Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2002

Numer 12/2002

Grudzień 2002 r.
o długotrwałym spowolnieniu tempa rozwoju, światowa energetyka atomowa zaczyna powoli odzyskiwać utracone pozycje. Rosnący popyt na energię elektryczną na wszystkich kontynentach przyspieszył rozwój energetyki atomowej, której udział w globalnej produkcji energii osiągnął na progu XXI wieku 17%. W roku 2000 moc zainstalowana w elektrowniach atomowych na całym świecie przekroczyła 350 GW, w tym 90% przypadało na najbardziej rozpowszechnione reaktory z lekką wodą (LWR). Według prognoz w 2020 r. w elektrowniach jądrowych zainstalowane będzie ponad 400 GW mocy. W tym czasie największe przyrosty mocy w tym sektorze nastąpią w Azji, gdzie od dawna inwestycje w energetyce nuklearnej stały się jednym z priorytetów rozwoju gospodarczego. Natomiast na pozostałych kontynentach dostrzega się jedynie oznaki pewnego wzrostu zainteresowania tym źródłem energii.
Więcej... |  Numer 12/2002

Od wielu lat wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii, mimo ich bardzo bogatych zasobów, jest ciągle mniejsze niż u kontynentalnych liderów rozwoju „zielonej” energetyki. Sytuacja w tym zakresie będzie się jednak stopniowo poprawiać w miarę urzeczywistniania śmiałych zamierzeń w północnej części kraju czyli w Szkocji. Po latach zastoju organizacyjno-decyzyjnego w angielskich kręgach politycznych i gospodarczych inicjatywę przejęli ich Szkoci, dostrzegający w wykorzystaniu energetycznego potencjału środowiska naturalnego szansę nie tylko zapewnienia czystej i coraz tańszej energii, lecz także ożywienia gospodarczego słabiej rozwiniętego regionu.
Więcej... |  Numer 12/2002

Z dr. Leszkiem Juchniewiczem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki rozmawia Sylwester Wolak
Więcej... |  Numer 12/2002

Daleka droga!

Pomimo stworzenia warunków prawnych poprzez znowelizowanie Prawa Energetyczne i rozporządzeń wykonawczych system opłat kompensacyjnych nie został wprowadzony - nie dokonano renegocjacji kontraktów długoterminowych w celu zamiany kontraktów rzeczowych na kontrakty typu finansowego.
Więcej... |  Numer 12/2002

25 listopada br. ministrowie ds. energii Unii Europejskiej zadecydowali o tym, że od 2007 roku mieszkańcy Unii będą mogli swobodnie wybierać tego, kto będzie im dostarczał energię elektryczną do domów. W lepszej sytuacji niż gospodarstwa domowe są przedsiębiorstwa, które już od 2004 r. będą swobodnie podejmować takie decyzje.
Więcej... |  Numer 12/2002

d szeregu lat ze wszystkich odnawialnych źródeł energii najszybciej rozwija się energetyka wiatrowa. W roku 2001 w krajach Unii Europejskiej uruchomiono bardzo wiele elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4500 MW. W Stanach Zjednoczonych moc tych „zielonych źródeł” wzrosła w tym czasie o 1700 MW wliczając największą farmę wiatrową świata King Mountain w Teksasie o mocy 278 MW.
Więcej... |  Numer 12/2002


<< Poprzednie  1  2  | < 3 > 

 



Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl




PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator