Aktualności
|
|
Informacje
Numery
Numer 04/2004
Powstaje BOT…Zrobimy wszystko aby pracownicy dostali akcje
|
|
- Co na obecnym etapie jest najtrudniejszym problemem do rozwiązania?
- Znalezienie podstawy prawnej, by pracownicy mogli otrzymać akcje. W świetle przepisów taka konsolidacja nie jest prywatyzacją, a zatem załogom nie przysługują akcje pracownicze w momencie wniesienia akcji spółek „parterowych” do spółki celowej. Chcemy zrobić wszystko, aby jednak je otrzymali.
- Związkowcy z Bełchatowa mają wątpliwości, czy wejście do BOT jest opłacalne. Podkreślają, że odkrywkę Szczerców, KWK „Bełchatów” buduje z powodzeniem z własnych środków. Generalnie, głównym argumentem przeciwników konsolidacji jest fakt łączenia zakładów o różnej kondycji finansowej.
- Zintegrowany podmiot, jakim jest BOT, ma większe szanse uzyskania kredytów i realizowania inwestycji. Jest wiarygodniejszym partnerem dla banków. Wykorzystanie efektu synergii pozwoli na ograniczenia kosztów i efekty tego w postaci dodatkowych środków będą mogły być przenoszone na rozwój firmy.
- Ale BOT ma też potężne zadłużenie – ok. 7 mld zł. Jak zostanie ono zrestrukturyzowane po likwidacji kontraktów długoterminowych (KDT)? Kredyty zaciągnięte na modernizację wchodzących w skład grupy elektrowni w Opolu i Turoszowie, były zabezpieczone kontraktami z zawartymi z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.
- Proponowany przez rząd sposób likwidacji KDT zawiera rozwiązania gwarantujące możliwość spłaty zadłużenia.
- W projekcie ustawy o likwidacji kontraktów długoterminowych Komisja Europejska dopatrzyła się elementów niedozwolonej pomocy publicznej. Bruksela twierdzi, że rekompensata powinna być wypłacana w zależności od aktualnych warunków rynkowych, a nie – jak przewidziano w projekcie ustawy – ustalana dziś w oparciu o prognozy cen energii elektrycznej w horyzoncie 20 lat. Jaki wpływ na sytuację BOT-u może mieć nie przyjęcie tej ustawy?
- Likwidacja kontraktów długoterminowych jest konieczna, ponieważ hamuje rozwój rynku. Rozwiązania przyjęte w tym zakresie będą dotyczyć wszystkich producentów energii, dlatego BOT nie będzie w odosobnionej sytuacji. Niezależnie od tego, jak ostatecznie zostanie rozwiązany problem restrukturyzacji tych kontraktów, pozycja naszej spółki na rynku nie ulegnie zmianie.
- Czołową inwestycją grupy BOT jest budowa II bloku w Elektrowni Bełchatów, co ma kosztować ok. 700 mln euro. Czy ta inwestycja ma zapewnione finansowanie?
- Nie znam szczegółów procesu, tzn. zamknięcia finansowania tego projektu. BOT dopiero się tworzy. Na to pytanie mógłby odpowiedzieć prezes Elektrowni Bełchatów SA.
|
|
|
|