Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 11/2003

Ubywa zasobów i mocy - rośnie zapotrzebowanie. Węgiel górą!



Nakłady inwestycyjne na odtworzenie mocy źródeł wytwarzania, które w sposób wymuszony trzeba będzie wycofać z eksploatacji nawet ponad 10 lat wcześniej niż wynika to z ich żywotności, szacowane są na kwotę ok. 12 mld euro. Są więc przeszło dwa razy wyższe od już poniesionych w latach 90., kiedy dokonano istotnego ograniczenia emisji poprzez stosowanie lepszej jakości węgla, budowę instalacji odsiarczających i kotłów fluidalnych na największych blokach energetycznych w Polsce.
W wyniku wdrożenia dyrektywy, a więc i zmniejszenia mocy wytwórczych, wynikającego z konieczności ich odtworzenia pod kątem dostosowania do obniżonych standardów emisji NOx (dotyczy to ponad 10000 MW mocy osiągalnej netto), zmieni się wielkość zużycia paliw stałych. Ok. 2018 r. nastąpi załamanie wykorzystania węgla kamiennego do produkcji energii elektrycznej. Wielkość spadku określa się na ok. 40 proc.
Jako opcję zastępującą wycofywane z eksploatacji bloki węglowe, przyjęto technologie gazowe (głównie cykl kombinowany parowo-gazowy). Skutki zmniejszenia mocy wytwórczych w wyniku ich wycofań mogą być uzupełnione w całości lub w części np. importem energii elektrycznej, przyspieszonym rozwojem energetyki odnawialnej lub wcześniejszym odtworzeniem źródeł, w tym opalanych paliwami stałymi. W przypadku tego ostatniego wariantu, ze względu na wieloletni cykl przygotowania i budowy, a także konieczność rozłożenia w czasie wysiłku inwestycyjnego wymagane jest podjęcie natychmiastowych działań.
Instrumentem łagodzącym w pewnym stopniu skutki implementacji dyrektywy 2001/80/EW jest wdrożenie tzw. Krajowego Planu Redukcji Emisji (KPRE) z wykorzystaniem systemu handlu pozwoleniami na emisję SO2 i NOx – razem lub dla pierwszego z tych zanieczyszczeń.

W artykule korzystano z materiałów zamieszczonych w „Polityce energetycznej”, t. 6, zeszyt specjalny pod red. prof. dr. hab. inż. Romana Neya, wydany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Kraków 2003.





 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator