Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 06/2007
Nowa stacja CNG w Świdniku. Gazowy napęd coraz popularniejszy.
|
|
15 maja 2007 r. otwarto kolejną stację tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) do pojazdów. Stacja powstała przy Al. Tysiąclecia 8 w Świdniku i należy do Gazowni Lubelskiej.
|
Nowa stacja CNG to już dwudziesta trzecia ogólnodostępna stacja tankowania sprężonego gazu ziemnego w Polsce i dziesiąta wybudowana przez Karpacką Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. należącą do Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).
Powód do dumy
Świdnicka stacja jest jedną z najnowocześniejszych i najładniejszych stacji w Polsce, co potwierdził ekspert z AGH - dr Jan Sas. Usytuowano ją w bardzo korzystnym miejscu, przy głównym szlaku komunikacyjnym, pomiędzy Lublinem, a Świdnikiem. Wyposażona jest w sprężarkę o mocy 1075 metrów sześciennych na godzinę, dwa podwójne dystrybutory o przepustowości 1300 metrów sześciennych na godzinę, wewnętrzny i zewnętrzny magazyn gazu, o pojemności ok. 250 metrów sześciennych każdy. Stację CNG tworzy zespół urządzeń firmy GALILEO, stacja redukcyjno-pomiarowa o przepustowości 1200 metrów sześciennych. Będzie ona obsługiwać autobusy, samochody dostawcze oraz samochody osobowe przystosowane do zasilania sprężonym gazem ziemnym. W Lublinie przewiduje się rozwój floty z obecnych 3 do nawet 100 autobusów MPK.
Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, politycy, przedsiębiorcy z firm przewozowych oraz monterskich zajmujących się instalacjami CNG oraz media.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wiceprezydent Lublina - Krzysztof Żuk, Dyrektor Oddziału Obrotu Gazem KSG w Tarnowie - Tomasz Blacharski, Dyrektor Zakładu Gazowniczego w Lublinie - Bolesław Staniszewski oraz Henryk Skałba, Dyrektor Gazowni Lubelskiej.
Coraz więcej stacji
Na terenie działania Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. stacje tankowania zlokalizowane są w Mielcu, Jaśle, Kielcach, Jarosławiu, Krakowie, Tarnowie, Dębicy, Rzeszowie, Zamościu i Świdniku koło Lublina. W trakcie realizacji są kolejne stacje w Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim, a w planach budowa stacji CNG w Zakopanem i Nowym Sączu.
Poprzez budowę sieci ogólnodostępnych stacji tankowania CNG zlokalizowanych przy głównych szlakach komunikacyjnych KSG rynek sprężonego gazu ziemnego na terenie KSG rozwija się dynamicznie. Rośnie również lokalne zapotrzebowanie na sprężony gaz ziemny, pośród firm posiadających własne floty pojazdów, a także wśród użytkowników indywidualnych. Stacje gazowe zlokalizowane na obszarze KSG obsługują ponad 400 samochodów osobowych i ponad 100 autobusów.
W KSG zakłada się stopniowe zwiększanie sprzedaży sprężonego gazu ziemnego. W 2006 r. sprzedaż CNG wyniosła 1,56 mln m3, dla porównania 2005 r. było to tylko 0,7 mln m3. Warto podkreślić, że KSG wdrożyła jednolity, elektroniczny systemem obsługi Klientów na wszystkich stacjach CNG należących do spółki.
|
|
|
|