Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 06/2007

Sygnity w energetyce


Akcjonariusze Emaxu i Computerlandu podjęli decyzję o połączeniu spółek. Powstaje nowy podmiot na rynku IT – Sygnity. WINUEL, który wchodził w skład Grupy Emax, staje się elementem nowo powstałej Grupy Sygnity.

Połączenie tych dwóch spółek daje w efekcie jeden z największych podmiotów na rynku IT. Ale - jak deklarują zarządzający spółką - Sygnity chce - mimo swej wielkości - dążyć do utrzymania specjalizacji branżowych, które są rzeczywistym skupieniem się na potrzebach Klienta i znajomości jego biznesu. Nowy podmiot ma znaczący udział we wszystkich segmentach rynkowych i takie niszowe nastawienie jest podstawą działania Grupy Sygnity.

Wśród strategicznych branż obsługiwanych przez Sygnity znajdują się tradycyjne dla WINUEL-a sektory: energetyka i przemysł. Żeby lepiej skupić się na potrzebach Klientów z tych branż, zostały utworzone dedykowane do ich obsługi, jednolite w całej Grupie, jednostki organizacyjne odpowiedzialne za obsługę handlową oraz wytwarzanie i wdrażanie rozwiązań.

Andrzej Kosturek, prezes WINUEL SA, został wiceprezesem Sygnity SA odpowiedzialnym za działania handlowe całej grupy na rynku przemysłowym i utilities.

- Moim celem jest stworzenie z Grupy Sygnity najważniejszego dostawcy IT dla sektorów energetycznego i przemysłowego. Ale celem jest wykreowanie takiego przekonania u naszych Klientów, nie u siebie. Jestem pewien, że dzięki branżowemu podejściu i realizowaniu potrzeb Klientów wtedy, gdy się pojawiają, uda nam się to osiągnąć – mówi Andrzej Kosturek.

Począwszy od kwietnia 2007 r. w Grupie wprowadzana jest jednolita struktura organizacyjna, uwzględniająca specyfikę poszczególnych branż. W związku z tym powołano do życia ponadfirmowe struktury handlowe do obsługi sektorów rynku oraz odpowiadające im centra kompetencyjne.

- Zdecydowaliśmy się na podzielenie dotychczasowych struktur handlowych i produkcyjnych zgodnie z rynkami, które obsługują. Ma to nam zapewnić unikalną ekspertyzę branżową. Rozwiązania mogą być oferowane i wdrażane przez firmy Sygnity SA i WINUEL SA, ale za każdym razem oznacza to te same osoby odpowiedzialne za kontakty z poszczególnymi Klientami - dodaje wiceprezes Sygnity.

Również w WINUEL SA zostało zlokalizowane zarządzanie domeną kompetencyjną związaną z energetyką. Zadaniem tej domeny jest opracowywanie i rozwój oferty produktowej całej Grupy Sygnity z przeznaczeniem dla elektroenergetyki i gazownictwa oraz wsparcie merytoryczne sprzedaży. Rozwój oferty produktowej Grupy oznacza przegląd wszystkich dotychczas oferowanych systemów pod kątem funkcjonalności i stworzenie jednorodnych systemów, bez dublujących się funkcji. Systemy są swoimi elementami, a nie odrębnymi całościami, które niekiedy powielały w pewnych obszarach swą funkcjonalność

Realizować potrzeby wtedy

gdy się pojawiają

Znaczna część pracy związana z ujednoliceniem oferty dla rynku energetycznego została już wykonana, o czym Klienci są i będą sukcesywnie informowani. Za wytwarzanie i wdrażanie rozwiązań branżowych dla sektora utilities w całej Grupie Sygnity odpowiada Domena Utilities. Jej dyrektorem jest Elżbieta Płonka-Szydłak.

W domenie znalazły się wszystkie produkty i kompetencje dedykowane dla przedsiębiorstw typu utilities. Z poziomu Zarządu Grupy Sygnity obszar ten nadzoruje wiceprezes Bogdan Kosturek.

– Pierwszym zadaniem nowej domeny jest opracowanie wspólnej oferty produktowej dla energetyki. Przed nami jedna z ważniejszych dat związanych z liberalizacją polskiej energetyki – 1 lipca 2007 roku, kiedy ma nastąpić pełne uwolnienie rynku oraz związana z tym konieczność rozdzielenia obrotu i dystrybucji energii elektrycznej. Dlatego opracowanie propozycji rozwiązań informatycznych dla podzielonych obszarów było dla nas priorytetowe, w szczególności w zakresie oferty dla operatorów systemów dystrybucyjnych, bo w tym obszarze nastąpiły największe zmiany - mówi Elżbieta Płonka-Szydłak, dyrektor domeny energetyka w grupie Sygnity.

Na nowo zdefiniowane zostały obszary produktowe dla energetyki, wśród których są m.in. rozwiązania pomiarowe, billingowe, paszportyzacyjne oraz rozwiązania do handlu na rynku energii.

Korzyści z synergii

Pierwsze korzyści z działania w ramach nowej Grupy Klienci już odnotowują. Oferta dla energetyki związana z procesem unbundlingu zawiera elementy z obu podmiotów. Klient otrzymuje produkt obejmujący znacznie większe obszary jego biznesu, nie wymagający dodatkowych prac integracyjnych. Systemy informatyczne są spójne już na etapie koncepcji, a nie koniecznego łączenia systemów różnych producentów. Dzięki skupieniu wiedzy eksperckiej, Klient otrzymuje lepszy produkt. Odczuwane efekty synergii dotyczą również aspektów handlowych oferty Grupy. Wdrażane funkcjonalności będą konkurencyjne cenowo.

O globalnych korzyściach z połączenia mówi Bogdan Kosturek, wiceprezes Sygnity SA i WINUEL SA: - Opierając się na głównych korzyści dla Klienta, czyli dedykowanej ofercie i sprawności realizacji projektów, opracowaliśmy spójną strukturę całej grupy. Umieszczenie wiedzy eksperckiej dotyczącej danego rynku w jednym miejscu ma zapewnić Klientom produkty dokładnie odpowiadające potrzebom. Z drugiej strony zdecydowaliśmy się wydzielić uniwersalne zasoby odpowiedzialne za projektowanie i programowanie, by maksymalnie usprawnić proces produkcji oprogramowania – mówi Bogdan Kosturek, odpowiedzialny za proces rozwoju technologicznego Grupy Sygnity. – W zakresie jakości obsługi - terminowości i efektywności realizacji projektów - będziemy wykorzystywali tylko najlepsze doświadczenia spółek wchodzących w skład Grupy Sygnity. Służyć temu mają m.in. wdrożenia światowych narzędzi do prowadzenia projektów, które obejmą wszystkich pracowników Grupy i wszystkie realizowane procesy - dodaje.




 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator