Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2003

Numer 12/2003

-
Grudzień 2003 r.
( 13.12.2003 07:13 )
Polsko-norweski kontrakt na dostawy gazu ziemnego nie zostanie zrealizowany. Strona polska uznała, że sprowadzanie gazu bezpośrednio z Norwegii poprzez gazociąg do Niechorza jest ekonomicznie nieopłacalne. Rezygnacja z kontraktu przekreśla możliwość złamania rosyjskiego monopolu w imporcie gazu do Polski. Obecnie ok. 80-90 proc. importowanego gazu pochodzi z Gazpromu (6,7 mld m sześc. rocznie).
2 grudnia br. norweski koncern Statoil oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowały o unieważnieniu kontraktu, podpisanego we wrześniu 2001 r. Wicepremier Jerzy Hausner określił tę decyzję jako rozsądną, ale przyznał, że nadal pozostaje nie rozwiązana kwestia dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia kraju w gaz. Zdaniem Hausnera, obecna sytuacja uzmysławia potrzebę poszukiwania dobrego ekonomicznie, a nie tylko dobrego technicznie rozwiązania problemu dywersyfikacji.
Więcej... |  Numer 12/2003

( 13.12.2003 07:21 )
Spośród nowych – niekopalnych – źródeł energii, wierzba okazuje się - wśród wielu roślin energetycznych - najbardziej obiecującą. Dziś widać już wyraźnie, że z wielu nośników energii odnawialnej, biomasa w ogóle, a biomasa wierzbowa w szczególności staje się bardzo rozwojowym i ekonomicznie efektywnym kierunkiem produkcji rolnej. Dowodem tego może być fakt, że podczas gdy w lasach przyrost roczny biomasy wynosi 3-5 t/ha, to uprawa wierzby w rolnictwie owocuje rocznym przyrostem 22-25 ton suchej masy z hektara. Na rys. 1 widoczny jest roczny przyrost biomasy.
Więcej... |  Numer 12/2003

( 13.12.2003 07:09 )
Im wyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa, tym wyższy stopień jego uzależnienia od energii elektrycznej. Nowoczesne społeczeństwa to społeczeństwa energetyczne. Ponad 20 lat temu awaria kabla wysokiego napięcia w Krakowie, która na całą noc pozbawiła mieszkańców połowy Krakowa prądu, wyszła na jaw tylko dlatego, że młody reporter miejscowej gazety wracał akurat po nocy z ostatniego seansu kinowego, a następnego dnia wczesnym rankiem zaczynał redakcyjny dyżur. Był spostrzegawczy, dociekliwy i pazerny na informacje. Dzisiaj bez prądu nie da się nawet kupić gazety, bo kasa fiskalna nie odnotuje transakcji. Nie śpią spokojnie także mieszkańcy domów wyposażonych w gazowe kotłownie, bo bez prądu nie zadziała automatyka, ani pompy.
Więcej... |  Numer 12/2003

( 13.12.2003 07:16 )
14 listopada 2003 roku Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna – Grupa Electrabel otworzyła Centralną Nastawnię.
Centralna Nastawnia to nowoczesne centrum sterowania, które pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi elektrowni z jednego miejsca. Nowe centrum sterowania zastąpi aż osiemnaście oddzielnych nastawni starego typu. Przeniesienie starych nastawni do jednego, specjalnie zaprojektowanego budynku, w znaczący sposób polepszy komunikację wewnętrzną, koordynację i współpracę operatorów. W rezultacie zdecydowanej poprawie ulegnie efektywność działania elektrowni, podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa oraz zoptymalizowane zostaną koszty i wyniki ekonomiczne.
Więcej... |  Numer 12/2003

( 13.12.2003 07:30 )
Samochód XXI w. powinien stać się ekologicznie czysty. Naukowcy i konstruktorzy dokładają starań, aby zmniejszyć uciążliwość pojazdów dla ludzi i środowiska. W Stanach Zjednoczonych organizacje rządowe i koncerny motoryzacyjne od szeregu lat realizują wspólnie program badawczo-wdrożeniowy „Partnership for a New Generation of Vehicles”, ukierunkowany na wykonanie prototypów ekologicznie czystych samochodów osobowych o zużyciu paliwa poniżej 3 l/100 km. Jednocześnie coraz większe nadzieje wiąże się z wprowadzeniem napędu elektrycznego do różnego rodzaju pojazdów. Niestety, na razie przebadane konstrukcje napędu elektrycznego zasilanego z baterii akumulatorów zdecydowanie ustępują pod wieloma względami stosowanym silnikom wewnętrznego spalania. Na obecnym etapie rozwoju samochody elektryczne wykorzystuje się jedynie w ruchu na wyznaczonych trasach oraz w ograniczonych strefach o szczególnych wymaganiach.
Więcej... |  Numer 12/2003

( 13.12.2003 07:32 )
Skojarzone wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej w elektrociepłowniach jest z powodu swej wyższej sprawności coraz szerzej stosowane w wielu krajach świata. Dążenie do obniżania kosztów zaspokajania energetycznych potrzeb sprawia, że również drobni odbiorcy komunalni zaczynają coraz śmielej sięgać po nowatorskie technologie lokalnej produkcji ciepła i elektryczności. W języku angielskim ten nowy podsegment energetyki określany jest jako „micro CHP”, czyli skojarzone wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej w gospodarstwie domowym. Dogodną i uzasadnioną ekonomicznie okazją do wprowadzania nowych źródeł tego rodzaju będzie wymiana zużytych gazowych kotłów centralnego ogrzewania. Wytwarzana przy tym energia elektryczna może być zużywana na miejscu lub sprzedawana do sieci zasilającej.
Więcej... |  Numer 12/2003


<< Poprzednie  1  | < 2 >  3  Następne >>

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator