Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 03/2003

Niemiecka energetyka. Odnawialna – tak, atomowa - nie!



Zapotrzebowanie

Według danych podanych przez urząd ds. energii – DIW Berlin, zapotrzebowanie na pierwotne surowce energetyczne, w roku 2001 w Niemczech, osiągnęło poziom 495 mln ton i wzrosło o 1,6%. Powód tej zmiany, wynika w głównej mierze z czynników atmosferycznych, tj. przede wszystkim niskiej temperatury powietrza.

Zapotrzebowanie na poszczególne źródła energetyczne w 2001 r. :

Największy udział w pozyskiwaniu poszczególnych surowców energetycznych w 2001 roku w Niemczech miał węgiel brunatny - 44,8%, następnie węgiel kamienny – 22,8%, gaz ziemny -18,8%, ropa naftowa – 3,3%, źródła odnawialne – 10,3%. Udział węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu ziemnego w niemieckim zapotrzebowaniu energetycznym zmalał o około 1%. Związane jest to z wzrastającą zależnością importową surowców energetycznych tego kraju.
Według prognoz do 2020 roku, przeprowadzonych przez Exxon-Mobil, wynika, że zapotrzebowanie na źródła energetyczne spadnie o około 4,5%. Jednak nadal najważniejszymi surowcami dla niemieckiej energetyki będą ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel. Znacząco będzie malała rola i udział energetyki jądrowej. Wzrośnie natomiast udział niekonwencjonalnych źródeł energii – wiatru, wody i słońca, o około 5%.

Prognozy zapotrzebowania na poszczególne źródła energii (mln ton):

W 2001 roku w porównaniu z 2000, w Niemczech wzrosło zużycie prądu o 7 miliardów kWh, tj. o 1,2% i osiągnęło poziom 570 miliardów kWh. Najwięcej energii, bo aż 30%, pochodziło z reaktorów jądrowych – 171 mld kWh. 27,4% prądu wyprodukowały elektrownie zasilane węglem brunatnym (156 mld kWh), 137 mld kWh – węglem kamiennym. Gaz ziemny dostarczył 51 mld kWh prądu. Elektrownie wiatrowe i wodne wyprodukowały łącznie 6,4% całkowitej niemieckiej energii.


Potentaci energetyczni

10. największych niemieckich dostawców prądu (mld kWh rocznie):

W tym roku cztery niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne: HEW/Hamburg, Bewag/Berlin, VEAG/Berlin, Laubag/Senftenberg powinny zostać przejęte przez holding Vattenfall Europe AG/Berlin. Specjaliści przewidują, że nowo powstały koncern zajmie trzecią, pod względem obrotów (5 mld euro), pozycję na niemieckim rynku energetycznym. Przykładowo w czerwcu 2002 roku, 25% udziałów HEW, będących w rękach miasta Hamburg, sprzedano Vattenfallowi za 869 mln euro.
W 2002 RWE AG otrzymało zgodę na nabycie pakietu większościowego akcji brytyjskiego zakładu energetycznego – Innogy. Wartość transakcji wyceniono na 8,5 mld euro. Dzięki temu niemiecki koncern z Essen stanie się drugim, co do wielkości przedsiębiorstwem energetycznym w Europie. Kolejny niemiecki potentat energetyczny – monachijski E.ON, otrzymał zgodę na przejęcie brytyjskiej firmy EVU Powergen i jej amerykańskiej spółki-córki LG&E.
Łączna moc wszystkich elektrowni w Niemczech jest najwyższa w Unii Europejskiej i wynosi 119 471 MW (stan na 2000 r.). Największy udział, bo 45% mają elektrownie opalane węglem, następnie jądrowe – 22%, gazowe – 15%, wodne - tylko 3%.



 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator