Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 11/2003
Energetyka jądrowa we Francji
|
|
Autor: opr. red.
|
Data publikacji: 11.11.2003 17:56
|
Obecnie prowadzone są prace związane z zamknięciem tego składowiska. Drugie składowisko zlokalizowane w Soulaines w pobliżu Aube w Szampanii - to składowisko odpadów niskoaktywnych o powierzchni 95 ha i pojemności 1 mln m3, uruchomione w 1992r. Należy podkreślić, iż francuska energetyka jądrowa dąży do systematycznego obniżania wielkości odpadów promieniotwórczych z elektrowni jądrowych. O ile 10 lat temu roczna ilość odpadów wynosiła 350 m3 na jeden blok, to obecnie jest ona 3-krotnie niższa i wynosi poniżej 100 m3. W przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie energetyka jądrowa we Francji wytwarza 1 kg odpadów promieniotwórczych, z czego 10 gram stanowią odpady wysokoaktywne (w nich zawarte jest 95% całkowitej promieniotwórczości). Dla przykładu warto podać iż wielkość odpadów przemysłowych na jednego mieszkańca Francji wynosi 3000 kg rocznie; tak więc wielkość odpadów promieniotwórczych stanowi zaledwie 0,03% wielkości odpadów przemysłowych.
Większość społeczeństwa francuskiego akceptuje energetykę jądrową, rozumie problemy związane z odpadami promieniotwórczymi i wpływem energetyki jądrowej na otoczenie. W pobliżu elektrowni jądrowych zamieszkują duże skupiska ludności – np. w promieniu 10 km od elektrowni Cattenom ok. 80 000 mieszkańców, w rejonie Marcoule ok. 60 000 mieszkańców. Przykładem wpływu energetyki jądrowej na problemy społeczne może być rozwój miejscowości Gravelines nad Kanałem La Manche w pobliżu Dunkierki, gdzie w yniku zbudowania elektrowni jadrowej o mocy 6 x 900 MWe, drugiej co do wielkości w Europie po elektrowni Zaporoże na Ukrainie, liczba ludności zwiększyła się z 600 do 14 000 mieszkańców. Ta jedna tylko elektrownia produkuje rocznie 35 TWh energii, czyli tyle ile wynosiło całe zużycie energii we Francji w 1950r.
Przemysł jądrowy Francji daje zatrudnienie ponad 100 000 pracownikom przy budowie, eksploatacji, utrzymaniu elektrowni jądrowych, produkcji paliwa i jego przeróbce oraz składowaniu odpadów. Sama EdF zatrudnia w sektorze jądrowym nieco ponad 25 000 pracowników, z czego 17 000 pracuje w 59 elektrowniach jądrowych, co daje średnią liczbę pracowników w jednej elektrowni tylko 295 osób, lub uśredniony dla Francji wskaźnik poniżej 0,27 pracownika na 1 MW zainstalowanej mocy elektrycznej!
rys. 7 Elektrownia jądrowa Daya Bay w Chinach wybudowana na licencji francuskiej.
Jądrowy przemysł francuski, dysponując dużym potencjałem wytwórczym, buduje elektrownie jądrowe również poza granicami Francji. Reaktory energetyczne wg francuskiej technologii pracują w wielu krajach m.in. trzy reaktory w Tihange - Belgia oraz po dwa reaktory w Koebergu - RPA, w Ulchin - Korea Południowa i w Daya Bay - prowincja Guangdong w Chinach.
|
|
|
|