Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2004

BOT to dla nas gwarancja stabilizacji…Nie oderwiemy się od elektrowni.



- Konsolidacja przedsiębiorstw na świecie jest chlebem powszednim, ułatwiającym ponoć poprawę ekonomiki gospodarowania połączonych podmiotów, a u nas wciąż wzbudza wiele emocji. Czy - Pańskim zdaniem - KWB Turów nie miałaby szans samodzielnego przetrwania, jeśli nie doszłoby do połączenia, a ściślej, czy wydobywany przez Państwa węgiel brunatny niemal za płotem Elektrowni Turów, mógłby mieć - w przypadku Waszego niewejścia do BOT - realną konkurencję (w porównywalnej cenie mimo doliczenia kosztów transportu) ze strony podobnego paliwa, oferowanego przez producentów z innych części kraju lub Europy? Czy - ewentualnie - łatwo byłoby Państwu znaleźć innego, niż pobliska elektrownia, nabywcę węgla z turoszowskich złóż?
- Z Elektrownią Turów jesteśmy nierozerwalnie związani gospodarczo od początku jej istnienia. Nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy zmieniać tego stanu rzeczy. Jest to sprawdzony partner gospodarczy. Choć pojawiają się czasem problemy w naszej wspólnej działalności, to staramy się je rozwiązywać z rozwagą i zrozumieniem każdej ze stron. Łączy nas świadomość i potrzeba realizacji wspólnego celu – uzyskania jak najlepszych warunków działalności obu naszych spółek z korzyścią dla naszego regionu.


Fragment wyrobiska odkrywkowego kopalni.

- Żywe spory wywołuje konsolidacja pionowa. W BOT są już producenci węgla brunatnego, są elektrownie opalane tym węglem, wszystko wskazuje na to, że dołączy do grona jeszcze kopalnia węgla kamiennego, która zasilałaby Elektrownię Opole. Ostatnie sygnały tak ze strony BOT, jak i niektórych spółek dystrybucyjnych energii elektrycznej mogą świadczyć, że - wbrew opinii prezesa URE, a także niektórych funkcjonariuszy rządowych - Holding wzbogaci się jeszcze o jedną lub kilka spółek dystrybucyjnych. Czy - w Pańskiej opinii - taka pionowa konstrukcja może faktycznie grozić monopolizacją rynku węgla brunatnego - czego (chyba nie całkiem słusznie) obawiają się najwięksi przeciwnicy tej koncepcji. Jakie - z kolei - korzyści może przynieść kopalni takie połączenie?
- Bycie wartościowym partnerem, skutecznym w walce konkurencyjnej, jest możliwe po odpowiednim przygotowaniu. Partnerstwo z przedsiębiorstwami energetycznymi Unii Europejskiej można osiągnąć poprzez zmiany strukturalne w polskiej energetyce i rozwój nowoczesnych technologii. Miejsce polskiej elektroenergetyki będzie zależało od tego, w jaki sposób potrafimy przystosować się do reguł panujących na rynku Unii Europejskiej i czy potrafimy zbudować struktury podobne do struktur europejskich przedsiębiorstw energetycznych. Koncerny energetyczne z Europy Zachodniej są znacznie większe od polskich przedsiębiorstw energetycznych. Ich siła opiera się na wielkości oraz związkach kapitałowych od produkcji do dystrybucji i innych rodzajach działalności. Tak, więc wymogi rynku Unii Europejskiej narzucają konieczność konsolidacji sektora energetycznego poprzez budowanie takich struktur, które nas otaczają i z którymi chcemy skutecznie konkurować.

- Dziękuję za rozmowę










 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator