicki, prezes Agencji Rozwoju Przemys³u, akcjonariusza SG, mówi, ¿e decyzja o wprowadzeniu nowego inwestora do spó³ki mo¿e zostaæ podjêta po analizach przez radê nadzorcz± za kilka tygodni.

Dokoñczenie znajdziesz w wydaniu papierowym. Zamów prenumeratê miesiêcznika ENERGIA GIGAWAT w cenie 108 z³ za ca³y rok, 54 z³ - za pó³ roku lub 27 z³ - za kwarta³. Mo¿esz skorzystaæ z formularza, który znajdziesz tutaj

Zamów prenumeratê




| Powrót |

Artyku³ opublikowany pod adresem:     http://gigawat.net.pl/article/articleprint/890/-1/71/

Copyright (C) Gigawat Energia 2002