Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Energetyka niekonwencjonalna

Energetyka niekonwencjonalna

( 28.04.2003 13:19 )
Narastające problemy z zapewnieniem dostaw tanich i czystych źródeł energii kierują uwagę ku wykorzystaniu wielkich zasobów wodoru. Postępy w opanowaniu technologii energetycznej utylizacji tego pierwiastka pozwalają z optymizmem patrzeć na jego szanse stopniowego zastępowania obecnie stosowanych paliw organicznych. Wyrazem tych obiecujących perspektyw są m.in. plany Departamentu Energetyki USA, zgodnie z którymi w 2030 r. 10% krajowego popytu na energię ma być zaspokojone przez wodór.
Więcej... |  Numer 04/2003

( 28.04.2003 13:13 )
Autor artykułu zgłoszonego do konkursu „Nowe rosyjskie technologie” - Nikołaj L. Jegin jest jednym z czołowych wynalazców rosyjskich, pracownikiem Wyższej Szkoły Samochodowej w Riazaniu. W jego twórczym dorobku znajduje się około 120 wynalazków. Autor przedstawia oryginalne rozwiązania konstrukcyjne urządzeń grzejnych, wykorzystujących unikalne własności materiałów węglowych o strukturze włóknistej.
Więcej... |  Numer 04/2003

Ostatnie lata przyniosły wiele ciekawych rozwiązań dotyczących prądu elektrycznego, wytwarzanego z promieniowania słonecznego. Wiadomo, że prąd powstaje wówczas w wyniku zastosowania specjalnych, wizualnie podobnych do kolektorów słonecznych – ogniw fotowoltaicznych, działających na zasadzie zamiany energii promieniowania bezpośrednio na różnicę potencjałów – czyli prąd elektryczny. Obecnie pojawiają się kolejne rozwiązania, które mogą unowocześnić i upowszechnić stosowanie ogniw fotowoltaicznych.
Więcej... |  Numer 03/2003

Coraz więcej słyszy się o stosowaniu pomp ciepła do celów ciepłowniczych w prywatnych mieszkaniach oraz obiektach użytku publicznego. Urządzenie umożliwia wykorzystanie energii cieplnej ze źródeł o niskich temperaturach poprzez proces podnoszenia potencjału cieplnego. Współczynnik efektywności pomp ciepła zależy od konkretnego modelu oraz warunków pracy. Wskaźnik wynosi nawet do 7 co znaczy, że z 1 kW włożonej energii do napędu pompy możemy uzyskać do 7 kW ciepła. Pozostałą część energii, jaką dostarcza pompa pobierana jest z tzw. dolnego źródła ciepła, które może pochodzić z powietrza, gruntu lub wody. Znane są też rozwiązania gdzie wykorzystuje się ciepło odpadowe powstałe z różnego rodzaju działalności przemysłowej lub ścieków komunalnych.
Więcej... |  Numer 03/2003

W podkrakowskim Miechowie ruszyła kolejna pompa ciepła wykorzystująca niskotemperaturową energię cieplną, pochodzącą z gruntu. Pomysł ogrzewania budynku szkolnego za pomocą pomp ciepła to zasługa burmistrza miasta - Włodzimierza Mielusa – mówi wicedyrektor gimnazjum - Adam Pituch. Brane było też pod uwagę zastosowanie kotłów zasilanych wierzbą energetyczną, ale wizyta zainteresowanych w szkole w Sadku koło Kostrza, gdzie taki układ już pracował, sprawiła że zdecydowano się na system z pompą ciepła.
Więcej... |  Numer 03/2003

Rosnące problemy utylizacji nieodnawialnych zasobów paliw do wytwarzania energii kierują badania uczonych ku coraz szerszemu wykorzystaniu źródeł odnawialnych takich jak Słońce, woda i wiatr. Podczas gdy paliw organicznych wystarczy przy obecnym tempie zużycia jedynie na najbliższych kilkadziesiąt (gaz ziemny i ropa naftowa) do 300 (węgiel) lat, to potencjał źródeł odnawialnych jest praktycznie niewyczerpalny i wręcz nieograniczony: energia promieniowania słonecznego padającego na Ziemię w ciągu 30 minut jest dostateczna dla pokrycia potrzeb całej ludzkości w ciągu roku.
Więcej... |  Numer 03/2003


<< Poprzednie  1-10  | < 11 >  12  13  14  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator